Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowa koncepcja przebudowy Szosy Chełmińskiej

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Infografika Kamil Mójta
W 2015 roku powinien być gotowy przebudowany odcinek Szosy Chełmińskiej między trasą średnicową a ulicą Bema. Władze Torunia mają dość czekania na inwestora. Biorą tę inwestycję na siebie.

Miasto nie chce dłużej czekać na działania Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej. Miała ona wznieść centrum handlowe Solaris w miejscu Uniwersamu, ale jego budowa dotąd nie ruszyła. Nie zaczęły się też i nie wiadomo, kiedy się zaczną, mające towarzyszyć jej inwestycje drogowe. Czyli budowa odcinka tzw. trasy staromostowej od pl. Niepodległości na północ i przebudowa odcinka Szosy Chełmińskiej.
[break]
W tej sytuacji radni opozycyjnej Platformy Obywatelskiej wyszli z koncepcją, aby zamiast IGI budowę fragmentu Szosy Chełmińskiej między otwartą niedawno trasą średnicową a ulicą Bema wzięło na siebie miasto. Przyklasnął temu prezydent Michał Zaleski.
- Są dwa rozwiązania. Albo czekamy na inwestora, procesujemy się, a drogi jak nie ma, tak nie będzie, albo budujemy i ułatwiamy życie mieszkańcom, a potem idziemy do sądu - mówi Waldemar Przybyszewski, szef klubu radnych PO. - Uważamy, że w ramach zastępstwa inwestorskiego trzeba wybudować ten odcinek, a kosztami obciążyć firmę, która wcześniej podpisała z miastem stosowną umowę.

Formalnie pomysł ma zostać zatwierdzony na sesji Rady Miasta w czwartek, 26 czerwca. Wówczas radni mają przegłosować przygotowaną przez klub PO rezolucję w sprawie inwestycji. Zatwierdziliby także propozycję prezydenta, dotyczącą zmian w budżecie Torunia, w którym zarezerwowane zostałyby pieniądze na przebudowę tego odcinka Szosy Chełmińskiej. Wstępnie jej koszt jest szacowany na kilkanaście milionów złotych.
Przebudowany fragment Szosy Chełmińskiej może usprawnić ruch w Toruniu. Połączy dwupasmową trasę średnicową z dwupasmową ulicą Bema. Nią oraz ulicą Broniewskiego i Szosą Bydgoską będzie można sprawnie dotrzeć w zachodnie rejony miasta i dalej w kierunku Bydgoszczy.

Warto wiedzieć
Trasa staromostowa to jedna z najważniejszych dróg w głównym, szkieletowym układzie komunikacyjnym Torunia.
Obok trasy mostowej wschodniej jest głównym szlakiem komunikacyjnym w relacji północ-południe miasta.
Jej budowa podzielona jest na siedem etapów:
I - od trasy poligonowej do ul. gen. Andersa,
II - dalej do pl. Armii Krajowej,
III oraz IV - od pl. AK do pl. Niepodległości (z remontem starego mostu),
V - od pl. Niepodległości do średnicówki,
VI - od średnicówki do ul. Polnej;
VII - od ul. Polnej do granic miasta (gotowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska