Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zwierzęta grasują w okolicach Torunia? Oto szczegóły!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Przemyslaw Swiderski
Łosie, wilki i rysie to zwierzęta, które przy sporym szczęściu można spotkać na rozległych terenach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. Stronią one od ludzi, ale bywa, że czasem zwierzę i człowiek wejdą sobie w drogę. Podpowiadamy, jak się wówczas zachować.

To oczywiste, że idąc d lasu można spotkać zwierzęta. Wszak las jest ich domem, a człowiek pojawia się tam niejako gościnnie. Do pewnych gatunków jesteśmy przyzwyczajeni, stąd ich spotkanie sprawi przyjemność, ale raczej nie zaskoczy. A co z gatunkami zwierząt rzadkich?

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Co, gdy natkniemy się na rysia?

Kilka dni temu informowaliśmy, że na terenie Nadleśnictwo Gołąbki pojawił się ryś Zygmuś. To nie jedyny przedstawiciel tego gatunku, który buszuje po naszych lasach. Dzięki obrożom telemetrycznym, które zakłada się wypuszczanym na wolność osobnikom wiemy, że kocur o imieniu Cień przemyka, po asach w okolicach Rytla i Czerska (Bory Tucholskie), a inny ryś o imieniu Grzybiarz nawiedza Nadleśnictwa Runowo i Lutówko. Co zrobić, gdy podczas leśnych wędrówek spotkamy rysia?

- Liczebność tych zwierząt jest bardzo niska. Właśnie dlatego wsiedlane są do środowiska naturalnego, aby odbudować ich populacje w północno-zachodniej części kraju. Dodatkowo jest to bardzo ostrożne zwierzę, więc prawdopodobieństwo spotkania rysia jest bardzo małe. Ryś jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza w praktyce, że m.in. nie wolno go płoszyć, czyli wołać, biec za nimi, próbować pogłaskać – informuje Honorata Galczewska, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Kiedy natkniemy się na rysia, nie robimy nic poza podziwianiem tego pięknego zwierzęcia.

Polecamy

Wilk też czeka w lesie

Spacerując po lesie czasami można natknąć się na trop bardzo przypominający ślady psa. Jeśli są duże, a przy tym o wydłużonym kształcie, z mocno odciśniętymi przednimi pazurami to prawdopodobnie przechodził tamtędy wilk. Należy pamiętać, że wilki dały genetyczny początek wszystkim psom, stąd podobieństwa w budowie ciała, a w konsekwencji również podobieństwo tropów.
Wilki, w odróżnieniu od rysiów, żyją stadnie. Watahy, czyli stada, mają bardzo rozbudowaną strukturę społeczna i zajmują określone terytorium. Każdy osobnik wie, jaką pełni rolę i komu powinien okazać uległość. Od 1998 roku gatunek ten jest objęty ochroną prawną, a na terenie lasów Kujaw i Pomorza chroniono wilki trzy lata wcześniej doceniając rolę, która pełnią w przyrodzie.

Ten majestatyczny drapieżnik, dzięki rozwiniętym społecznym relacjom w grupie, z powodzeniem poluje na duże ssaki. Osłabiony jeleń dla watahy nie jest trudnością podczas polowania.

Szukasz zestawu Lego? Przejrzyj promocje

Materiały promocyjne partnera

- Naukowcy badający ich zachowania spędzają długie tygodnie, a nawet miesiące w specjalnych kryjówkach, tzw. czatowniach, by zobaczyć wilki. Te bardzo inteligentne i czujne zwierzęta nie pozwolą się podejść. Jednak są też przypadki, gdy np. leśnicy spotkali na swej drodze wilka, który obserwował człowieka. Jaki stąd płynie wniosek? Raczej nie podejdziemy wilka. Jeśli uda się nam go zobaczyć, to znaczy, że to on chciał nam się pokazać - mówi Honorata Galczewska.

I łoś może stanąć na naszej drodze

Jeżeli mieszkamy blisko terenów podmokłych lub cieków wodnych, mamy szansę zaobserwować wiele ciekawych zwierząt, choćby łosia. Zwierzę zasiedla leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła, torfowiska, trzęsawiska, tereny zalewowe, nad jeziorami i rzekami. Woli chłodniejsze dni, dlatego lubi chłodzić się w wodzie. Bardzo dobrze pływa, a nawet nurkuje. Jest to największy gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje sporo pożywienia, stąd zajmuje dość duży obszar, którego jednak nie broni przed innymi. Latem i wiosną samce wolą samotne spacery, a kiedy robi się zimno tworzy małe grupy. Łoś jest zwierzęciem roślinożernym, a jego dzienna porcja pożywienia wynosi 20-50 kg.

- Prawdopodobnie zdaje sobie sprawę ze swoich rozmiarów i co za tym idzie - kiedy spotka człowieka raczej nie ucieka. Zdarza się, że z ciekawości może nawet do nas się zbliżyć. Jednak należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę, więc raczej podziwiajmy tego olbrzyma z daleka i pozwólmy jemu również popatrzeć na nas z odpowiedniej odległości - dodaje Honorata Galczewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska