Jak wyglądał i jak wygląda dziś kinoteatr "Grunwald"?...

Jak wyglądał i jak wygląda dziś kinoteatr "Grunwald"? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Jak wyglądał i jak wygląda dziś kinoteatr "Grunwald"? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
1/37

Przejdź do
galerii zdjęć

©red

Toruński Dom Żołnierza, zbudowany dzięki zbieranym w całym kraju składkom, został otwarty w marcu 1933 roku. W budynku przy ulicy Warszawskiej znajdowało się m.in. nowoczesne kino "Mars", wyposażone w aparaturę dźwiękową systemu Marconi - Zeiss - Icon o wartości 46 tysięcy złotych. Dla porównania, roczne wynagrodzenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wynosiło wtedy 36 tysięcy złotych, nauczyciel zarabiał natomiast nieco ponad 200 złotych miesięcznie.
Z informacją o otwarciu toruńskiego Domu Żołnierza "Słowo Pomorskie" zwlekało prawie miesiąc. Kiedy już jednak o tym napisało, nie szczędziło słów zachwytu.

"Dom mieści się w budynku dawnego magazynu wojskowego oddanym na ten cel przez władze O. K. (Okręgu Korpusu – red.) VIII. Na pokrycie kosztów przebudowy i urządzania gmachu złożyły się sumy ze składek zarówno wojska jak i społeczeństwa, przyczem składki płynęły nietylko z Torunia, ale i z dalszych miejscowości i okolic nawet z poza Pomorza.


Czytaj także: Czy w latach 80. potrafiłbyś zrobić zakupy w Toruniu? [QUIZ]Utworzony w roku 1930 komitet budowy Domu Żołnierza rozwinął energiczną akcję propagandową, która w efekcie przyniosła wcale poważne sumy pieniężne ze składek. W miarę jak pieniądze napływały dyrekcja budowlano – techniczna komitetu prowadziła prace nad przebudową gmachu. Najpierw wykończoną została sala teatralna, w której uruchomiono kino. Dochód z kina poważnie zasilał kasę komitetu i pozwalał na przyspieszenie tempa prac w budynku. I oto, w dniu 19 marca b. r. gmach został otwarty i oddany do użytku żołnierzom garnizonu toruńskiego.

Zobacz galerię

Budynek przebudowany podług projektu kpt. inż. Jarosławskiego, zewnętrznie prezentuje się, jak to widać na iluminacji całkiem okazale. Wewnątrz, poza dużą salą teatralną, mieszczącą kino „Mars”, a posiadającą wzorowo urządzoną i zaopatrzoną scenę z szatniami dla artystów, znajduje się na I p. świetlica z czytelnią, która służyć też będzie, jako sala odczytowa, a na parterze sala z sala dla rozrywek, z bufetem radjem itp. W obu salach zgrabne mebelki jesionowe również projektu inż. Jarosławskiego. Na II piętrze mieszczą się biura zarządu „Domu Żołnierza”.

Zobacz także: Toruń na archiwalnych fotografiach Andrzeja Kamińskiego [ZDJĘCIA]W dzień w salach tych jest pusto i głucho. Po godz. jednak 18, kiedy kończy się służba dzienna w pułkach sale zapełniają się żołnierzami, którzy tu znajdują możliwość miłego spędzania, wolnego od służby czasu.
Na dziedzińcu Domu projektowane jest urządzenie pewnego jakby „Luna-parku” w miniaturze z karuzelami itp., ulubionemi przez żołnierzy rozrywkami.

Zobacz galerię

Twórcy „Domu Żołnierza, a więc zarówno ci, którzy czynnie pracowali nad jego wzniesieniem jak i ci, którzy datkami swojemi przyczynili się do jego budowy, mogą być dumni ze swego dzieła. Zaskarbili oni sobie szczerą wdzięczność żołnierzy, dla niejednego z których, powołanego przez obowiązek w dalekie od strzechy domowej strony, dom ten z powodzeniem strzechę domową zastąpi".

Miejsce przejdzie generalny remont i być może pod koniec 2018 roku stanie się nową siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, który obecnie mieści się w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!Zobacz wideo: INFO Z POLSKIKomentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kino grunwald

jacol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jako mały chłopiec lat wtedy chyba 7 z rodzicami bylem na przedstawieniu w kinie grunwald ,Sluga dwoch panow.W roli głównej Ryszrd Markowski,Mieszkałem wtedy przy ul Warszwskiej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
balkon

AdamM (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Sala kinowa miała balkon który został zdemontowany w latach 70, szkoda że nie ma zdjęć


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
balkon

jacol (gość)

Zgłoś naruszenie treści

zgadzam się z Adamem właśnie byliśmy na balkonie a był to rok chyba 1952

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo