Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz zdrowo z Olgą Chaińską - rozpoczynamy cykl porad. Na początek dietetyczka podpowiada, jak zmieniać złe nawyki

Imo
archiwum prywatne
Zastanawiasz się, co robić, kiedy czujesz się źle w swoim ciele, brakuje Ci energii i zapału do codziennego działania? A może nie wiesz, czy Twój stan zdrowia i odżywiania jest prawidłowy? Zacznijmy przygodę razem! Krok po kroku będziemy odkrywać fascynujący świat zdrowego żywienia.

Jak pokazują ostatnie badania, większość Polaków uważa, że odżywia się prawidłowo. Jednak statystyki dotyczące otyłości mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w odżywianiu. Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka, właścicielka Centrum Odchudzania i Expert Fitness w Kielcach informuje:

Około 51 procent Polaków ma problem z nadwagą, w tym prawie co piąty (17 procent) boryka się z otyłością. Odsetek osób z nadwagą rośnie z roku na rok

Skąd taki wzrost? - Jeszcze 50 lat temu takiego problemu nie było, chociaż kluby fitness nie powstawały na każdej ulicy, rowerków stacjonarnych nie było w co drugim domu, a w parkach nie widywaliśmy tylu biegaczy. Nie było też takiego wyboru asortymentu spożywczego w sklepach - przyznaje Olga Chaińska.

Obecnie na półkach znajdziemy tysiące napojów gazowanych, słodzonych, słodyczy, słonych przekąsek z ogromną ilością konserwantów, barwników i aromatów. Obiady zawsze jadaliśmy w domu, dzisiaj w pośpiechu sięgamy po fast-foody, bo nie mamy czasu na przygotowanie posiłku. O śniadaniu zapominamy, a na kolację jadamy to, co wpadnie w rękę. - Takie zachowania prowadzą do nadwagi, a później otyłości, która staje się coraz bardziej niebezpieczna. W pewnym momencie okazuje się, że sami sobie nie radzimy, konieczne staje się sięgnięcie po poradę dietetyka. Jednak na początek możemy sami sprawdzić, jak duży jest nasz problem - podkreśla dietetyczka.

Może do tego posłużyć wskaźnik BMI oraz WHR - ten ostatni informuje nas, w którym miejscu na naszym ciele gromadzi się tłuszcz.

KLIKNIJ I ZOBACZ JAK SPRAWDZIĆ:
SWOJE BMI
WSKAŹNIK WHR

Jeżeli zauważamy jakieś nieprawidłowości w naszym organizmie, powinniśmy tym bardziej zadbać o zdrowe odżywianie. - Wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone oraz takie formy przygotowywania posiłków, które ograniczą spożycie tłuszczu. Zrezygnujmy ze smażenia na rzecz gotowania na parze, duszenia czy pieczenia. W domu możemy sami określić kaloryczność posiłków - mówi Olga.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu diety, warto wykonać badania, które umożliwią idealne dopasowanie jadłospisu. - Wyniki badań są pierwszym etapem do określenia stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli wszystkie mieszczą się w normie, dietetyk może ułożyć dietę. Jeśli nie - konieczne są kolejne badania, by wykryć problem w organizmie.

Wykonaj podstawowe badania, jak: morfologia krwi z rozmazem - umożliwia wstępne rozpoznanie kondycji organizmu oraz określenie niedoborów witamin, badanie moczu - pozwala ocenić kondycję układu moczowego, z kolei glukoza na czczo - określa poziom cukru we krwi, profil lipidowy (cholesterol całkowity, frakcje LDL i HDL oraz trójglicerydy), wskaźniki wątrobowe, czyli paAT i ALAT, OB - marker stanu zapalnego w organizmie, TSH - określa funkcjonowanie tarczycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedz zdrowo z Olgą Chaińską - rozpoczynamy cykl porad. Na początek dietetyczka podpowiada, jak zmieniać złe nawyki - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska