Jak dziś żyje się na wsi? Najbardziej cieszy wodociąg i internet, a czego brakuje? Mieszkańcy ocenili, co z przybyszami z miasta

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2023 roku tylko 3,2 proc. respondentów zdecydowanie chciałoby się przeprowadzić do miasta, a 58,9 proc. zdecydowanie nie chciałoby tego zrobić.
W 2023 roku tylko 3,2 proc. respondentów zdecydowanie chciałoby się przeprowadzić do miasta, a 58,9 proc. zdecydowanie nie chciałoby tego zrobić. unsplash.com/Juliane Liebermann
O relacjach między rolnikami żyjącymi na wsi od pokoleń i nowymi mieszkańcami, którzy przeprowadzają się na wieś z miasta, najczęściej słyszymy w kontekście konfliktów, nasyłania na siebie policji. Tymczasem wyniki badania polskiej wsi i rolnictwa mogą zaskoczyć. Podobnie jak wskazania, co najbardziej docenia się na wsi w 2023 roku.

Spis treści

Mieszkańcy wsi ponownie ocenili, jak im się żyje

Jak co roku, na zlecenie największych instytucji rolniczych, na czele z ministerstwem, przeprowadzono badanie Polska Wieś i Rolnictwo. W 2023 roku ponownie uczestników badania, którymi byli mieszkańcy wsi, w tym rolnicy, poproszono m.in. o ocenę życia na wsi. Więcej o wynikach badania piszemy tu: Zbadano, jak rolnicy widzą samych siebie i wieś

W badaniu wzięło udział 2,5 tys. osób reprezentujących wszystkie województwa. Prawie 65 proc. ankietowanych stanowiły osoby niezwiązane z rolnictwem, pozostałe 35 proc. to rolnicy.

Ogółem za przeprowadzką do miasta opowiada się 13,8 proc. mieszkańców, a przeciwnych takiemu pomysłowi jest 86,2 proc. z nich.
Ogółem za przeprowadzką do miasta opowiada się 13,8 proc. mieszkańców, a przeciwnych takiemu pomysłowi jest 86,2 proc. z nich. unsplash.com/Craig Cameron

Rośnie zadowolenie z zamieszkiwania na wsi

Zacznijmy od krótkiego spojrzenia na archiwalne wyniki. W 2013 roku kluczowe wnioski dotyczące oceny życia na wsi w badaniu Polska wieś i rolnictwo brzmiały tak:

Największy odsetek rolników zadowolonych z tego, że mieszka na wsi znajduje się w regionie południowym (96%), najmniejszy zaś w regionie północnym (85%) i wschodnim (88%). Największy odsetek nierolników zadowolonych z tego, że mieszka na wsi znajduje się w regionie centralnym i południowym (po 94%), najmniejszy zaś w regionie północnym (83%) i wschodnim (87%).

Trwa głosowanie...

Czy gdybyś miał/miała dziś możliwość wyboru, wybrał_byś życie na wsi?

W 2013 roku na pytanie: Czy jest Pan(i) zadowolony(a) czy też niezadowolony(a) z tego, iż mieszka na wsi, a nie w mieście? Odpowiedź „zadowolony” wybrało 91 proc. ankietowanych.

W 2023 rozbito odpowiedzi na „bardzo zadowolony” i „zadowolony”, co łącznie wybrało 92,8 proc., „raczej niezadowolonych” było 6 proc., „bardzo niezadowolonych” 1,2 proc.

Co ciekawe, w rozbiciu na rolników i mieszkańców wsi obszarów wiejskich ogółem w 2023 r. wskaźnik zadowolenia z tego, że mieszkają na wsi, a nie w mieście, spotkał się (93 proc.). W 2022 na pytanie: Czy jest Pan(i) zadowolony(a), czy też niezadowolony(a) z tego, iż mieszka na wsi, a nie w mieście?, pozytywnie odpowiedziało 75 proc. mieszkańców obszarów wiejskich ogółem i 87 proc. rolników.

Na wsi czują się bezpiecznie i doceniają inwestycje

Tegoroczny raport pokazuje, że mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, mieszkańcy wsi najbardziej zadowoleni są z poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania (65,1 proc. odpowiedzi „zdecydowanie zadowolony” i „raczej zadowolony).

Mieszkańcy wsi doceniają także pozytywne efekty zwiększonych inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich w ostatnich latach. Najbardziej zadowoleni są z dostępu do sieci wodociągowej (67,6 proc.) i do internetu (61,1 proc.).

W 2013 roku mieszkańcy wsi wskazywali, że na obszarach wiejskich w pierwszej kolejności należałoby poprawić dostęp do opieki zdrowotnej (44 proc.) oraz dostęp do pozarolniczych miejsc pracy (35 proc.).

Aktualnie najmniej zadowoleni są z dostępu do sieci gazowej (34,1 proc. zadowolonych i 52,4 proc. niezadowolonych), a także z dostępu do sieci kanalizacyjnej (45 proc. zadowolonych i 42,9 proc. niezadowolonych).

Napływowi mieszkańcy wsi zintegrują się

Zdecydowana większość, ponieważ aż 70,4 proc. mieszkańców obszarów wiejskich i 64,6 proc. rolników uważa, że nowi mieszkańcy wsi, którzy przeprowadzają się tu z miasta, zintegrują się z dotychczasowymi mieszkańcami wsi. Co więcej, dominuje przekonanie, że nie będą domagali się rezygnacji z rolniczego charakteru wsi. Przeciwny pogląd wyraża 29,6 proc. ogółu mieszkańców i 35,4 proc. rolników.

Źródło: Badanie Polska Wieś i Rolnictwo 2023 oraz 2023, MRiRW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.