Izba Poli Negri cieszyła się wyjątkowo dużym...

Izba Poli Negri cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem

Małgorzata Chojnicka

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Lipno jako miasto ujęte w „Paszporcie Turystycznym 2014” wzięło udział w imprezie „Regiony na cztery strony”, zorganizowanej tydzień temu w Bydgoszczy.
Piotr Adamczyk w izbie Poli Negri

Piotr Adamczyk w izbie Poli Negri ©Małgorzata Chojnicka

Tydzień temu odbyła się w Bydgoszczy impreza „Regiony na cztery strony”, definitywnie podsumowująca tegoroczne wakacje. Zorganizowała ją Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie miejscowości ujęte w „Paszporcie Turystycznym 2014”, w tym Lipno, którego znakiem rozpoznawczym jest Pola Negri.
- O królowej srebrnego ekranu opowiadałem dzieciom z bydgoskich szkół w stylowo urządzonym pomieszczeniu na zabytkowej barce „Lemara” - mówi Arkadiusz Bejger, dyrektor Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. - Udało mi się je zainteresować, co wcale nie jest łatwą sztuką.
Bardzo podobały się im stylowe stroje, w które się przebierały. Oczywiście przy takiej okazji nie mogło zabraknąć pamiątkowych fotografii z naszą Polą, której tym razem towarzyszyła pluszowa puma. Zostaliśmy zaproszeni na dużą imprezę turystyczną do Poznania, gdzie będziemy reprezentować województwo kujawsko-pomorskie.
Lipno należy do Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, a w Miejskim Centrum Kulturalnym działa punkt informacji turystycznej. Rodzinne miasto Poli Negri jest wymarzonym miejscem na krótki wypad, który może dostarczyć niezapomnianych przeżyć. Właśnie tu przyszła na świat gwiazda „złotego okresu” Hollywood. Ogromny talent Poli w połączeniu z niebywałą wprost pracowitością przynosiły sukces za sukcesem. Najpierw „podbiła” Berlin, by w wieku zaledwie 25 lat stać się królową Hollywood. U szczytu sławy zarabiała milion dolarów rocznie, a kochał się w niej sam „boski” Rudolf Valentino. Do tej pory żadnej polskiej aktorce nie udało się powtórzyć jej sukcesu.
Pamięć o Poli w jej rodzinnym mieście udało się przywrócić dzięki grupie pasjonatów, którzy założyli Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Za ich sprawą powstała izba pamięci, poświęcona wielkiej aktorce. Mieści się ona w kinie „Nawojka”. W tym sezonie cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wycieczek, przejeżdżających przez Lipno. Z roku na rok przybywa pamiątek, związanych z Polą. Chcąc zwiedzić izbę, należy skontaktować się z Miejskim Centrum Kulturalnym. Eksponaty obejrzymy bezpłatnie, podobnie jak fragmenty filmów z Polą Negri.
Od kilku lat pod koniec maja odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, który przyciąga miłośników dobrego kina i aktorskie sławy. Co roku „Politkę”, festiwalową statuetkę, otrzymuje dobrze zapowiadająca się aktorka bądź aktor młodego pokolenia.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo