Jedna połowa to za mało

Maciej Mroczyński
W hicie ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Anwil Włocławek uległ u siebie Asseco Prokomowi Gdynia 68:73. Porażka sprawia, że rywalem włocławian w play off będzie Trefl Sopot.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169235" sub="Nicola Jovanović (z piłką) zdobył tyle samo punktów, co Piotr Szczotka. Po meczu więcej powodów do zadowolenia miał jednak gracz Asseco Prokomu, bo jego zespół okazał się najlepszy po rundzie zasadniczej Tauron Basket Ligi Fot. Jarosław Czerwiński">Ponad trzy minuty czekali kibice w Hali Mistrzów na pierwsze punkty. Oba zespoły zaczęły bowiem bardzo nieskutecznie. Pierwszy przebudził się Anwil, który świetnie radził sobie w obronie. Włocławianie szybkimi kontrami oraz rzutami z dystansu, rozmontowywali defensywę rywala i po pierwszej kwarcie prowadzili 20:11.

Podobny przebieg miał początek drugiej odsłony i w 13. minucie, po akcji 3+1 Dardana Berishy, było już 28:14 dla Anwilu. W kolejnych minutach Prokom poprawił skuteczność, pozbawiając tym samym włocławian łatwych punktów z kontry. Rezerwowi gospodarzy mieli duże problemy ze znalezieniem drogi do kosza i przewaga błyskawicznie stopniała do pięciu „oczek”. Końcówka należała do Paula Millera, który po kilku akcjach z rzędu pozwolił ponownie odskoczyć włocławianom na dziewięć punktów.

<!** reklama>Po przerwie role się odwróciły. To Prokom znalazł sposób na włocławską ofensywę i kontrował napędzany przez szybkiego Krzysztofa Szubargę. Dzięki temu w 28. minucie gdynianie po raz pierwszy w tym meczu objęli prowadzenie. Losy spotkania ważyły się do ostatniej minuty. Na 70. sekund przed końcem akcją 2+1 popisał się Piotr Szczota i Prokom odskoczył na cztery punkty. Kolejne akcje Anwilu nie przyniosły punktów, a rzuty wolne precyzyjnie wykonywał faulowany Filip Widenov.

- Plan wykonany, kończymy sezon jako liderzy - powiedział Krzysztof Szubarga, rozgrywający gdynian, który w poprzednim sezonie grał dla włocławian. - Anwil grał świetnie w pierwszej połowie, ale w drugiej nasza mocna defensywa sprawiła, że odnieśliśmy zwycięstwo.

Wynik

Anwil Włocławek - Asseco Prokom Gdynia 68:73

• Kwarty: 20:11, 18:18, 11:23, 19:21
  • Anwil: P. Miller 18 (2x3), Ł. Majewski 13 (3), N. Jovanović 9 (1), D. J. Thompson 6 (1), A. Pluta 2 oraz D. Bersiha 14 (3), C. Thomas 3, S. Hajrić 2, S. Morrison 1, B. Diduszko 0
  • Asseco: R. Varda 16 (2),D. Ewing 12 (2), P. Szczotka 9, C. Eldridge i R. Witka po 0 oraz F. Widenow 18 (3), K. Szubarga 8 (1), T. Adams 3 (1), R. Burrell i A. Hrycaniuk po 2

Drugi etap rozgrywek Tauron Basket Ligi

Pierwsza runda play off (mecze ćwierćfinałowe) rozegrana zostanie do trzech zwycięstw (według reguły 2 – 2 – 1).

Gospodarzem dwóch pierwszych oraz ewentualnego piątego meczu będzie zespół, który po pierwszym etapie rozgrywek ligowych zajął wyższą lokatę w tabeli.
Zespoły zwycięskie awansują do drugiej rundy play off. Drużyny pokonane kończą na tym etapie rywalizację (kolejność zespołów ustalana jest na podstawie tabeli po pierwszym etapie rozgrywek).

Ćwierćfinały zostaną rozegrane w następujących terminach: 1, 2 i 5 kwietnia oraz ew. 6 i 9 kwietnia.

W pierwszej rundzie spotkają się ze sobą: Asseco Prokom Gdynia - AZS Koszalin, PGE Turów Zgorzelec - PBG Basket Poznań, Trefl Sopot - Anwil Włocławek i Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański.

Zespoły z miejsc 9-12 zagrają o utrzymanie systemem "każdy z każdym" mecz i rewanż. Do tabeli zalicza się wszystkie wyniki z etapu pierwszego.