Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać prezent i nie stracić

n
Konkurencja zmusza firmy do poszukiwania różnych rozwiązań takich jak dodatkowe świadczenia kierowane do kontrahentów.

Konkurencja zmusza firmy do poszukiwania różnych rozwiązań takich jak dodatkowe świadczenia kierowane do kontrahentów.

Wielokrotnie przyjmują one postać tzw. gratisów, czyli różnych dóbr materialnych, ale też i usług lub świadczeń, które dodawane są do głównego produktu nieodpłatnie. Takie gratisy przyjmują różną postać. Mogą to być towary np. narzędzia, które otrzymuje firma instalacyjna, może to też być kawa, słodycze czy napoje dodawane do produktu podstawowego, np. drukarki. Coraz częstszym zjawiskiem są bony zakupowe, a nawet przepłacone karty płatnicze.

Podatek się należy

Takie uatrakcyjnienie sprzedaży wiąże się jednak dla otrzymującego z powstaniem różnych najczęściej nieprzewidywanych, zobowiązań podatkowych. Większość firm nie zdaje sobie sprawy, że dodana do zakupionego toneru kawa, czy też otrzymany ekspres do kawy stanowi przychód (świadczenie) nieodpłatne, który trzeba opodatkować. Również wszelkiego rodzaju nagrody lub prezenty większej wartości, które otrzyma przedsiębiorca, są opodatkowane. Nieodpłatne użytkowanie lokalu, czy innych składników majątkowych, a nawet darmowa praca członków rodziny zalicza się do świadczeń nieodpłatnych, które przedsiębiorca musi, doliczyć do uzyskanego dochodu. Mogą to być w skali roku nawet znaczne wartości, które spowodują obciążenie dość wysokimi kwotami podatków i w efekcie ustalenia zaległości podatkowych. Zauważyć należy, że wydanie decyzji, określającej dodatkowe kwoty podatków prawie automatycznie przekłada się na wszczęcie postępowań karnoskarbowych. W efekcie poza samymi podatkami, przedsiębiorca musi liczyć się z faktem, że poniesie karę, najczęściej finansową - wynikającą z przepisów karnych, w tym z bardzo restrykcyjnej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

<!** reklama>Podkreślić trzeba, że takie różne gratisy stanowią zarzewie konfliktu z organami podatkowymi, które w toku kontroli ujawniają otrzymane przedmioty czy gotówkę (w różnej postaci).

Dla przedsiębiorców funkcjonujących w formie spółek osobowych (cywilnych, jawnych, a nawet komandytowych) lub indywidualnie, otrzymywane gratisy, nagrody lub karty płatnicze otrzymywane nieodpłatnie mogą też mieć znaczenie w przypadku kontroli w zakresie źródeł pochodzenia majątku. Ostatnio organy skarbowe bardzo intensywnie sprawdzają podatników, którzy w poprzednich latach dokonali znaczniejszych zakupów np. mieszkania, czy innej nieruchomości. W zdecydowanej większości wspólnicy, czy indywidualni przedsiębiorcy, mają znaczne problemy z wykazaniem, skąd pochodziły zgromadzone środki pieniężne lub zasoby majątkowe, a przecież część z nich mogła pochodzić z otrzymywanych gratisów.

Fiskus ustala

Zwrócić też trzeba uwagę, że od początku roku 2007 istnieje też bezpośrednie zagrożenie dla każdej firmy, w tym i spółki kapitałowej (spółki z o.o. i akcyjne), konsekwencjami ustalenia przez przedstawicieli fiskusa, że dana osoba fizyczna nie miała pokrycia w legalnych dochodach. Zagrożenie to wynika z faktu, że podatnik (pracownik, zleceniobiorca, wykonawca kontraktu) z mocy prawa nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika (przedsiębiorcę) podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustalenie przez organy skarbowe wyższych przychodów przekłada się też wprost na naliczenie dodatkowych składek ubezpieczeniowych (ZUS).(n)

Warto wiedzieć

O zagadnieniach poruszanych w powyższym tekście, oraz o minimalizowaniu ryzyka podatkowego będzie mowa podczas II Konferencji Podatkowej zorganizowanej przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego – Mariusz Gotowicz. Konferencja odbędzie się 10 kwietnia w Park Hotel, ul. Wrocławska, Bydgoszcz.

  • Dochody ze źródeł nieujawnionych (godz. 10).
  • Przychody i świadczenia nieodpłatne w podatku dochodowym i w podatku od towarów i usług (11.10).
  • Konsekwencje podatkowe oraz postępowanie podatkowe w przypadku dochodów ze źródeł nieujawnionych (12.30).
  • Regulacje Kodeksu karnego skarbowego (13.30).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska