Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda, wszyscy na siodełka!

Robert Małecki
Równo tydzień został do pierwszej wycieczki rowerowej, organizowanej przez miasto. Wypadałoby się do niej odpowiednio przygotować. I fizycznie, i sprzętowo.

Równo tydzień został do pierwszej wycieczki rowerowej, organizowanej przez miasto. Wypadałoby się do niej odpowiednio przygotować. I fizycznie, i sprzętowo.

Lekarze zalecają miłośnikom pedałowania na świeżym powietrzu płynne wejście w sezon, bez szaleństw już na starcie. Jednym słowem, mierzmy siły na zamiary. A co zalecają spece od dwóch kółek?

- Po zimie warto zadbać o rower, żeby nam służył przez cały sezon wiosenno-letni. Zresztą powinno się to robić co najmniej dwa razy w roku - przypomina Roman Bilicki, właściciel sklepu rowerowego Ebar. - Najlepiej zacząć od podstawowego przeglądu roweru.<!** reklama>

Kosztuje to 70 złotych. Co zyskamy, wydając te pieniądze? - Na pewno spokój, bo naszym zadaniem jest rozebranie wszystkich łożysk, kompleksowe ich wyczyszczenie i przesmarowanie. Regulujemy również hamulce i przerzutki, sprawdzamy łańcuch - dodaje Roman Bilicki.

Odwiedzając grudziądzkie serwisy, warto również zlecić specjalistom wycentrowanie koła. Dzięki temu koła będą idealnie się kręciły, bez „ósemkowania”. A to z kolei oznacza dużo łatwiejszą i lżejszą jazdę.

W ten niedrogi sposób będziemy znakomicie przygotowani do spacerowej jazdy po mieście i z przyjemnością będziemy mogli korzystać z wycieczek organizowanych przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

Pierwszy raz na 20-kilometrową trasę będzie można się udać już w następną sobotę. Start o godz. 10 z okolic ronda przy Realu. Chętni przejadą się wówczas przez Mniszek, Biały Bór, Daszkowo Turznice, Piaski i Linarczyk, by zakończyć wycieczkę ogniskiem zorganizowanym na plaży miejskiej w Rudniku.

W sumie MORiW zaplanował siedem takich imprez. - Najciekawsze odbędą się w maju i we wrześniu. Wiosną weźmiemy udział w wojewódzkim rozpoczęciu sezonu turystycznego na Rynku Nowomiejskim w Toruniu - zapowiada Izabela Piwowarska, dyrektor MORiW. - Wtedy na rowerach zwiedzimy podtoruńskie Piwnice, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne UMK, i Zamek Bierzgłowski. A we wrześniu przejedziemy się autostradą A1 i nowym mostem nad Wisłą, jeszcze zanim ta trasa zostanie oddana do użytku. Mamy na to zgodę koncesjonariusza.

Co roku w tego typu imprezach bierze w sumie udział ponad tysiąc rowerzystów. Imprezy zabezpieczają harcerze, ratownicy i rowerowi serwisanci ze sklepu przy al. 23 Stycznia. O zabytkach spotkanych na drodze opowiadają przewodnicy z grudziądzkiego PTTK.

Pomysły na trasy są znakomite, ale warto dodać jeszcze coś o kosztach rowerowych dla tych, którzy zamierzają powrócić na siodełko po kilku latach przerwy.

- Naprawdę dobre, markowe rowery to wydatek co najmniej 1100 złotych. Są znacznie lepiej wykonane niż te sprzedawane w marketach, mają aluminiowe podzespoły i są też dużo lżejsze, co ma niebagatelny wpływ na jazdę - dodaje Roman Bilicki. Za te gorszej jakości zapłacimy kilkaset złotych.

Co oprócz roweru warto kupić? Dla bezpieczeństwa dzieci warto wybrać niedrogie, kolorowe kaski (od 40 zł). Odpowiedniki dla dorosłych są droższe o kilkadziesiąt złotych. Posiadacze starszych wehikułów mogą wymienić opony (od 22 zł) i łańcuchy (od 16 zł).

Dodajmy, że hitem są rowerki dla dzieci bez... pedałów. - To dobra zabawa, bo odpychając się nogami, malec uczy się łapać równowagę - dodaje Roman Bilicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska