POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Jaki był tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy...

Jaki był tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest?

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Gościem Tofifestu był również Daniel Olbrychski, który przyjechał na festiwal z żoną - Krystyną Demską-Olbrychską

Gościem Tofifestu był również Daniel Olbrychski, który przyjechał na festiwal z żoną - Krystyną Demską-Olbrychską ©Grzegorz Olkowski

Za rok - dzięki otwarciu wielofunkcyjnej sali w Toruniu - impreza ma szansę rozwinąć swoje skrzydła. Dla toruńskiej kultury może to oznaczać kilka zmian.
Gościem Tofifestu był również Daniel Olbrychski, który przyjechał na festiwal z żoną - Krystyną Demską-Olbrychską

Gościem Tofifestu był również Daniel Olbrychski, który przyjechał na festiwal z żoną - Krystyną Demską-Olbrychską ©Grzegorz Olkowski

Zaczynali w kilka osób. Zafascynowani offowym kinem, postanowili urządzić jego przegląd w toruńskim Domu Muz. Wówczas jeszcze nikt nie myślał, że z tej niewielkiej imprezy, prezentującej niezależne produkcje, w ciągu dekady może rozwinąć się jeden z najważniejszych festiwali w Toruniu. Dziś wręcz jedna z wizytówek kulturalnych miasta, która przyciąga takie sławy kina jak m.in. Bogusław Linda, Wojciech Smarzowski, Janusz Gajos, Danuta Szaflarska czy Emmanuelle Seigner. O gaży za udział w Tofifeście tej francuskiej aktorki do dziś krążą plotki. Podobno zgarnęła 30 tys. zł za półgodzinne spotkanie z widzami. Prestiżowo popchnęło to jednak imprezę w górę.
[break]
Festiwal przez lata rósł w siłę i eliminował filmową konkurencję. Wskoczył w miejsce wakacyjnego Lata Filmów (impreza po trzech latach wyniosła się w 2008 roku do Warszawy), aby za chwilę znów bezpiecznie wylądować w kalendarzu jesiennych imprez. Zdobywał kolejnych odbiorców. Kusił dalekimi od komercji ambitnymi produkcjami. Razem z rozwojem imprezy rosła też pozycja szefowej festiwalu - Katarzyny Jaworskiej, nagrodzonej za swoje festiwalowe działania Złotą Karetą „Nowości”. Dziś obok bydgoskiego Camerimage Tofifest jest najmocniejszą imprezą filmową w regionie, rozpoznawalną w Polsce. Przygotowywaną w zaledwie 8-osobowym gronie z budżetem 650 tys. zł.

Tegoroczna edycja była reakcją na to, co dzieje się na świecie. W nawiązaniu do wydarzeń na Ukrainie, było pasmo poświęcone ukraińskiej filmografii z nagrodzonym w Cannes „Plemieniem” (film zdobył zresztą główne laury - Grand Prix Tofifestu). W nawiązaniu do szaleństwa na punkcie skandynawskich kryminałów, pokazano także najgłośniejsze filmy na podstawie powieści spod znaku nordic noir - w tym świetną „Kobietę w klatce” i pierwszą ekranizację „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”. Działo się. Na ekranie i podczas swobodnych kameralnych spotkań (cecha charakterystyczna toruńskiego festiwalu) publiczności z gośćmi. Bez festiwalowego „och” i „ach”.
Tofifest za rok wkroczy do budowanej właśnie sali na Jordankach, dzięki czemu będzie dysponował - razem z Kinem Centrum - aż trzema salami na granicach starówki, co nie pozostaje bez znaczenia dla promocji Torunia. Co nas czeka? - Większa liczba filmów, większa liczba gości... - zapowiadała na łamach naszej gazety przyszłoroczne zmiany Katarzyna Jaworska.
To będzie ten moment, w którym festiwal będzie mógł znów zrobić krok naprzód, budując ogólnopolską markę. Sprawić, że torunianie jeszcze mocniej będą mogli otrzeć się o ten wielki filmowy świat, którego z uwagi za pojawiający się wciąż sentyment do Camerimage, wciąż nam brakuje.

Kim jest publiczność?
- Odbiorcami Tofifestu są osoby w przedziałach wiekowych od 18 do 23 lat oraz od 27 do 47 lat.
- Od 65 do 70 proc. widzów pochodzi z naszego regionu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marcin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Bzdety. Kogo to interesuje? Ludzie bez pracy, bez środków do życia, bezdomnych co niemiara .Ilu stać na jeszcze poza lokalną sitwą, na cokolwiek innego, poza skromnym życiem?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo