Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izabela Wyborska dla dzieci autystycznych stworzyła przedszkole

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Izabela Wyborska i Aleksandra Lutomierska prowadzą przedszkole dla dzieci z autyzmem
Izabela Wyborska i Aleksandra Lutomierska prowadzą przedszkole dla dzieci z autyzmem Grzegorz Olkowski
Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Mały Książę” działa od trzech lat. Jak mówi jego założycielka, Izabela Wyborska, wcześniej nie było w Toruniu placówki dla dzieci z autyzmem.

- To, że jestem mamą autystycznego dziecka rzeczywiście miało ogromny wpływ na to, czym dzisiaj zajmuję się w życiu. Z wykształcenia jestem historyczką. Dopiero później ukończyłam kurs terapii behawioralnej trzeciego stopnia
[break]
- mówi Izabela Wyborska.
Metodą terapeutyczną, która jest stosowana w Niepublicznym Przedszkolu Terapeutycznym „Mały Książę” jest Metoda Stosowanej Analizy Zachowania (ABA). Jest to jedyna forma terapii, której skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. Metoda ta pozwala dzieciom z autyzmem nie tylko przygotować się do rozpoczęcia edukacji w integracyjnej szkole, ale przede wszystkim lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Z jednej strony mówienie o autyzmie pomaga, a z drugiej szkodzi. Dlaczego? Bo autyzm wiąże się z zachowaniami, które nie są społecznie akceptowane.
- Nie jesteśmy w stanie tolerować zachowań, które są odstępstwem od normy i powinniśmy o tym mówić. Terapia dziecka poza tym, że pomaga mu funkcjonować, poprawia też funkcjonowanie rodziny. Nigdy nie stanie się tak, że nasz świat będzie można dostosować do osób autystycznych. Musi być odwrotnie. To my powinniśmy się starać, by świat dzieci i osób z autyzmem dostosować do rzeczywistości - mówi Izabela Wyborska.
Głośne mówienie o autyzmie na pewno pomaga wcześniej rozpoznać takie zaburzenie u dziecka. Przy „Małym Księciu” działa też bezpłatny punkt konsultacyjny, w którym dziecko jest diagnozowane podczas trzygodzinnej wizyty. To jedna z istotnych zmian, bowiem jeszcze kilka lat temu na diagnozę rodzice bardzo często musieli czekać za długo. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepiej, ale jak powiedziała nam pani Izabela, stereotypów wokół autyzmu i jego rozpoznania nadal krąży mnóstwo.
- Bardzo często zaburzenia, które widać na pierwszy rzut oka tłumaczy się tym, że chłopcy później zaczynają mówić. Z kolei jeśli dziecko nie reaguje na nasze komunikaty, wolimy iść z nim do lekarza i sprawdzić słuch niż powiedzieć o swoich podejrzeniach. Nieprawdą są też wyjątkowe zdolności dzieci autystycznych. To, że dziecko powtarza słówka po angielsku albo nawet po polsku, wcale nie oznacza, że je rozumie. Jasne, że dzieci mówią, ale to nie wpisuje się w funkcję komunikacyjną. Autyzm jest nierozerwalnie związany z upośledzeniem umysłowym - dodaje Izabela Wyborska
Czy w związku z tym każde dziecko autystyczne może chodzić do takiego przedszkola? Tak, bo każdy uczeń ma swojego nauczyciela - terapeutę, który wie jak nauczyć i przede wszystkim zmotywować dziecko do zabawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska