Starzy kuchenni wyjadacze potrafią zrobić naleśniki błyskawicznie, nie mając pod ręką żadnego przepisu. Nie bawią się też w odmierzanie na wadze odpowiedniej ilości mąki czy innych składników. Również technika smażenia nie stanowi dla nich problemu. Tajemnica smakowitych naleśników polega na tym, żeby nabrać wprawy i zbytnio nie przejmować się proporcjami oraz obróbką termiczną. Wystarczy, że poznamy zaledwie kilka tajników i nabierzemy odrobinę doświadczenia. Poznajmy więc wszystkie triki i wskazówki, które pomogą przyrządzić idealne naleśniki.
Spis treści
Najlepszy przepis na domowe naleśniki
Kiedy nie mamy pomysłu na śniadanie czy obiad, zróbmy naleśniki. To banalnie proste i szybkie danie. Naleśniki są bardzo pożywnym i sycącym posiłkiem zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Najlepiej smakują podane na śniadanie ze słodkim twarogiem, miodem lub konfiturami. Jak więc zrobić naleśniki na słodko i słono?
Składniki na naleśnikowe ciasto:
- 300 gram mąki,
- 2 jajka z wolnego wybiegu,
- 300 ml mleka,
- 250 ml wody gazowanej,
- 1 łyżka oleju,
- 3 łyżki masła,
- szczypta soli.
Przygotowanie ciasta na naleśniki:
- Do dużej miski wsypujemy mąkę, przesiewając ją przez sitko.
- Następnie rozbijamy jajka, dodajemy je do mąki i mieszamy składniki.
- W kolejnym kroku dolewamy do ciasta mleko i wodę gazowaną.
- Dosypujemy też do miski szczyptę soli i mieszamy składniki kuchenną łyżką.
- Uruchamiamy robota kuchennego lub blender i z jego pomocą miksujemy ciasto do momentu uzyskania jednolitej masy o konsystencji gęstej śmietany.
- Na koniec dodajemy roztopione masło lub olej roślinny i razem miksujemy. Masło możemy też wykorzystać do smarowania patelni przed smażeniem naleśników.
Dowiedź się, jak łatwo usmażyć cieniutkie naleśniki
Do smażenia naleśników najlepiej wykorzystać lekką patelnię, która jest przeznaczona właśnie do tego celu. Naleśnikowe patelnie mają niski rant, dzięki czemu łatwiej nam będzie na niej rozprowadzić ciasto i przewrócić smażony placek na drugą stronę podczas smażenia. Patelnia do naleśników nie tylko jest niska i lekka, ale również szybko oraz równomiernie się rozgrzewa. Warto więc zainwestować w takie naczynie kuchenne.
Patelnia do naleśników to przedmiot bardzo uniwersalny. Możemy na niej przygotować również m.in. pyszne omlety, placki jabłkowe i ziemniaczane oraz pankejki.
Smażenie naleśników krok po kroku:
- Dobrze rozgrzejmy patelnię.
- Rozprowadźmy na niej odrobinę oleju lub masła.
- Zamieszaj dokładnie ciasto w misce.
- Wlej na środek patelni porcję ciasta (ok. pół pojemności klasycznej chochli do zupy).
- Delikatnie rozprowadźmy ciasto po całej powierzchni patelni, tak aby ją pokryło.
- Po ok. minucie przewróćmy placek delikatnie na drugą stronę za pomocą łopatki lub jeśli umiemy, obróćmy naleśnik w locie, podrzucając go do góry.
- Smażenie drugiej strony naleśnika zajmuje z reguły odrobinę mniej czasu.
- Po zdjęciu naleśnika z patelni możemy odsączyć tłuszcz z jego powierzchni za pomocą ręcznika papierowego.
- Po usmażeniu każdego naleśnika dodajmy na patelnię odrobinę tłuszczu.
- Po usmażeniu układajmy je na dużym talerzu jeden na drugim, dzięki czemu dłużej będą wilgotne i utrzymają temperaturę.
- Jeśli chcemy zostawić część naleśników na później, przykryjmy je folią spożywczą lub talerzem, żeby nie zrobiły się suche.
Naleśniki muszą być cienkie, dlatego nadmiar ciasta z patelni warto zawsze odlewać z powrotem do naczynia.
O czym warto pamiętać, przygotowując idealne naleśniki?
Zawsze warto dodać do ciasta wodę gazowaną i zadbać o to, żeby miało ono odpowiednią konsystencję. Woda gazowana sprawia, że usmażone naleśniki są delikatne i lekko chrupiące. Zbyt gęste ciasto trudno jest rozprowadzić na patelni i usmażone naleśniki będą zbyt grube. Za rzadkie ciasto utrudni nam smażenie placków, bo będą zbyt cienkie i mogą się rozrywać podczas przewracania ich na drugą stronę.
Nie należy też przesadzać z tłuszczem. Zbyt duża ilość masła lub oleju sprawi, że naleśniki będą bardzo tłuste. Patelnia do smażenia naleśników zawsze musi być mocno nagrzana, w przeciwnym razie ciasto będzie przywierać do jej powierzchni podczas smażenia.