Auto Skyway Festival rozpoczęty! Ogień, podniebne loty i setki samochodowych reflektorów – to zapamiętamy z pierwszego dnia
Inauguracja Auto Skyway Festival za nami. Toruń był w środę prawdopodobnie najjaśniejszym miastem w Polsce. Lotnisko w naszym mieście zostało rozświetlone kilkunastoma instalacjami i projekcjami oraz setkami samochodowych reflektorów. Chętnych do obejrzenia festiwalowych atrakcji nie zabrakło. Już w okolicach 20:30 na skrzyżowaniu ul. Gagarina i ul. Szosy Okrężnej utworzył się drobny korek. Jedyny wjazd na wydarzenie przebiegał przez ul. Łukasiewicza i teren Toruńskiej Akademii Jazdy. Ruch na lotnisku przebiegał jednak w miarę płynnie.
Kierowców wjeżdżających na teren festiwalu witała brama z toruńskim herbem oraz ilustracjami Marcina Treichela. Z głośników płynęła przyjemna muzyka country. Do kolejnej atrakcji dojeżdżaliśmy, mijając instalację Świetliste kamienie, czyli sporej wielkości głazy, które zostały przyozdobione malowidłami i serwetkami.
– Zostały one wykonane własnoręcznie przez panie z Klubu Supełek – mówił Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Kamienie można było podziwiać na odcinku ok. 80 metrów, z kolei na całej festiwalowej trasie ustawiono kolorowe ufoludki. Jeden z nich łapał autostop, inny uśmiechał się zawadiacko. My nie daliśmy rady policzyć, ile zielonych ludków pozdrawiało uczestników Auto Skyway Festival. Ale może udało się to naszym Czytelnikom?
Dojeżdżając do kolejnej atrakcji, mogliśmy się poczuć jak na koncercie metalowym. Utwory Rammstein i innych zespołów towarzyszyły zawodnikom motocrossu, którzy prezentowali swoje umiejętności i na oczach widzów szybowali w powietrzu. Jednym ze „świetlnych jeźdźców” był sam Karol Kruszyński, Mistrz Polski MX2.
W strefie 3 z kolei czekały na nas dwie instalacje: Niewidzialny wszechświat, czyli 6-metrowy kulisty ekran, na którym prezentowane były obrazy z odległych galaktyk, oraz naturalnych rozmiarów spadochron.
Skyway kojarzy nam się z mappingami wyświetlanymi na zabytkach starówki. Tym razem ściany budynków zostały zastąpione m.in. lasem. Na 300-metrowej ścianie drzew uczestnicy festiwalu mogli podziwiać leśną projekcję. Nieco dalej na kierowców czekała strefa wodna z kolorowymi fontannami i wielkoformatowymi głowami, na których również wyświetlały się ruchome obrazy.
Strefa 6, czyli „Energia Fabryki” to atrakcja Auto Skyway Festival, która naszym zdaniem najbardziej zapada w pamięć. Wszystko dzięki artystom Cyrkowa Events. Ogniste podmuchy, akrobatyczne sztuczki i wszechobecne iskry sprawiły, że wielu kierowców miało ochotę zatrzymać się w tym miejscu na dłużej. Pełna płomieni fabryka nie była jedyną „ludzką” atrakcją tegorocznego Auto Skyway Festival. Strefa 8 wydarzenia, czyli Świetlny boom-box przywodziła na myśl dyskotekę. A jeśli o muzyce mowa, to nie może zabraknąć DJ-a. Co ciekawe, jego scena została stworzona ze zbiorników na wodę.
Polecamy: Wszystko o Skyway Festival na Facebooku. Dołącz do nas >>> TUTAJ <<<
W kolejnej, dziewiątej strefie, uczestnicy festiwalu mogli podziwiać świetlne instalacje wykonane przez Art4Media. Na pierwszej z nich wyświetlano animację „Las”, druga atrakcja przywodziła na myśl ciepło domowego ogniska, na trzeciej konstrukcji natomiast prezentowana była projekcja dotycząca takich wartości jak wolność, równość i szacunek.
Skoro tegoroczny Skyway odbywał się na lotnisku, nie mogło zabraknąć na nim iluminacji samolotów. Podświetlony został także pomnik Lotników Toruńskich. To, co jednak może zaskakiwać, to fakt, że na terenie festiwalu pojawił się również… tramwaj. I to nie byle jaki, bo z lat 60. Na zabytkowym pojeździe prezentowana była projekcja z dynamiczną muzyką. Aż szkoda, że nie można było zatrzymać się tam na dłużej.
Tegoroczny Skyway niewątpliwie bardzo różnił się od poprzednich. Konieczność zasłaniania ust i nosa przypominała o wciąż panującej epidemii. Atrakcje oglądane z okien samochodu na pewno prezentowały się inaczej niż projekcje podziwiane wśród tłumu, na uliczkach toruńskiej starówki. Niewątpliwie jednak organizatorom udało się jedno – stworzyli pięciokilometrową trasę pełną światła, kolorów i emocji. Warto udać się nią na wieczorną przejażdżkę.
- Auto Skyway Festival potrwa do soboty, 23 sierpnia.
- Wjazd na wydarzenie jest płatny.
- Bilety w cenie 30 zł (środa-czwartek) albo 40 zł (piątek-sobota) można zakupić przez Internet bądź tuż przed wjazdem na lotnisko.