Jak ustalić personalia rodzeństwa zmarłej krewnej, która...

Jak ustalić personalia rodzeństwa zmarłej krewnej, która zapisała nam spadek?

red.

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Ciocia ustanowiła mnie spadkobiercą . Zmarła jako bezdzietna panna. W sądzie dowiedziałam się, że muszę ustalić personalia jej zmarłego rodzeństwa i ich dzieci - opisuje Czytelniczka.
Adwokat aleksandra chołubIzba Adwokacka w Toruniu

Adwokat aleksandra chołubIzba Adwokacka w Toruniu ©Fot. Grzegorz Olkowski

- Nie znam tych krewnych cioci i nie wiem, jak to zrobić. Co się stanie, jeśli nie uda mi się ustalić personaliów wszystkich osób? - pyta torunianka. Odpowiedzi udziela adwokat Aleksandra Chołub z Torunia.

Zgodnie z art. 670 kpc w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Spadkobiercą można zostać na podstawie testamentu albo na podstawie dziedziczenia ustawowego (w pewnych okolicznościach spadek może przypaść rodzeństwu zmarłego albo ich zstępnym). Z kolei zgodnie z art. 677 § 1 kpc stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy postępowania.


Zobacz także: Weekend w Toruniu. Kolejne imprezy w Bajka Disco Club za nami! Zobaczcie zdjęcia! [GALERIA]


Jeżeli sąd uzna, że zgłoszone przez wnioskodawcę dowody nie są wystarczające dla ustalenia, kto jest spadkobiercą, może nałożyć na wnioskodawcę określone obowiązki dowodowe, egzekwować ich wykonanie i ewentualnie zastosować konsekwencje procesowe ich niewykonania. Jeśli sąd ustali, że poza ujawnionymi w postępowaniu istnieją inni spadkobiercy, może wydać postanowienie o wezwaniu ich do udziału w sprawie przez ogłoszenie.

Zgodnie z art. 672 kpc, jeżeli zapewnienie spadkowe (czyli informacja, ilu jest spadkobierców z podaniem ich danych osobowych) nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wy-
starczające do ustalenia spadkobierców, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.

100 milionów dotacji dla ojca Tadeusza Rydzyka na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu?Zgodnie z art. 674 kpc ogłoszenie umieszcza się w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podaje publicznie do wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty. Ogłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy; datę śmierci spadkodawcy; wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy; wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu trzech miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia sąd wyznaczy w celu rozpoznania zgłoszonych żądań rozprawę, na którą wezwie także osoby, które zgłosiły żądanie i podały miejsce zamieszkania. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo zgłaszający się nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały ustalone.

Zobacz także: Takich rzemieślników jest w Toruniu już coraz mniej


Dla Czytelników

Od kilku lat w „Nowościach” zamieszczamy rubrykę z prawniczą poradą dla naszych Czytelników. W niej - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczącewątpliwości prawnych.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: m.oberlan@nowosci.com.pl.

Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcjąwyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu. - Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówił adw. Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo