Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżdżą na rowerach i hulajnogach. Co grozi nastolatkowi za spowodowanie wypadku drogowego?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Dzieci i młodzież chętnie korzystają z rowerów - to dobra zabawa i przygotowanie do uczestnictwa w normalnym ruchu drogowym. Jednak aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy poznać zasady i przepisy drogowe, i zdobyć kartę rowerową - pierwsze w życiu prawo jazdy
Dzieci i młodzież chętnie korzystają z rowerów - to dobra zabawa i przygotowanie do uczestnictwa w normalnym ruchu drogowym. Jednak aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy poznać zasady i przepisy drogowe, i zdobyć kartę rowerową - pierwsze w życiu prawo jazdy Jarosław Jakubczak
Dzieci i młodzież wyżywają się na rowerach i hulajnogach, i dobrze, bo taka ich natura. Ale uczestnictwo w ruchu drogowym niesie określone zagrożenia. Czy młody człowiek może odpowiadać za spowodowanie wypadku?

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

Do takiego zdarzenia doszło kilka dni temu na drodze powiatowej w Czamaninie koło Radziejowa. Policja ustaliła wstępnie, że zawinił 15-latek jadący na rowerze, który wymusił pierwszeństwo przejazdu na prawidłowo jadącym oplu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Wypadki z udziałem młodych rowerzystów nie są nagminne, ale zdarzają się co jakiś czas. Głośnym echem odbił się wypadek w maju 2019 roku na ul. Leszczyńskiego w Bydgoszczy, gdzie 11-letni chłopiec na rowerze został potrącony przez auto i zmarł po kilku godzinach w szpitalu. Dziecko wjechało na jezdnię zza szpaleru zaparkowanych samochodów.

Zwykle odpowiadają opiekunowie

- Bywa też tak, że nieletni jest proszony przez pijanego ojca o poprowadzenie auta z alkoholowej imprezy do domu, albo młodzieniec zabiera kluczyki do auta ojca i bez jego wiedzy rusza ku przygodzie – dodaje kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - W tych wszystkich przypadkach generalnie odpowiedzialność za czyny zabronione spada na prawnych opiekunów, pod warunkiem, że młody człowiek nie ukończył 17 lat. Gdyby 17-latek spowodował zdarzenie drogowe lub popełnił wykroczenie w ruchu drogowym, postępowanie może zakończyć się na mandacie.

Jednak od tej reguły są wyjątki – za niektóre czyny zabronione może odpowiadać nawet 13 – latek, czyli nieletni (nieletni to osoba, która ukończyła lat 13, a nie ukończyła 17). Katalog tych czynów sprowadza się jednak raczej do zakłócania spokoju, kradzieży, paserstwa, demoralizacji. 15-latek może stanąć przed sądem za szczególne przestępstwa w ruchu drogowym, np. za sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym, powietrznym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

To też może Cię zainteresować

Nieletni może być sądzony, ale sąd musi być pewien co do stopnia rozwoju sprawcy oraz mieć pewność, że stosowane poprzednio środki wychowawcze (jeśli takie były) okazały się bezskuteczne.

Ważne jest zdobycie karty rowerowej

Podstawą do poruszania się nieletniego na rowerze po drogach publicznych jest posiadanie karty rowerowej. Tę musi zdobyć każda osoba, która chce uczestniczyć w normalnym ruchu drogowym, weszła w 10. rok życia, a nie skończyła „osiemnastki”.

Młodsze dziecko uznawane jest przez prawo za pieszego, nawet wtedy, gdy jedzie rowerkiem po chodniku. I – żeby nie było wątpliwości – może się poruszać wyłącznie po chodniku, a nie po ścieżce rowerowej, a tym bardziej po ulicy czy szosie. Dorosły sprawujący opiekę nad tak małym dzieckiem może poruszać się z nim po chodniku na swoim rowerze, ale musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Zapłacą rodzice, ubezpieczyciel nie wypłaci

Jeśli więc młody człowiek, który nie skończył 17 lat, nie posiada karty rowerowej, a zostanie zatrzymany przez mundurowych podczas jazdy choćby po ścieżce rowerowej (a ta jest częścią drogi publicznej), odpowiedzialność spadnie na rodziców lub innych prawnych opiekunów. A za brak dokumentu przepisy przewidują 250-złotową grzywnę.

To też może Cię zainteresować

A co będzie, jeśli młodzian bez uprawnień spowoduje wypadek, w którym sam odniesie obrażenia? Wtedy ubezpieczyciel, u którego ten jako uczeń jest ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków, może odmówić wypłaty odszkodowania.

Jak informuje nas podinsp. Adam Sobecki z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, od początku tego roku do 29 września na kujawsko-pomorskich drogach zdarzyło się 70 wypadków z udziałem osób do 18. roku życia. Czworo z nich zginęło, a rannych zostało 58.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jeżdżą na rowerach i hulajnogach. Co grozi nastolatkowi za spowodowanie wypadku drogowego? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska