Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Johnson&Johnson chce podawać drugą dawkę. Jak skuteczne są szczepionki przeciwko COVID-19? Oto najnowsze dane!

Sara Watrak
Sara Watrak
Od 24 września wszystkie osoby powyżej 50. roku życia mogą otrzymać w Polsce przypominającą, trzecią dawkę szczepionki Pfizer. Co ważne, nawet jeśli wcześniej przyjęliśmy preparat innej firmy (Moderna, AstraZeneca albo Johnson&Johnson), mamy możliwość zaszczepienia się Pfizerem w ramach tzw. dawki przypominającej. Tymczasem o zezwolenie na podawanie drugiej dawki wnioskuje firma Johnson&Johnson i przedstawia wyniki badań. Zobaczcie, jak skuteczne są szczepionki przeciwko COVID-19 i czy warto przyjąć kolejną dawkę preparatu.
Od 24 września wszystkie osoby powyżej 50. roku życia mogą otrzymać w Polsce przypominającą, trzecią dawkę szczepionki Pfizer. Co ważne, nawet jeśli wcześniej przyjęliśmy preparat innej firmy (Moderna, AstraZeneca albo Johnson&Johnson), mamy możliwość zaszczepienia się Pfizerem w ramach tzw. dawki przypominającej. Tymczasem o zezwolenie na podawanie drugiej dawki wnioskuje firma Johnson&Johnson i przedstawia wyniki badań. Zobaczcie, jak skuteczne są szczepionki przeciwko COVID-19 i czy warto przyjąć kolejną dawkę preparatu. Fot. Mariusz Kapa³A / Gazeta Lubuska
Od 24 września wszystkie osoby powyżej 50. roku życia mogą otrzymać w Polsce przypominającą, trzecią dawkę szczepionki Pfizer. Co ważne, nawet jeśli wcześniej przyjęliśmy preparat innej firmy (Moderna, AstraZeneca albo Johnson&Johnson), mamy możliwość zaszczepienia się Pfizerem w ramach tzw. dawki przypominającej. Tymczasem o zezwolenie na podawanie drugiej dawki wnioskuje firma Johnson&Johnson i przedstawia wyniki badań. Zobaczcie, jak skuteczne są szczepionki przeciwko COVID-19 i czy warto przyjąć kolejną dawkę preparatu.

Zobacz wideo. "W tej fali stan zdrowia pogarsza się dwa razy szybciej". Minister apeluje o testowanie się na Covid-19

Będzie druga dawka szczepionki Johnson&Johnson?

W Polsce dopuszcza się tzw. mieszanie szczepionek, natomiast w Stanach Zjednoczonych takiej rekomendacji nie ma. Oznacza to, że za oceanem osoby, które przyjęły szczepionkę koncernu Pfizer, mogą otrzymać przypominającą dawkę tylko tego samego preparatu. Podobnie z Moderną, AstrąZenecą czy Johnson&Johnson. Tymczasem jeśli chodzi o trzecią dawkę Federalna Agencja Żywności i Leków do tej pory wyraziła zgodę tylko na stosowanie szczepionki Pfizer, a pozostałych nie. Osoby, które w pierwszej kolejności zaszczepiły się innym preparatem, mogą więc czuć się zignorowane.

W Polsce jednak od 24 września pracownicy ochrony zdrowia szczepią Pfizerem, niezależnie od tego, jaki preparat pacjent otrzymał wcześniej. - Jeśli przyjąłeś inną szczepionkę podczas pierwotnego szczepienia, teraz możesz zaszczepić się Pfizerem jako dawką przypominającą - czytamy na stronie rządowej. W USA jednak nie zaleca się mieszania szczepionek. Dlatego też Johnson&Johnson walczy o to, by uzyskać zgodę Federalnej Agencji Żywności i Leków na podawanie drugiej dawki szczepionki. Zebranie ekspertów w tej sprawie ma się odbyć w połowie października.

Jak skuteczne są szczepionki? Mamy wyniki badań!

Johnson&Johnson przeprowadził badania, z których wynika, że:

  • w przypadku podania drugiej, dodatkowej dawki po ośmiu tygodniach, skuteczność szczepionki przeciwko objawowemu COVID-19 wzrosła z 79 proc. do 94 proc., a przeciwko hospitalizacji - z 81 proc. do 100 proc. Poziom przeciwciał wzrósł 4-6 krotnie.
  • w przypadku podania drugiej, dodatkowej dawki po sześciu miesiącach, poziom przeciwciał wzrósł średnio 9-krotnie tuż po podaniu dawki, a po czterech tygodniach - 12-krotnie.

– Z nadzieją czekamy na nasze dyskusje z FDA i innymi władzami sanitarnymi, by pomóc w ich decyzjach na temat dodatkowych dawek. Jednocześnie nadal dostrzegamy, że jednodawkowa szczepionka, która zapewnia silną i długotrwałą ochronę, pozostaje kluczowym elementem szczepień ludności świata – twierdzi szef działu badań i rozwoju Janssen (firmy należącej do J&J) dr Mahtai Mammen.

A co z preparatem firmy Pfizer? Według najnowszych badań, opublikowanych przez Agencję Reutera, skuteczność szczepionki spada po upływie sześciu miesięcy od podania drugiej dawki z 88 proc. do 47 proc. To dowód na to, że opłaca się przyjąć trzecią dawkę. Warto jednak zauważyć, że zebrane dane wykazały, iż skuteczność szczepionki w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia i skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem Covid-19, wymagającym pobytu w szpitalu, utrzymuje się na poziomie 90 proc. przez co najmniej pół roku. Dotyczy to także zakażenia wariantem Delta.

Kto może przyjąć trzecią dawkę szczepionki w Polsce? Przypominamy!

W Polsce trzecią, przypominającą dawkę szczepionki mogą otrzymać wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat, a także, jak czytamy na stronie rządowej, osoby:

  • w trakcie leczenia przeciwnowotworowego,
  • po przeszczepach narządów, przyjmujące leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne,
  • po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich 2 lat,
  • z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności (np. zespół DiGeorge’a, zespół Wiskotta-Aldricha),
  • z zaawansowanym lub nieleczonym zakażeniem wirusem HIV,
  • leczone aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innych leków, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną,
  • dializowane przewlekle z powodu niewydolności nerek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska