Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dokonać apostazji? Procedura kościelna. Co trzeba zrobić, aby wypisać się z kościoła?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Szymon Starnawski /Polska Press
Jak dokonać apostazji? - to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w internetowych wyszukiwarkach w ostatnim czasie. Zainteresowanych wyjściem z kościoła przybywa po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Ludzie skrzykują się też w mediach społecznościowych i chcą wspólnie opuścić kościelną wspólnotę. Sprawdzamy, jak wyglądają kościele procedury dotyczące aktu apostazji.

Jak dokonać apostazji?

Przez Polskę przetacza się fala protestów po wyroku TK w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Oprócz samego Trybunału i rządu w ogniu krytyki znalazł się kościół katolicki, który sprzeciwia się aborcji w każdym przypadku. Wielu kościelnych dostojników otwarcie wyrażało swoją radość po orzeczeniu trybunału Julii Przyłębskiej. Stąd manifestacje i marsze nie tylko w centrach miast i pod siedzibami posłów PiS, ale także pod kuriami biskupimi i kościołami.

Na Facebooku powstało nawet wydarzenie pod hasłem "Wystąp na święta z Kościoła", dołączyło do niego już blisko 5 tys. internautów. Chodzi właśnie o akt apostazji. Od 2016 roku obowiązuje nowa, uproszczona procedura dokonania apostazji. Zawiera ją „Dekret Ogólny KEP w sprawie wystąpień z Kościoła”. Osoba, które chce opuścić Kościół, musi złożyć pisemne oświadczenie woli wraz z danymi osobowymi i datą chrztu u miejscowego proboszcza. I to wystarczy.

Zniesiono obowiązek odbycia dwóch spotkań z proboszczem, a także wymóg powołania dwóch świadków. Jak wynika z danych zebranych przez Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, w latach 2006-2009 liczba apostatów wyniosła 1057. W 2010 roku było ich 459. Nie wiadomo, ile osób odeszło z Kościoła w ostatnich 10 latach. Nikt tego bowiem nie bada.

Apostazja: niezbędne dokumenty

1. OŚWIADCZENIE I POTRZEBNE DANE

Aby dokonać apostazji, trzeba mieć ukończone 18 lat. Jeśli ten warunek jest spełniony, należy przedłożyć w kościele odpowiednie oświadczenie, w którym muszą zostać podane następujące informacje:

  1. Dane personalne osoby składającej oświadczenie
  2. Data i miejsce chrztu oraz dołączone świadectwo jego przyjęcia
  3. Motywacja apostazji
  4. Wyrażenie świadomości konsekwencji, jakie niesie za sobą apostazja
  5. Stwierdzenie o wyrzekaniu się wiary katolickiej i chęci wystąpienia z kościoła.

Wzory oświadczeń można bez problemu znaleźć w Internecie. Przykładowa treść może brzmieć następująco:

"Ja [imię i nazwisko], syn [...], zamieszkały w [...] w pełni świadomy konsekwencji mojej decyzji, z własnej nieprzymuszonej woli oświadczam, co następuje:
wyrzekam się wiary katolickiej i z dniem dzisiejszym występuję ze wspólnoty Kościoła rzymskokatolickiego.
Powyższa decyzja spowodowana jest...."

2. ZŁOŻENIE WNIOSKU

Oświadczenie przyszłego apostaty musi być w formie pisemnej. Następnie gotowe oświadczenie trzeba osobiście zanieść do proboszcza parafii. Elektroniczne, czy pocztowe wersje nie są przyjmowane.

3. ROZMOWA Z PROBOSZCZEM

Proboszcz, po przyjęciu wniosku, musi go sprawdzić pod względem formalnym i merytorycznym. Będzie też chciał prawdopodobnie porozmawiać z wnioskodawcą i poznać jego dokładne motywacje. Niewykluczone, że ksiądz będzie chciał namówić osobę do zmiany decyzji.

4. KONSEKWENCJE APOSTAZJI

Podczas rozmowy z księdzem, zainteresowany powinien zostać poinformowany o konsekwencjach swojej decyzji. Do skutków apostazji należą m.in.:

  1. Niemożność przyjmowania i sprawowania sakramentów (np. ślubu)
  2. Zakaz bycia świadkiem na ślubach i chrztach
  3. Pozbawienie prawa do kościelnego pogrzebu
  4. Kara ekskomuniki – wydalenia z Kościoła.

5. FORMALNE WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA

Ostatnim krokiem w akcie apostazji jest przedłożenie przez proboszcza do kurii kopii oświadczenia apostaty i zachowania jego oryginału w archiwach parafii. W kurii wniosek sprawdzany jest przez ordynariusza. Jeśli wszystko się zgadza, w księdze ochrzczonych dokonuje się odpowiedniego wpisu. Apostata nie otrzymuje pisemnego potwierdzenia odejścia z kościoła.

Apostazja: czy można wrócić do kościoła?

Apostata w każdej chwili może wrócić do Kościoła. W tym celu również musi złożyć stosowne pismo u swojego proboszcza.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska