Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądało leczenie nowotworów w czasie pandemii? Wstrząsający raport Fundacji Alivia. Coraz więcej chorych na raka

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Sprawdzają się prognozy ekspertów, że po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia nowotworów. Chorych na raka przybywa i to w zaawansowanym stadium choroby. Sytuacja wygląda bardzo poważnie w całej Polsce. Więcej pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi przyjmują też szpitale w regionie m.in. szpital miejski w Toruniu.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprawdzają się prognozy ekspertów, że po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia nowotworów. Chorych na raka przybywa i to w zaawansowanym stadium choroby. Sytuacja wygląda bardzo poważnie w całej Polsce. Więcej pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi przyjmują też szpitale w regionie m.in. szpital miejski w Toruniu.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Bloch
Sprawdzają się prognozy ekspertów, że po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia nowotworów. Chorych na raka przybywa i to w zaawansowanym stadium choroby. Sytuacja wygląda bardzo poważnie w całej Polsce. Więcej pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi przyjmują też szpitale w regionie m.in. szpital miejski w Toruniu.

Zobacz video: Polacy podzieleni ws. szczepień

Raport Kantar Polska dla Fundacji Alivia pokazuje, że co trzeci chory na raka miał przez covid odwołane leczenie. Pacjenci nie otrzymali też informacji, gdzie i kiedy będą dalej leczeni.

Leczenie raka w pandemii

Połowa pacjentów onkologicznych, którzy wzięli udział w ankiecie fundacji onkologicznej, oczekiwała na wizytę lub badanie nawet kilka godzin. 75 procent respondentów czekało w tłoku, który nie pozwalał na zachowanie odpowiedniego dystansu. To, co przed epidemią było dyskomfortem, po jej wybuchu stało się szczególnym czynnikiem ryzyka zakażenia i powodowało brak poczucia bezpieczeństwa. Epidemia pogłębiła również nierówności w dostępie do diagnostyki i leczenia. 1/5 ankietowanych pacjentów potwierdziła, że miała problemy z dotarciem do placówki.

Dane z badania wykonanego przez Kantar Public są zgodne z danymi zebranymi przez Fundację Alivia w czasie pierwszej i drugiej fali epidemii.

- Te dane pokazują dramatyczny w skutkach brak koordynacji diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. Polski system ochrony zdrowia zawiódł chorych na raka. I to po raz kolejny - mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Coraz więcej chorych na nowotwory w Polsce

W okresie do kwietnia 2021 roku odnotowano ponad 120 tys. tzw. „nadmiarowych zgonów”. Dla prawie 70 tys. oficjalną przyczyną był covid, ale nie brakuje głosów, że pozostałe zgony mogą być związane z chorobami, które nie były wykryte i leczone na czas. To m.in. nowotwory, na które choruje dziś coraz więcej osób. Dodatkowo pacjenci zgłaszają się do szpitali z zaawansowaną chorobą.

- Przyjmujemy więcej pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi. To wzrost o ok. 25 procent więcej pacjentów niż przed pandemią. Są przyjmowani na oddziały: hematologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej, urologii ogólnej i onkologicznej i na oddział neurochirurgii, gdzie są leczeni pacjenci z guzami mózgu i nowotworami dotyczącymi kręgosłupa. Niestety coraz więcej pacjentów stanowią pacjenci już z zaawansowanymi nowotworami - mówi Kamila Chyzińska, rzeczniczka szpitala miejskiego w Toruniu.

Pacjenci nowotworowi bali się leczenia w czasie pandemii

Przyczyną tego, że mamy do czynienia z dużym wzrostem zachorowań na nowotwory bez wątpienia jest zamknięcie służby zdrowia na pacjentów. I choć Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że pacjenci onkologiczni będą leczeni, to jednak sytuacje epidemiczna sprawiła, że wielu z nich zrezygnowało z leczenia. Nie pomogły nawet kampanie społeczne "Rak nie poczeka na koniec epidemii" zachęcające do badań.

- Niestety to wszystko prawda. I choć pacjenci onkologiczni mieli dostęp do leczenia, to często z niego rezygnowali. Pacjenci oczekujący na diagnostykę w naszej poradni chirurgii onkologicznej odwoływali swoje wizyty. Bali się koronawirusa, a tymczasem byli przed diagnozą, która w przypadku nowotworów powinna być postawiona jak najszybciej - mówi Kamila Chyzińska ze szpitala miejskiego w Toruniu.

Trwa głosowanie...

Ceny warzyw i owców są zbyt wysokie?

W ocenie Doroty Korycińskiej, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej to nie wina pacjentów, że nie zgłaszali się do odpowiednich placówek medycznych. Jej zdaniem przyczyny leżą gdzie indziej.

- Od początku epidemii głównym hasłem ochrony przed zakażeniem było „Zostań w domu”. Zgodnie z zaleceniem NFZ z 16 marca 2020 roku większość świadczeń medycznych została ograniczona lub czasowo zawieszona. W związku z nieuzasadnionym obwinianiem pacjentów za ten dramatyczny stan rzeczy Ogólnopolska Federacja Onkologiczna wystosowała list otwarty z apelem o nieobciążanie pacjentów za wady systemu, proponując poszukiwanie skutecznych rozwiązań, w szczególności dotyczących informacji onkologicznej w czasie epidemii - tłumaczy Dorota Korycińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska