Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak podzielić majątek po rozwodzie [Porada prawnika]

mo
Adwokat Adam Kozioziembski jest członkiem Okręgowej Rady Adwokacjiej w Toruniu
Adwokat Adam Kozioziembski jest członkiem Okręgowej Rady Adwokacjiej w Toruniu Sławomir Kowalski
Jak należy podzielić majątek wspólny po rozwodzie? Komu należy się dom? Na te pytania odpowiada adwokat Adam Kozioziembski.

- Dom wybudowaliśmy na działce, którą żona już po ślubie dostała w darowiźnie od swoich rodziców, ze wspólnych oszczędności oraz z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania, jakie otrzymałem w spadku po babci. Żona twierdzi, że nie należy mi się od niej nic poza jednym samochodem, a dom jest wyłącznie jej własnością. Czy tak jest faktycznie? - pyta Czytelnik. I dodaje, że aktualnie nie mieszka już w tym domu. Zajmuje go była żona ze swym nowym partnerem.

Zobacz galerię: Toruń. Mieszkańcy odebrali klucze do mieszkań przy ul. Chłopickiego [ZDJĘCIA]

Adwokat Adam Kozioziembski wyjaśnia: - Sytuacja opisana przez czytelnika nierzadko występuje w sprawach podziału majątku wspólnego pomiędzy byłymi małżonkami. Zgodnie z obowiązującą zasadą superficies solo cedit, własność budynku wzniesionego na gruncie jest związana z własnością gruntu. Tym samym wyłączną właścicielką wybudowanego domu jest była żona czytelnika. To ona zapewne ujawniona jest w księdze wieczystej nieruchomości jako jej właścicielka.

Nie oznacza to jednak, iż małżonek dokonujący w trakcie trwania wspólności majątkowej nakładów na nieruchomość stanowiącą własność drugiego małżonka nie może domagać się rozliczenia tychże nakładów w ramach postępowania o podział majątku wspólnego, zgodnie ze stanem faktycznym, jaki przedstawił czytelnik.

W tym konkretnym przypadku, występując do Sądu Rejonowego o przeprowadzenie podziału majątku wspólnego, czytelnik powinien ująć jako składniki tego majątku m.in. poczynione przez siebie nakłady na majątek odrębny swojej byłej żony.

Czytaj też Ugoda zamiast procesu. Kiedy do tego dążyć?

W postępowaniu działowym można domagać się rozliczenia nakładów dokonanych z majątku wspólnego stron na majątek odrębny jednej ze stron - w tym przypadku chodzi o rozliczenie wspólnych oszczędności, które zostały wydatkowane na budowę domu, oraz rozliczenia nakładów poczynionych z majątku odrębnego jednego z małżonków na majątek odrębny drugiego małżonka - środki przeznaczone na budowę domu pochodzące ze sprzedaży odziedziczonego po babci mieszkania.

Rozpoznający sprawę sąd ustali wartość nakładów poczynionych na budowę domu zarówno z majątku wspólnego, jak i z majątku odrębnego czytelnika. Sąd ustali, o ile poczynione w ten sposób nakłady zwiększyły wartość majątku odrębnego małżonki czytelnika i orzeknie o sposobie ich spłaty.

Co do zasady udziały w majątku wspólnym są równe. Zatem należy spodziewać się, iż czytelnik otrzyma zwrot połowy nakładów poczynionych z majątku wspólnego oraz zwrot nakładów poczynionych ze środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego po zmarłej babci. O ile wykaże, że zostały one faktycznie w całości wydatkowane na budowę domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska