Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć COVID-19 w domu? Aktualne zalecenia ekspertów opracowanych we współpracy z Radą Medyczną

PDZ
Jakie leki stosować oraz kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych we współpracy z Radą Medyczną.  Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jakie leki stosować oraz kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych we współpracy z Radą Medyczną. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Jakie leki stosować oraz kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W najnowszych zaleceniach dotyczących postepowania u osób z chorobą COVID-19, na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych we współpracy z Radą Medyczną. O jakie dokładnie wytyczne chodzi? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Lista aktualnych zaleceń dotyczących leczenia COVID-19 w domu ma 17 punktów. Autorami stanowiska są m.in. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas (konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej), prof. dr hab. Andrzej Horban (konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych), prof. dr hab. Radosław Owczuk (konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii), a także członkowie Rady Medycznej, w tym m.in. prof. Krzysztof Simon, Krzysztof Pyrć czy Robert Flisiak.

- Pacjent leczony z powodu COVID-19 w warunkach domowych, zwłaszcza z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, wymaga stałego monitorowania z uwagi na ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Leczenie stosowane w łagodnym przebiegu sprowadza się do stosowania leków objawowych, jak w innych ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych. W sytuacji pogorszenia przebiegu choroby, pacjent powinien jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie ma szansę na uzyskanie skutecznego leczenia. Nie należy opóźniać kierowania pacjenta do leczenia szpitalnego - piszą eksperci.

Specjaliści nie zalecają stosowania pewnych leków, m.in. deksametazonu, bo u osób "niewymagających tlenoterapii ani mechanicznej wentylacji płuc stosowanie glikokortykosteroidów zwiększa ryzyko zgonu" – wyjaśnili. Eksperci wskazali ponadto m.in., że nie ma wiarygodnych danych o wpływie np. stosowania witaminy D. W galerii prezentujemy wytyczne opracowane przez ekspertów. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska