Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JAR. Jak żyje się na najnowszym osiedlu w Toruniu? Oto opinie mieszkańców

Sara Watrak
Tak wyglądał osiedle na JAR w 2018 roku.
Tak wyglądał osiedle na JAR w 2018 roku. Błażej Antonowicz
Osiedle JAR to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów w mieście. Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do tej części Torunia. Dlaczego mieszkańcy JAR-u wybrali akurat tę okolicę? Czego im najbardziej brakuje?

- Na decyzję o przeprowadzce miało wpływ kilka czynników: bliskość przyjaciół i rodziny, ale też cisza, spokój oraz położony nieopodal las. JAR to szybko rozwijająca się dzielnica. Nie przeprowadziłam się tu ze względu na panującą opinię o modzie na JAR. Gdy wybierałam swoje mieszkanie, to właśnie oferta na JAR-ze przekonała mnie najbardziej – mówi Monika Madecka, która mieszka w tym miejscu od września 2019 roku.

Na atrakcyjność oferty oraz tereny zielone zwraca również uwagę Sławomir Bereziak.

- Mieszkania na JAR-ze zakupione od spółdzielni MSM są budowane pod nadzorem sprawdzonych inspektorów, co więcej cena mieszkania za metr jest bardzo atrakcyjna. Bardzo dużym plusem tej okolicy jest też bliskość terenów zielonych. Las mam pod samym blokiem.

Trwa głosowanie...

Co jeszcze powinno powstać na JAR-ze?

Z kolei Ada Wajs, która na JAR przeprowadziła się w czerwcu 2019 roku, przyznaje, że głównym powodem, dla którego wybrała mieszkanie właśnie w tej dzielnicy, była cena. – Przekonało mnie też zapewnienie, że JAR będzie samowystarczalnym osiedlem.

JAR faktycznie staje się samowystarczalnym osiedlem. W 2017 powstał tam pasaż handlowy Polna Park. Mieszkańcy mogą w nim zrobić zakupy – zarówno te spożywcze, jak i drogeryjne czy apteczne, a także skorzystać z usług kosmetyczki, dewelopera, kwiaciarni bądź krawca. W pasażu znajduje się również agencja podróży, kancelaria prawna, biuro rachunkowe, klinika stomatologiczna oraz restauracja. Co więcej, w 2018 roku na osiedlu otwarto przedszkole. W okolicy działa też szkoła języka angielskiego.

Czego zatem brakuje mieszkańcom JAR-u? Co zmieniliby w swoim otoczeniu?

- Mieszkam na końcu JAR-u, przydałby się przy pętli jakiś dyskont – mówi Ada Wajs. O sklepie wspomina także inna mieszkanka JAR-u. - Brakuje mi jakiegoś większego sklepu na końcu JAR-u oraz linii tramwajowej – przyznaje Monika Madecka.

Warto zaznaczyć, że planowana linia tramwajowa łącząca JAR z centrum i innymi dzielnicami Torunia ma powstać do 2022 roku.

Razem z linią tramwajową na JAR doczekamy się pierwszego w Toruniu skrzyżowania torów tramwajowych i kolejowych. Tramwaje będą musiały przeciąć szlak kolejowy przy ul. Legionów. Jakie zmiany czekają kierowców? WSZYSTKIE NAJNOWSZE SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>tekst: Szymon SpandowskiCzytaj także: Ponad 18 mln zł za działki na JAR-ze!Zobacz także: JAR z drona. Tak wygląda najmłodsze toruńskie osiedle

Tramwaj na JAR. Tory tramwajowe będą się krzyżować z kolejowymi

Mimo tego że od lutego wybrane kursy autobusów linii nr 10 i 20 zostały wydłużone do pętli przy ulicy Fortecznej, okazuje się, że to komunikacja miejska stanowi największy problem JAR-u. Wszyscy rozmówcy zwracają uwagę na tę uciążliwość.

- Komunikacja miejska pozostawia wiele do życzenia. Słyszałam, że została złożona propozycja przedłużenia linii nr 15. Myślę, że to ułatwiłoby komunikację z innymi częściami miasta – twierdzi Ada Wajs. Przedłużenie linii nr 15 rozwiązałoby problem, o którym wspomina także pan Sławomir Bereziak. - Brakuje dobrego połączenia JAR-u z ul. Gagarina. Podróż dwoma autobusami jest dość kłopotliwa i zajmuje dużo czasu.

Jakie plany ma miasto wobec osiedla JAR? Oprócz wspomnianej pętli tramwajowej w 2022 ma się rozpocząć budowa szkoły podstawowej. Koszt inwestycji wyniesie ok. 37 mln złotych. Cały czas trwa również budowa Domu Parafialnego z kaplicą. W dalszej perspektywie na rogu ulicy Watzenrodego i Grassera ma powstać kościół św. Andrzeja Apostoła według projektu hiszpańskiego architekta Miguela Angela Diaza.

Projekt "Zielony Jar" pomału staje się faktem. W lesie na osiedlu Jar można już zobaczyć place zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne, ścieżki edukacyjne czy przyrządy do ćwiczeń typu crossfit. Zobaczcie na zdjęciach co do tej pory udało się zbudować!

"Zielony Jar": place zabaw, ścieżki edukacyne i siłownie zew...

A jeszcze w tym roku mieszkańcy będą się cieszyć z nowych terenów rekreacyjnych. W planie znalazł się amfiteatr, wybiegi dla psów, plac zabaw dla dzieci i siłownia zewnętrzna. Ale to jeszcze nie wszystko. Na JAR-ze ma również powstać górka saneczkowa, stoły do ping-ponga i urządzenia do street-workoutu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska