Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jąkanie nie musi przeszkadzać w karierze

Małgorzata Oberlan
Jerzy Owsiak to jedna z naprawdę wielu osób, które nie pozwoliły, aby jąkanie wykluczyło ich z życia społecznego
Jerzy Owsiak to jedna z naprawdę wielu osób, które nie pozwoliły, aby jąkanie wykluczyło ich z życia społecznego Tymon Markowski
Jąkasz się? Toruński Klub J zaprasza cię na warsztaty i spotkania grupowe!

- Spotykamy się zawsze w środy, najczęściej w pierwszą i trzecią środę miesiąca w Klubie Osiedlowym „Sobótka”, przy ul. Wojska Polskiego 43/45. Spotkania zazwyczaj trwają od godziny 19 do 21. Posiadamy również stronę internetową: www.jakanietorun.pl oraz profil na Facebooku - Klub J - Toruń, założony przez jednego z uczestników spotkań. Tutaj znaleźć można bieżące informacje o tym, co robimy - mówi Renata Margalska, która jest prezesem toruńskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się. Kiedyś sama miała problem z jąkaniem, teraz wspiera innych.

Czytaj też: Posiłki w toruńskich szkołach jedzone na czas

Klub J to nic innego jak grupa samopomocowa zrzeszająca osoby jąkające się. Takie grupy są skutecznym narzędziem w walce z jąkaniem, pozwalają na otwarcie się osób jąkających na świat i drugiego człowieka.

- Osoby jąkające się to często ludzie zagubieni we współczesnym świecie, a brak płynności mowy pogłębia izolację i buduje mur pomiędzy nimi, a osobami, które mówią dobrze - wyjaśnia Renata Margalska. - W terapii chodzi o to, aby osoba jąkająca się nie bała się mówić, wychodziła do ludzi, na ulicę, do pracy, na spotkania towarzyskie. Jak dowodzą tego liczne przykłady uczestników Klubu J - można to osiągnąć. Grupa jest tu wsparciem.

Zobacz też:

Koncert Katie Melua w Arenie Toruń

Katie Melua w Toruniu! Wyjątkowy koncert

Warto wspomnieć, że toruński Klub J istnieje od 1992 roku. Powstawał przy istniejącym wówczas Oddziale Foniatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera w Toruniu. Jedynym w Polsce, (i niestety jak na razie ostatnim) stacjonarnym ośrodkiem tego typu, w którym w ramach systemu bezpłatnej opieki zdrowotnej prowadzono kompleksową terapię jąkania.

Założycielami toruńskiego Klubu J były zarówno osoby jąkające się jak i logopedzi związani z Oddziałem Foniatrycznym w Toruniu. Prowadzącymi Klub J były zawsze osoby jąkające się.

Na koniec, uwaga! 23 listopada w godzinach od 18:00 do 21:45 we wspomnianym Klubie Sobótka odbędzie się spotkanie warsztatowe, zapoznające uczestników z technikami obniżania poziomu stresu. Przyjść może każdy. Kontakt telefoniczny: 693 952 525.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska