Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak działają dopalacze? Co biorą nastolatki? [NASZ RAPORT]

Małgorzata Oberlan
Syntetyczna marihuana  to mit. Na rynku oferuje się roślinny susz, nasączany chemikaliami. Skutki wypalenia takiego skręta mogą być tragiczne.
Syntetyczna marihuana to mit. Na rynku oferuje się roślinny susz, nasączany chemikaliami. Skutki wypalenia takiego skręta mogą być tragiczne. Dariusz Bloch
Reakcje po zażyciu dopalaczy mogą być bardzo różne: od pobudzenia, przez agresję po próby targnięcia się na życie. Jak działają dopalacze? Nastolatki po dopalaczach najczęściej są pobudzone. Czasem do tego stopnia, że opanowanie ich angażuje cały personel. Pielęgniarki i sanitariuszy potrafią bić i kopać, a szpitalne sale - demolować.

Dopalacze zniknęły nam z oczu, bo w miastach nie kłują już w oczy „sklepy z wyrobami kolekcjonerskimi”. Z tymi w Kujawsko-Pomorskiem sobie poradziliśmy. Zakup NSP (nowych środków psychoaktywnych) nie sprawia dziś jednak młodzieży problemu. Wystarczy w popularną wyszukiwarkę internetową wpisać słowo „dopalacze”, by trafić do internetowych sklepów. „Majowa promocja”, „Do każdego zamówienia powyżej 500 zł dwa gramy mefedronu gratis” - tak dziś kuszą klientów. Zachęcają, by wybrać towar, przelać pieniądze i odebrać przesyłkę np. w paczkomacie.

Niezależnie od tego, czy będą to syntetyczne kannabinoidy (popularnie nazywane ziołem, choć niekoniecznie mające wiele wspólnego z marihuaną), pobudzające proszki i tabletki, czy jakieś psychodeliki, już pierwsze w życiu zażycie może skończyć się tragicznie.

Polecamy: Zakup używanego auta. Jak nie dać się oszukać?

- W przypadku ostrych psychoz paranoidalnych często występował śmiertelny strach przed urojonymi nieznajomymi, planującymi napad lub morderstwo. Odnotowano liczne przypadki samobójstw, samookaleczeń i wypadków samochodowych ze skutkiem śmiertelnym po przyjęciu tych substancji - ostrzega prof. Dariusz Zuba z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. J. Sehna w Krakowie.

Przyjmujące zatrutych dopalaczami pacjentów szpitale mogą najwyżej leczyć ich objawowo. Próbować zapanować nad sercem, ciśnieniem, oddechem. Nie ma mowy o podaniu żadnej odtrutki.

Problem ciągle rośnie, bo każdego roku pojawia się na europejskim rynku około 100 nowych dopalaczy. W 2015 roku w naszym województwie odnotowano 528 zatruć tymi substancjami, w zeszłym roku 202, a do końca kwietnia tego roku - już 74. W skali kraju mówimy o tysiącach zatruć rocznie.

- Pacjenci po dopalaczach bywają tak pobudzeni, że trudno ich opanować. Demolują nam otoczenie, biją i kopią personel, są autoagresywni. Najmłodsi mają zaledwie 12 lat. To już dramat - nie kryje doktor Irena Nowak, specjalista pediatra. Tak dzieje się w wielu lecznicach województwa.

Co najczęściej biorą dziś nastolatki? Ile lat mieli najmłodsi pacjenci, którzy trafili do szpitali w regionie?
Czytaj na kolejnej stronie >>>>>>>>

Pokolenie rodziców, zorientowane czym jest marihuana, amfetamina czy LSD, w świecie narkotyków nowej generacji jest jak dziecko we mgle. Skąd ma wiedzieć, co kryje się w „solach piorących” czy „party pills”, skoro ich składu nie znają nawet lekarze ratujący zatrutych nastolatków? To świat wyjątkowo groźny.

Oddział dziecięco-młodzieżowy Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu to tylko jeden z setek w kraju, na który systematycznie trafiają zatrute dopalaczami nastolatki. - Ten rok zaczął się u nas tragicznie. Mieliśmy już 21 zatrutych. Tylu, ilu przez cały 2016 rok- mówi dr Irena Nowak, ordynator oddziału. I od razu zaznacza, że podaje liczby tylko swoich „dopalaczowych” pacjentów. Dzieciaki strute klasycznymi narkotykami to osobna kategoria.

Najmłodsi pacjenci po dopalaczach mieli w Grudziądzu zaledwie 12 lat. - I trafiają do nas ponownie - zaznacza doktor Irena Nowak.

Sprawdzamy, ile mają i czym jeżdżą dyrektorzy szpitali w regionie

Czym jeżdżą dyrektorzy szpitali w Kujawsko-Pomorskiem?

Nastolatki po dopalaczach najczęściej są pobudzone. Czasem do tego stopnia, że opanowanie ich angażuje cały personel. Pielęgniarki i sanitariuszy potrafią bić i kopać, a szpitalne sale - demolować. Kto nie widział takich sytuacji na własne oczy, nie jest w stanie sobie wyobrazić skutków „dopalenia”. Należą do nich też zatrzymania akcji serca, niewydolność oddechowa, drgawki, drętwienia i dziesiątki innych. Bo choć da się określić najczęstsze objawy, z jakimi zatruci trafiają do szpitala, to nie ma mowy o „objawach typowych”. W zależności od składu narkotyku i indywidualnej reakcji, zdarzać się mogą pobudzenie, agresja, urojenia, halucynacje, ale i senność czy utrata świadomości.

Nastolatki w stanie ostrego zatrucia, bez kontaktu, najczęściej lądują najpierw na OIOM-ie. Bywa też, że jedzie się z nimi na chirurgię, jeśli skutkiem dopalenia są urazy. - Potem, standardowo, każdy taki pacjent jest konsultowany przez psychologa i psychiatrę. Niestety, jak już wspomniałam, pacjenci do nas wracają. Najczęściej chodzi o nastolatki z miasta. Przypadków pacjentów zatrutych dopalaczami ze wsi mieliśmy niewiele. Sądzę, że tam po prostu dostęp do tych specyfików jest jeszcze ograniczony - mówi doktor Irena Nowak.

Takich oddziałów jak ten grudziądzki w Polsce są setki. Z danych krajowego konsultanta ds. toksykologii klinicznej wynika, że w 2015 roku były 7284 osoby z podejrzeniem ostrego zatrucia wywołanego zażyciem nowych substancji psychoaktywnych. W roku 2016 zatrutych znów były tysiące. Przeraża fakt, że najczęściej są to ludzie bardzo młodzi. Najwięcej interwencji medycznych jest w dwóch grupach pacjentów - w wieku 16-18 lat oraz 19-24.

Co biorą dziś nastolatki?

Główny Inspektor Sanitarny wyróżnia trzy podstawowe grupy nowych środków psychoaktywnych (NSP): syntetyczne kannabinoidy obecne w preparatach ziołowych, syntetyczne katynony sprzedawane w postaci proszków oraz psychodeliki rozprowadzane zwykle w formie kartoników.

**

Polecamy: Czy dostałbyś pozwolenie na broń? Sprawdź! [TEST]**

Syntetyczne kannabinoidy to tworzone w laboratoriach substancje, którymi nasącza się kawałki roślin. Te chemiczne środki nazywane są kannabinoidami, ponieważ wykazują podobne właściwości jak te znajdujące się w marihuanie. Dlatego też czasami błędnie opisuje się je jako „syntetyczną marihuanę”. Często są one wprowadzane do obrotu jako bezpieczna i legalna alternatyw dla zioła. W rzeczywistości mogą wpływać na mózg o wiele silniej niż marihuana, a ich rzeczywiste skutki mogą być nieprzewidywalne, czasem nawet zagrażające życiu.

Uszkodzenie nerek, wątroby, zaburzenia krzepnięcia... To tylko niektóre z konsekwencji zażycia dopalaczy. Jaki jeszcze wpływają na organizm?**Czytaj na kolejnej stronie >>>>>>>>>**

„40-letni mężczyzna przyjęty do szpitala w drugiej dobie po wypaleniu „skręta”. (...) Badania laboratoryjne oraz przebieg kliniczny potwierdzały m.in. uszkodzenie nerek, wątroby, zaburzenia krzepnięcia. W trakcie badania pacjenta doszło do nagłego zatrzymania czynności serca. Podjęte czynności resusctacyjno-reanimacyjne były nieskuteczne. Pacjent zmarł w drugiej dobie od chwili zatrucia” - to opis przypadku, który przytacza dr Piotr Burda, krajowy konsultant ds. toksykologii, w opracowaniu „Nowe substancje psychoaktywne” dla GIS.

W Polsce odkrywano już produkcje „syntetycznego zioła”, gdzie roślinny susz mieszano w betoniarce, potem nasączano chemikaliami i suszono w kartonach od pizzy. Nigdy do końca nie wiadomo, co w takich „ziołach” się znajduje.

Katynony, podobnie jak amfetamina czy kokaina, działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Najczęściej sprzedawane są w formie proszków.

- Przyjęcie pochodnych katynonu do organizmu powoduje przyspieszenie akcji serca, silnie rozszerza źrenice, doprowadza do pobudzenia psychoruchowego, powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu. Większe dawki mogą spowodować drżenia mięśniowe i wzrost temperatury ciała. Negatywnymi efektami działania katynonów jest brak krytycyzmu co do własnych możliwości, zachowania agresywne, niepokój i napięcie, bezsenność, a także urojenia - wylicza prof. Dariusz Zuba z Instytutu Ekspertyz Sadowych im. prof. dra J. Sehna w Krakowie.

Warto przeczytać: Ile zarabiają dyrektorzy szpitali w Kujawsko-Pomorskiem? [STAWKI]

To właśnie te stymulanty potrafią też doprowadzić do ostrych psychoz, paranoi, „ataków szału” i prób samobójczych. To już nie klasyczne LSD. Dziś w psychodelii prym wiodą bardzo groźne nowe narkotyki z grupy NBOMe. Kartoniki powodujące halucynacje słuchowe i wzrokowe „przy okazji” zaburzają też pracę serca i układu oddechowego. Nierzadko śmiertelnie skutecznie.

- Największa różnica w stosunku do LSD dotyczy zatruć tą grupą substancji. Dawki na poziomie 1,2 - 1,5 mg określane są przez użytkowników jako „samobójcze”. Ponieważ substancje z grupy NBOMe sprzedawane są również w postaci czystej, przy tak małej dawce śmiertelnej bardzo łatwo może dojść do śmiertelnego zatrucia. Dane z polskich zakładów medycyny sądowej potwierdzają tę hipotezę - ostrzega prof. Dariusz Zuba.

Malutkie kartoniki z kolorowymi obrazkami, nasączone chemią, powinny u rodziców wzbudzić taki sam stan alarmowy jak wszystkie kolorowe tabletki, „kamyki do zapalniczek” czy roślinne susze. Dopalacze to narkotyki nowej generacji, a nie jakaś lżejsza postać środków psychoaktywnych. Groźne, bo o nieznanym do końca składzie. A dostępne łatwo - wystarczy wejść do sieci.

Setki nowych dopalaczy
W ciągu ostatnich 10 lat wprowadzono na rynek prawie 650 substancji psychoaktywnych. Obok zorganizowanych grup przestępczych sprzedażą nowych narkotyków zajmują się dziś pojedyncze osoby, które samodzielnie sprowadzają substancje np. z Chin, a następnie dzielą je na porcje i oferują do sprzedaży przez internet. Coraz częściej użytkownik znajduje dilera w sieci, a nie na rogu ulicy. Większość dopalaczy to mieszaniny o nieustalonym składzie.

UWAGA TVN: Nagrali jak zabijają kota. "Zostało to jakby utajnione":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska