Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest budżet Torunia na 2017 rok

Szymon Spandowski
Na ostatniej sesji radni dyskutowali między innymi o budżecie na 2017 rok
Na ostatniej sesji radni dyskutowali między innymi o budżecie na 2017 rok Grzegorz Olkowski
Na ostatnim posiedzeniu toruńscy radni przyjęli między innymi projekt budżetu miasta na 2017 rok.

W przyszłym roku dochody miasta powinny osiągnąć 1.083.200.000 złotych. Wydatki mają być większe, rzędu 1.184.700.000 złotych, z czego ponad 280 milionów złotych miasto ma zamiar przeznaczyć na inwestycje. Dyskutując w czwartek nad projektem budżetu, radni nie mieli wątpliwości co do tego, że wszyscy się nad nim napracowali. Ocena efektu tych prac była już jednak różna.

- Cieszymy się, że te pieniądze zostaną wydane w sposób mądry i wierzymy, że tak samo będzie w przyszłości - mówił w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości jego przewodniczący Wojciech Klabun.

Czytaj też: Smutny jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu

Zdaniem opozycji plan miejskich dochodów i wydatków nie odpowiada natomiast wyzwaniom, jakie stoją przed Toruniem.

- Budżet nie odpowiada na najważniejsze wyzwania cywilizacyjne - tłumaczył w imieniu klubu Czasu Mieszkańców radny Jakub Gołębiewski. - Polskie miasta, w tym Toruń, popełniają błędy, jakie miasta Zachodu popełniały trzydzieści lat temu.

Chodzi m.in.o to, że miasto się wyludnia, a jego władze - zdaniem opozycji - nie starają się tego procesu zatrzymać. Opozycyjni radni zwracali uwagę na to, że w budżecie nadal dominują wydatki drogowe nad mieszkaniowymi, a komunikacja zbiorowa wciąż zdecydowanie ustępuje indywidualnej. Tak przedstawiona lista uwag wywołała dyskusję, którą rozpoczął Michał Rzymyszkiewicz (PO) zarzucając opozycji, że ta krytykuje, nie przedstawiając niczego sensownego w zamian. Ostatecznie projekt budżetu został przyjęty. Wszyscy byli za, poza trojgiem radnych Czasu Mieszkańców, którzy wstrzymali się od głosu.

Przeczytaj również: Podopieczni fundacji zostali bez pieniędzy

Radni przyjęli również plan rozwoju Toruńskich Wodociągów, o czym wcześniej pisaliśmy. Zapalili również zielone światło dla kilku dużych projektów dotyczących zieleni miejskiej, jakie magistrat ma zamiar zrealizować przy pomocy dotacji unijnych. Chodzi m.in. o zagospodarowanie Rudelki i Bulwaru Filadelfijskiego.

Zobacz też:

Rozpoczęły się Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Imię kompozytora, autora tekstów, a przede wszystkim założyciela Republiki nosi od czwartku (15.12) plac przed Centrum Kulturalno-Rozrywkowym Jordanki. Odsłonięto tam obelisk autorstwa Małgorzaty Mikielewicz. Po uroczystości  odbył się koncert, podczas którego piosenki Grzegorza Ciechowskiego zaśpiewali dotychczasowi laureaci nagrody: Julia Marcell, Misia Furtak, Mela Koteluk, Błażej Król, Piotr Rogucki i Marcin Masecki, a nad całością czuwał muzyk, kompozytor i producent Andrzej Smolik.

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska