Jaki grill wybrać: elektryczny, gazowy czy węglowy?

Materiał informacyjny Karcher
unsplash.com
Lato to czas, kiedy chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Ulubionym wakacyjnym zajęciem Polaków jest grillowanie. Przy grillu spędzamy urlopy, wakacje, świętujemy imieniny i urodziny. Często jednak mamy problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. Nie wiemy, jaki jest najbardziej opłacalny, ekologiczny i na jakim najszybciej przygotujemy posiłek. Szczególnym dylematem staje się wybór między grillem gazowym a elektrycznym. Jakiego grilla kupić?

Grill ogrodowy – jaki model wybrać?

Właściciele ogrodów lub działek mają ten komfort, że mogą swobodnie wybierać pomiędzy dostępnymi na rynku grillami. Takie parametry jak wymiary czy rodzaj paliwa nie są kluczowe, bo na każdy sprzęt znajdzie się dobre miejsce. Mimo to, wśród najczęściej wybieranych grilli ogrodowych królują węglowe. To najprostszy typ grilla, na którym potrawy przygotowywane są na ruszcie umieszczonym nad rozżarzonym węglem lub brykietem. Zapach dymu i charakterystyczny aromat to dla wielu biesiadników nieodłączne elementy związane z grillowaniem.

Jaki grill węglowy kupić, by zapewnić sobie smaczny posiłek i kiedy wiemy, że to opcja dla nas? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy przyrządzać na naszym grillu. Na modelu węglowym możemy przygotować wędzone posiłki, a także potrawy na co dzień zupełnie niekojarzące się z grillem – pizzę, angielskie śniadania (jajka z bekonem) czy nawet desery. Jaki grill węglowy wybrać, by móc przygotować te ostatnie? Na rynku istnieją wersje specjalnie dostosowane dla fanów słodkości na ciepło. To także świetny sprzęt do przeprowadzania kolejnych kulinarnych eksperymentów.

Pewnym utrudnieniem może być za to długi czas przygotowania paleniska – rozpalanie grilla węglowego wymaga nieco wysiłku. Przyda się też doświadczenie – należy pamiętać o stałym utrzymywaniu temperatury i kontrolować poziom ognia i żaru. Tłuszcz z potraw nie powinien spływać do paleniska – pył z jego wypalenia nie tylko zepsuje smak dań, ale i może zaszkodzić naszemu zdrowiu, gdyż posiada silne związki karcerogenne. Ważne jest także regularne czyszczenie sprzętu, które nie tylko o zabezpieczy ruszt przed szybszym zużyciem nas, ale także ochroni przed szkodliwymi pochodnymi tłuszczów pozostającymi po przygotowaniu posiłku.

Poradnik Kärcher: Czyszczenie grilla: jak i czym skutecznie wyczyścić grill >>

Zakup grilla – czy grill elektryczny to lepszy wybór?

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają również grille elektryczne. Nie bez powodu – są równie niewielkie, mobilne i wydajne jak grille węglowe, a ponadto pomagają także zaoszczędzić czas – ich uruchomienie nie wymaga takiego zapasu czasowego, jak w przypadku grilla węglowego. Wystarczy uruchomić regulator temperatury i czekać na końcowy efekt.

Kolejnym plusem grilla elektrycznego jest ochrona środowiska. Grille elektryczne nie wydzielają toksycznych związków do atmosfery i nie emitują brzydkich zapachów, co jest istotne zwłaszcza dla osób żyjących w blokach. Również czyszczenie tego rodzaju sprzętu jest sprawniejsze i łatwiejsze, niż w przypadku tradycyjnych grillów węglowych.

Grill elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, zasilany jest zewnętrznie – w czasie pracy musi więc być podłączony do źródła prądu. Dla wielu osób może być to minus: szczególnie zwolennicy grillowania na łonie natury mogą mieć problem ze znalezieniem stosownego zasilania umożliwiającego pracę grilla. Z drugiej strony, grill elektryczny jest idealną opcją dla mieszkańców miast. Posiadacze małych ogródków, tarasów czy balkonów, nie będą mieć problemu z uruchomieniem tego rodzaju sprzętu. Pomogą w tym specjalne przedłużacze z gniazdami zabezpieczonymi przed wilgocią z zewnątrz.

Zakup grilla gazowego

*
fot. grill węglowy - pexels.com

Jeśli myślimy nad zakupem grilla gazowego, warto dowiedzieć się czegoś więcej o ich specyfikacji. Najważniejsze jest oczywiście paliwo, które zasila ten rodzaj sprzętu. To oczywiście gaz (doprowadzony bezpośrednio z instalacji lub z butli), dzięki któremu grill szybko się nagrzewa i nie wymaga ciągłego kontrolowania temperatury. Duże planiki zapewniają dużą powierzchnię grzewczą, a materiał, z jakiego są wykonane (głównie żeliwo i stal) ograniczają utratę ciepła.

Dostępne są różne modele tego typu sprzętu – duże i masywne oraz niewielkie i kompaktowe. Dlatego przed wyborem konkretnego grilla gazowego, warto zastanowić się nad paroma kwestiami. Czy grillujemy często? Czy przygotowujemy duże porcje? Czy grillujemy tylko na własnym podwórku, czy może wyjeżdżamy i chcemy sprzęt zabrać ze sobą? Po przeanalizowaniu tych zagadnień, powinniśmy dojść do wniosku, który będzie dla nas najlepszy. Niewielki, przenośny, zasilany butlą (idealny na wycieczki oraz szybkie obiady na świeżym powietrzu), czy może duży, masywny, z kilkoma palnikami (polecany dla prawdziwych fanów grillowania we własnym ogródku).

Niewątpliwą zaletą grilla gazowego jest to, że można na nim przygotować każdy posiłek (nawet pizzę czy ryby). W zestawach dostępne są wszystkie potrzebne do tego akcesoria. Minusem dla wielu osób może być brak charakterystycznego aromatu wydobywającego się z potraw oraz gabaryty i zasilanie.

Jaki grill – węglowy, gazowy, elektryczny?

Wybór między grillem węglowym elektrycznym a gazowym nie jest łatwy, jednak warto zwrócić uwagę na to, który ze sprzętów bardziej pasuje do naszego stylu grillowania. Jeśli jesteś fanem biesiadnej atmosfery, aromatu grillowanych potraw i nietypowych dań z grilla – wyposaż się w grill węglowy. Przyda się z pewnością w czasie licznych posiadówek na powietrzu, zwłaszcza jeśli nie mamy sąsiadów, którym gryzący dym i nieprzyjemne zapachy uprzykrzyłyby życie. Najlepiej wybrać grill ze starterem, który dodatkowo ułatwi rozpalanie ognia. Grill węglowy to również lepsza opcja dla oszczędnych – ten typ sprzętu jest nieco tańszy i zależny od zaawansowania danego modelu.

Jeśli jednak mamy nieco większy budżet, a na grillu zamierzasz przygotowywać jedynie najprostsze i najbardziej typowe potrawy, pomyślmy o grillu elektrycznym. To duże ułatwienie dla laików, zarówno w przypadku czasu rozpalania, jak i kontroli procesu przyrządzania dań, oraz duża ulga dla środowiska. Zaoszczędzimy również czas, który w przypadku grilla węglowego trzeba przeznaczać na długotrwałe i dokładne czyszczenie sprzętu. Grill elektryczny doskonale sprawdzi się w miejskim otoczeniu: nie przeszkadza sąsiadom, zajmuje niewiele miejsca na balkonie czy tarasie, a jakość potraw jest taka sama, choć ich wybór – nieco mniejszy. Jeżeli więc zamierzamy grillować gdzieś, gdzie jest dostęp do prądu, grill elektryczny wydaje się o wiele lepszym pomysłem.

Z kolei na grill gazowy możemy się zdecydować, gdy zależy nam na szybkim przyrządzaniu posiłków, na wygodzie oraz na sprzęcie, który posłuży przez lata (przy odpowiedniej konserwacji oczywiście). To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za stałą kontrolą temperatury, boją się przypalenia potraw lub nie przepadają za dymem charakterystycznym dla grilla węglowego.

Najważniejsze jest jednak, by rodzaj nabywanego sprzętu dostosować do własnych upodobań – wtedy z pewnością będziemy zadowoleni z efektów przygotowywania posiłków i biesiadowania wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Czytaj także: Myjki ciśnieniowe akumulatorowe: kiedy warto, którą wybrać?

Dodaj ogłoszenie