Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesiotr bałtycki made in Grzmięca

Przemysław Majchrzak
W ramach prowadzonego w Polsce programu przywracania środowisku jesiotra ostronosego w Grzmięcy powstanie ośrodek wylęgu ryb tego gatunku.

W ramach prowadzonego w Polsce programu przywracania środowisku jesiotra ostronosego w Grzmięcy powstanie ośrodek wylęgu ryb tego gatunku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 79600" sub="Zarybianie Drwęcy jesiotrami w okolicy Głęboczka. Z lewej Arkadiusz Mierzejewski, szef Zakładu Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej w Grzmięcy / Fot. Archiwum">Decyzje w sprawie budowy ośrodka w Grzmięcy zapadły w ubiegłym roku. Sprawy w ciągu ostatnich miesięcy nabrały jednak konkretnego wymiaru. Poinformował o tym przed świętami na spotkaniu z władzami powiatu brodnickiego Mirosław Purzycki, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu.

- W ciągu najbliższych dwóch lat kosztem prawie trzech milionów złotych powstanie ośrodek produkcji jesiotra bałtyckiego oraz innych gatunków zagrożonych wyginięciem - oznajmił prezes Purzycki.

W Grzmięcy ma powstać hala o powierzchni około 1200 m.kw. z częścią produkcyjną, biurową i konferencyjno-dydaktyczną.

Powrót do źródeł

Jesiotr jest gatunkiem pierwotnym, istniejącym na ziemi od milionów lat. Ze względu na właściwości swej ikry stał się towarem cenionym w rybołówstwie. Na początku XX wieku rybacy odławiali z Bałtyku około 200 ton tych ryb rocznie. Rabunkowa gospodarka rybacka doprowadziła do wyginięcia tego gatunku w rejonie Morza Bałtyckiego.

<!** reklama>Jako ryba wędrowna, jesiotr wracał do rzek na tarło. Ostatniego odłowiono więc w Wiśle pod Chełmnem w 1965 roku. Okaz mierzył 281 cm i ważył 135 kilogramów.

O kilku lat naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie pod wodzą profesora dr. hab. Ryszarda Kolmana wspólnie z partnerami z Instytutu Wód Słodkowodnych i Rybactwa Śródlądowego w Berlinie badali możliwości wykorzystania rzek do restytucji jesiotra w ramach międzynarodowego projektu.

<!** Image 3 align=right alt="Image 79600" sub="Tak wygląda narybek jesiotra. Dorosła ryba może mierzyć 4 metry / Fot. Archiwum">- W Polsce dwie rzeki: Drawa i Drwęca zostały objęte tym projektem - poinformował ichtiolog Arkadiusz Mierzejewski, kierownik Zakładu Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej w Grzmięcy.

W ramach programu restytucji do Drwęcy w okolicach Lubicza i Brodnicy (Głęboczek) w ubiegłym roku wprowadzony został już narybek jesiotra.

Jesiotr z czipem

Wcześniej do rzeki trafiło kilkanaście małych jesiotrów ostronosych ze specjalnymi nadajnikami telemetrycznymi.

- Celem tej operacji jest obserwacja wędrówek restytuowanej populacji - mówi Arkadiusz Mierzejewski. - Obecnie jesiotry otrzymały mocniejsze nadajniki. Będzie więc możliwa ich obserwacja w Bałtyku.

Ikrę do wyhodowania narybku pozyskano z Kanady, z Rzeki Świętego Jana. Kilogram kosztował około 70 tysięcy złotych. Wkrótce jednak materiał genetyczny do rozmnażania jesiotra pochodzić będzie z Grzmięcy. Budowa ośrodka zgodnie z założeniami ma się rozpocząć w maju tego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest około połowy roku 2009.

Warto wiedzieć

  • Jesiotr ostronosy (bałtycki) był najokazalszym gatunkiem ryb w Polsce.
  • Miewał do 4 m długości i ok. 300 kg wagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska