Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka toruńskie Wrzosowisko? Publiczna debata na ten temat odbędzie się 29 września

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Urzędnicy mówią o kapitalizacji przestrzeni, mieszkańcy o kurczących się terenach zielonych, które szczególnie w czasach katastrofy klimatycznej są niezwykle cenne. Spór o przyszłość Wrzosowiska trwa od początku 2021 roku. Angażuje wielu mieszkańców Torunia, obrońcy Wrzosowiska przekazali władzom już kilka protestów i petycji z tysiącami podpisów.
Urzędnicy mówią o kapitalizacji przestrzeni, mieszkańcy o kurczących się terenach zielonych, które szczególnie w czasach katastrofy klimatycznej są niezwykle cenne. Spór o przyszłość Wrzosowiska trwa od początku 2021 roku. Angażuje wielu mieszkańców Torunia, obrońcy Wrzosowiska przekazali władzom już kilka protestów i petycji z tysiącami podpisów. Agnieszka Bielecka
Urbaniści zmienili projekt planu zagospodarowania toruńskiego Wrzosowiska. W związku z tym został on ponownie wystawiony na widok publiczny i ponownie odbędzie się nad nim debata, tym razem w Zespole Szkół Muzycznych przy Szosie Chełmińskiej. Zdaniem obrońców Wrzosowiska o przełomie nie ma mowy.

Zobacz wideo: Tak budują linię tramwajową na Jar

od 16 lat

Dyskusja na temat przyszłości Wrzosowiska, czyli terenów położonych między ul. Storczykową, Ugorami i Matopatem wkracza na pola do tej pory w Toruniu mało uczęszczane. Na stronie Zielonych Wrzosów kilka dni temu pojawił się film. Widać na nim Wojciecha Jaruszewskiego z Rady Okręgu Wrzosy, który rozmawia z kimś znajdującym się poza kadrem.

Polecamy

- Mówiłeś, żebyśmy poszli do urzędu, sprawdzili plan i składali wnioski, więc poszliśmy, złożyliśmy i co? Nic z tego nie wyszło. Dostaliśmy odpowiedzi, wszystkie odrzucone. Wszystko na nie! - mówi na filmie Jaruszewski.

Kamera się przesuwa, a w kadrze pojawia się wycięta z tektury podobizna prezydenta Michała Zaleskiego, z którą obrońcy Wrzosowiska spacerowali, kiedyś czekając na wizytę prezydenta z krwi i kości.

O co między innymi wnioskowali mieszkańcy?

- Wnioskowaliśmy m.in. o pozostawienie łąki i boiska, które zresztą miało zostać nawet rozbudowane o streetworkout - mówi Marcin Łowicki, przewodniczący Rady Okręgu Wrzosy. - Według niektórych informacji urzędnicy, odrzucając wnioski powoływali się m.in. na potrzeby społeczne.

Urbaniści wprowadzili jednak do projektu planu pewne zmiany, więc zgodnie z procedurą, plan ponownie został wyłożony do wglądu i ponownie odbędzie się nad nim debata publiczna. Wszystko wskazuje na to, że będzie równie burzliwa co poprzednia, która odbyła się w maju.

Polecamy

- Zmiany są mikroskopijne i zupełnie nas nie satysfakcjonują. Z ponad 150 drzew ochroną zostało objętych 25, ale znajdują się one na terenie oraz łasce inwestora - mówi Jacek Kiełpiński, również przedstawiciel Rady Okręgu.

Punktem spornym nadal pozostają proponowane przez miasto rozwiązania komunikacyjne, a także kwestia zabudowy gruntów przeznaczonych pod inwestycje. Przypomnijmy, że sąsiadującą z Matopatem działką były zainteresowane Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Firma ta wystąpiła o zmianę dotychczasowego planu zagospodarowania, przedstawiła również wizualizacje osiedla dla seniorów, jakie miałoby powstać na Wrzosowisku. Władze miasta zaprzeczają, aby jakikolwiek inwestor miał tu być faworyzowany i podkreślają, że o przyszłości gruntów inwestycyjnych zdecyduje przetarg. Jak się jednak dowiedział w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Jacek Kiełpiński, "Opatrunki" swojego wniosku nie wycofały.

Polecamy

Jak na obecną wersję planu patrzą władze miasta?

Spór trwa od stycznia 2021 roku, kiedy toruńska Rada Miasta wyraziła zgodę na opracowanie nowego planu. Jego założenia się zmieniały, pierwotna wersja zakładała, że osiedle zajmie część lasu. Teraz jest mowa o nieco ponad dwuhektarowej działce obejmującej łąkę i teren obecnego boiska. Władze miasta uważają to za kompromis i podkreślają, że tereny zielone zajmą 9 hektarów. Obrońców to jednak nie uspokaja. Mieszkańcy cały czas obawiają się, że po zajęciu tych dwóch hektarów inwestor sięgnie dalej. Poza tym przypominają, że nawet w tej formie plan grzebie ideę parku naturalnego, a o ustanowienie takiego obrońcy Wrzosowiska zabiegają.

W jaki sposób można zgłaszać swoje uwagi do planu?

Z aktualnym projektem planu można się zapoznać w budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Grudziądzkiej 126B (III p., pok. 308), od poniedziałku do piątku między godz. 10 i 12 oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Torunia i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Plan będzie wyłożony do 21 października, zaś publiczna debata nad nim odbędzie się w czwartek 29 września o godz. 17 w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego przy Szosie Chełmińskiej 224/226. Uwagi do planu należy składać do prezydenta miasta w formie papierowej (Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu, ul. Grudziądzka 126B, 87-100 Toruń), bądź elektronicznej. Można je wysyłać na adres: [email protected] lub za pomocą platformy ePUAP. W każdym przypadku należy podać swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania bądź siedziby, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy. Należy tego dokonać do 4 listopada 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska