Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić energię elektryczną? To możliwe! Podpowiadamy najlepsze sposoby!

tw
Energia elektryczna - jak oszczędzać? W naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, której ceny poszły mocno w górę. Oto najlepsze sposoby obniżenia kosztów energii elektrycznej w domu. Przedstawiamy najlepsze z nich!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Energia elektryczna - jak oszczędzać? W naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, której ceny poszły mocno w górę. Oto najlepsze sposoby obniżenia kosztów energii elektrycznej w domu. Przedstawiamy najlepsze z nich!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Energia elektryczna - jak oszczędzać? W naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, której ceny poszły mocno w górę. Oto najlepsze sposoby obniżenia kosztów energii elektrycznej w domu. W galerii przedstawiamy najlepsze z nich!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Oszczędzanie prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię?

Kryzys na rynku energii elektrycznej wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysokością cen surowców, ale również inwazja Rosji na Ukrainę, jest bardzo mocno odczuwalny przez gospodarstwa domowe. Podwyżki cen prądu powodują, że coraz większa liczba osób szuka oszczędności. Poniższej przedstawiliśmy te najbardziej popularne oraz sposoby, o których mało kto wie.

Oszczędzanie prądu - wymień żarówki na energooszczędne i wyłączanie światła w pokojach, z których nie korzystasz

Wychodząc z pomieszczenia pamiętaj o wyłączeniu światła. Warto wypracować w sobie ten nawyk, gdyż jest to bardzo duża oszczędność prądu. Wyłączaj zawsze światła, które nie są w danej chwili potrzebne. Jeśli nie przebywasz w pomieszczeniu, po prostu zgaś w nim światło.

W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają oświetlenia sufitowego korzystaj z lampki o niskim poborze mocy - mniej intensywne oświetlenie również pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

Oszczędzanie prądu - pracuj przy świetle dziennym
Korzystanie z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe, może znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu dnia. Warto więc ustawić biurko przy oknie, aby móc jak najdłużej wykorzystywać światło słoneczne.

Oszczędzanie prądu - odłączaj ładowarkę z gniazdka
Ładowarka do telefonu komórkowego czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, a znajduje się w kontakcie. W związku z tym, aby zaoszczędzić na prądzie wystarczy ją odłączyć na czas kiedy nie jest używana i potrzebna.

Oszczędzanie prądu - wybieraj sprzęty energooszczędne
Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj ten energooszczędny, najlepiej w klasie A+++ lub A++. To oznaczenie jest olbrzymim ułatwieniem: dzięki niemu w łatwy sposób możesz określić, jak efektywny będzie sprzęt, który zamierzasz kupić. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A+. Pozbądź się przestarzałych sprzętów, których klasa energooszczędna pozostawia wiele do życzenia.

Oszczędzanie prądu - podczas odkurzania reguluj moc pracy urządzenia
Reguluj moc pracy urządzenia w czasie odkurzania, zwiększając ją do maksimum tylko wtedy, gdy na mniejszej mocy odkurzacz sobie nie radzi. Regularnie wymieniaj również worki, ponieważ przy ich wypełnieniu spada wydajność odkurzania i wzrasta pobór energii. Wymieniaj systematycznie filtry - zanieczyszczone wpływają na większe zużycie energii.

Oszczędzanie prądu - prasuj za jednym razem więcej ubrań

Nie prasuj pojedynczych ubrań, ale poczekaj aż zbierze się ich więcej, tak żeby zbyt często nie rozgrzewać żelazka. Prasowanie zaczynaj od tkanin wymagających niższej temperatury - nie będzie wówczas konieczne schładzanie żelazka.

Oszczędzanie prądu - wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz

Nie pozostawiaj sprzętu w trybie stand-by. Urządzenia znajdujące się w „stanie uśpienia” również pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu - choć telewizor nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną - po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia.

Wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, jeżeli urządzenie nie jest używane, pozwoli oszczędzać prąd każdego dnia. Można również kilka urządzeń z funkcją stand-by podłączyć do listwy zasilającej, która posiada kilka gniazdek. To rozwiązanie dzięki któremu można szybko i wygodnie odłączyć od prądu wszystkie podłączone do niego urządzenia za pomocą jednego przycisku znajdującego się na listwie.

Oszczędzanie prądu. Jakie urządzenia wyłączać na noc?

Na noc, na weekend i przed wyjazdem na urlop powinniśmy wyłączać większość urządzeń: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe,komputer wraz z listwą zasilającą, modem lub router domowej sieci komputerowej, głośniki komputerowe, drukarkę. Te z funkcją czuwania mają zwykległówny wyłącznik, który gasi wszystkie diody. Jeżeli go nie mają, należy wyjąć wtyczkę z gniazda. Dotyczy to zwłaszcza zasilaczy, ładowarek do telefonów komórkowych czy laptopów. Wiele urządzeń można wyłączać jednym przyciskiem na listwie-przedłużaczu.

Wyjeżdżając na dłużej niż dwa tygodnie, warto wyłączyć lodówkę i pozostawić uchylone drzwi, a przed krótszymi wyjazdami podwyższyć w niej temperaturę o kilka stopni. W domu mogą też być sprzęty, których nie należy pozbawiać dopływu prądu. Są to na przykład: alarm, czujniki ruchu, transformatory dzwonka lub oświetlenia halogenowego (są podłączone na stałe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska