Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dochodzić alimentów za granicą kiedy dłużnik alimentacyjny przebywa na terenie Unii Europejskiej

red
Adwokat Mariusz Lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Mariusz Lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu Sławomir Kowalski
Jeden rodzic z dziećmi w Polsce, a drugi - w Niemczech, Anglii, Holandii... To coraz częstsze sytuacje. Problemem dla rodziców staje się wyegzekwowanie zasądzonych w Polsce alimentów.

[break]
Jak dochodzić alimentów za granicą? Przede wszystkim procedura, którą będziemy stosować, zależna jest od kraju, w którym przebywa dłużnik.

Jeżeli dłużnik przebywa na terenie Unii Europejskiej, wtedy egzekucja odbywa się w kraju, w którym aktualnie przebywa. Aby wszcząć egzekucją za granicą, przede wszystkim trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie wykonalności orzeczenia wydanego przez polski sąd do sądu w kraju, w którym przebywa dłużnik, a co za tym idzie, możemy rozpocząć egzekucję bezpośrednio w kraju Unii Europejskiej.

Niestety, dla skutecznego złożenia takiego wniosku należy ustalić adres dłużnika, co często stanowi problem. Jest to konieczne, gdyż wniosek składamy do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika za granicą.

Wraz ze wskazaniem adresu do wniosku należy dołączyć odpis wyroku polskiego sądu, na podstawie którego alimenty zostały zasądzone, jak również wszelkie inne dokumenty, które świadczą o obowiązku alimentacyjnym (m.in. akt urodzenia dziecka). Do wniosku należy również załączyć specjalne zaświadczenie, wydawane na potrzeby tej procedury, wystawione przez sąd, który wydał wyrok w sprawie.

Należy pamiętać, że dokumenty te muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Dopiero w takim stanie rzeczy będziemy mogli osiągnąć zamierzony efekt i rozpocząć egzekucję.

Kolejnym problemem, który pojawia się na naszej drodze, są koszty. Co do zasady, koszt takiego postępowania ponosi osoba składająca wniosek samodzielnie. Istnieje jednak możliwość zwrócenia się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wydziału cywilnego sądu okręgowego z wnioskiem o pomoc prawną i zwolnienie z kosztów.

W praktyce oznacza to zwolnienie z opłaty za tłumaczenie przysięgłe. W takim wniosku musimy wykazać, iż pokrycie przez nas rzeczonych kosztów nie obędzie się bez szkody dla utrzymania rodziny.

W przypadku, w którym sąd uwzględni nasz wniosek, przekaże go wraz z dokumentami do odpowiedniego organu w kraju pobytu dłużnika. Przy stosowaniu tej procedury każdorazowo mamy wybór, czy będziemy działać w oparciu o nią sami, czy też zdecydujemy się, by w procedurze pośredniczył polski sąd.

24 grudnia - druga część porady. Mowa będzie o dłużnikach poza Unią Europejską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska