Nie można sporządzić testamentu wspólnie z inną osobą. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela. Testament można odwołać w każdej chwili, w całości jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołanie testamentu może nastąpić w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament.
Spadkodawca może także odwołać testament poprzez pozbawienie go cech od których zależy jego ważność, bądź w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
Testament własnoręczny
Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie ma wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Tylko oryginał testamentu jest testamentem w rozumieniu kodeksu cywilnego (art. 941 kodeksu cywilnego). Z treści testamentu musi wynikać, że jest to rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. W testamencie trzeba wskazać kogo powołuje się do spadku. W testamencie można także dokonać wydziedziczenia.
Polecamy:
Testament notarialny
Testament może być sporządzony u notariusza. Notariusz powinien jednak odmówić dokonania czynności notarialnej, gdy spadkodawca jest ubezwłasnowolniony ale także wtedy, gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy taka osoba działa w stanie dostatecznej świadomości.
Testament ustny
Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.
Polecamy:
W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków (art. 952 kodeksu cywilnego).
Kto nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu?
Świadkiem przy sporządzaniu testamentu nie może być:
- osoba bez pełnej zdolności do czynności prawnych;
- niewidomy, głuchy lub niemy;
- osoba, która nie może czytać i pisać;
- osoba, która nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament;
- skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.
Na temat spadku czytaj też:
Zobacz też: Gmina Maków zorganizowała przetarg na Porsche. Samochód trafił do gminy jakoniechciany spadekpo zmarłym przedsiębiorcy
W „Nowościach”Porada prawnicza
Cyklicznie w wydaniach „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej z kolei - odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Czytelników pytania dotyczące wątpliwości prawnych. Pytania można przysyłać pod adres mailowy: [email protected].
Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.
Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adw. Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?