Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Kazimierz Rubinkowski miał posiadłość na wschód od Torunia. Teraz będzie miał tablicę

(m)
Wizualizacja tablicy Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego
Wizualizacja tablicy Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego Nadesłane
Na skwerze przy kościele Matki Bożej Królowej Polski zostanie upamiętniony Jakub Kazimierz Rubinkowski.

Z pomysłem wyszedł wiceprezydent Zbigniew Rasielewski i parafia Matki Bożej Królowej Polski. Urząd Miasta szuka wykonawcy tablicy pamiątkowej, która znajdzie się na kamieniu. Całość znajdzie się na skwerze przy kościele, w pobliżu przystanku autobusowego przy ulicy Rydygiera.

Na tablicy znajdzie się napis: „Jakub Kazimierz Rubinkowski (1668-1749), założyciel posiadłości Rubinkowo, polski poczmistrz króla Augusta II Mocnego, katolicki rajca toruński, kupiec, mecenas sztuki, pisarz, publicysta i bibliofil. Im Memoriam”. Według planów, powinna pojawić się na skwerze w połowie grudnia.

Przypomnijmy, że Jakub Kazimierz Rubinkowski urodził się w Szaflarach koło Nowego Targu na Podhalu. W młodym wieku znalazł się na dworze króla Jana III Sobieskiego, na którym wywarł bardzo dobre wrażenie. Król, który miał wielkie zaufanie do młodego dworzanina, powierzył mu funkcje komisarza celnego.

W 1696 roku Jakub Kazimierz Rubinkowski przyjechał do Torunia, gdzie został zapisany na listę obywateli. Rozpoczął karierę kupca. Wykorzystując swoje rozliczne kontakty handlowe, rozpoczął interesy i handel między Toruniem, Gdańskiem a Polską, m.in. alkoholem, solą i zbożami.

Nowy król August II Mocny również miał do niego zaufanie i 11 lipca 1715 roku wyznaczył go na stanowisko poczmistrza królewskiego w Toruniu. Funkcję tę pełnił przez 34 lata. W 1724 roku objął też stanowisko katolickiego rajcy toruńskiego (jeden z czterech pierwszych w historii miasta), w następstwie wykonania wyroku sądu po Tumulcie Toruńskim.

Stał się obrońcą praw katolików w Toruniu. Prowadził też działalność fundacyjno-restauratorską, w ramach której powstawały portrety założycieli kościołów, tablice pamiątkowe dla Jana III Sobieskiego i Augusta II Mocnego. Odnowiony został także w 1733 herb Prus Królewskich ustanowiony przez Kazimierza Jagiellończyka w 1489 oraz epitafium Mikołaja Kopernika w dzisiejszej katedrze świętych Janów.

Jakub Kazimierz Rubinkowski miał posiadłość na wschód od Torunia. W XX wieku powstało tu wielkie osiedle mieszkaniowe. Zostało nazwane tak jak znajdująca się tu przed wiekami posiadłość - Rubinkowo.

- Posiadłość powstała na bazie trzech parceli, które Jakub Kazimierz Rubinkowski kupił w latach 1702–1704 - wyjaśnia toruński historyk Wiesław Dziurlikowski.

- Będąc panem na włościach zbudował na nich dwór i zainwestował w budowę między innymi browaru, karczmy i młyna. Poza tym w centrum miasta był właścicielem kamienicy na ulicy Żeglarskiej.(m)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska