Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskinie Kujaw i Pomorza - dla nietoperzy, lisów i miłośników geologii

Szymon Spandowski
W naszym województwie jest osiem jaskiń, rozmieszczonych sprawiedliwie, po cztery, w okolicy Bydgoszczy i Grudziądza. W większości są to jednak szczeliny skalne.

Legenda mówi, że piekło znajduje się pod Górami Świętokrzyskimi, a w każdym razie stamtąd jest do niego najbliżej. Z drugiej strony jednak, najsłynniejsza jaskinia w tej części Polski nazywa się Raj, więc droga do królestwa Lucyfera wiedzie pewnie gdzie indziej.
W Kujawsko-Pomorskiem mamy miejsce zwane Piekiełkiem. Nie jest ono jaskinią, tylko uroczyskiem nad Brdą. Gdzie zatem szukać u nas wrót albo przynajmniej furtki do wnętrza Ziemi?

Pięćdziesiąt procent kujawsko-pomorskich jaskiń znajduje się na północ od Grudziądza. Ich nazwy wiele wyjaśniają: Jaskinia pod Wierzbą, Płaska Nisza, Ciasna Dziura, Jaskinia Klonowa. Ta ostatnia brzmi nawet obiecująco i na pierwszy rzut oka tak wygląda. W sumie ma jednak 20 metrów długości.

Zobacz także: Plantacja marihuany w Lubiczu. Surowy wyrok się utrzyma? Obrońcy plantatorów walczą w SA w Gdańsku

Pozostałe pięćdziesiąt procent regionalnych jaskiń można znaleźć w okolicy Bydgoszczy. Są to Cieleszyńska Jama i Okap Cieleszyński oraz Jaskinia Bajka I i Bajka II.

Większość z tych ośmiu jaskiń to w gruncie rzeczy skalne nisze, w sam raz dla nietoperza, ewentualnie dla lisa. Główną częścią Jaskini pod Wierzbą jest komora o wymiarach 7 na 3 m i jednym metrze wysokości. Wejście do Ciasnej Dziury jest rzeczywiście ciasne - 70 na 40 centymetrów. Płaska Nisza ma metr szerokości i 30 centymetrów wysokości. Cieleszyńska Jama jest większa od niej odpowiednio o jeden metr i 20 centymetrów.

Na ich tle wyróżnia się wspomniana Jaskinia Klonowa, która jest największą jaskinią w Dolinie Dolnej Wisły oraz obie Bajki. Wejścia do Bajki I należy szukać na zboczu wąwozu w Gądeczu. Pieczara ma 19 metrów długości, składa się z korytarzyka oraz komory z bocznymi wnękami. Wejście jest ciasne, trzeba się wczołgać.

Zobacz także: Gwałt na chłopcu w Łasinie. Sądy już raz uniewinniły Przemysława G.!

- Jest to raczej ciekawostka dla osób zainteresowanych geologią, nie dla grotołazów - mówi Włodzimierz Bykowski, regionalista i autor przewodników turystycznych.

Podobnie jest z położoną obok jaskinią Bajka II, która jest mniejsza od „jedynki”, ale za to można w niej zobaczyć niewielkie nacieki wapienne.

Na takie atrakcje można również trafić w niektórych obiektach Twierdzy Toruń. Woda, która przez kilkadziesiąt lat wypłukiwała minerały z zaprawy, utworzyła nacieki między innymi w Forcie VIII, Forcie V i w Forcie Kolejowym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska