Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Piłsudski - żywa legenda

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
W Toruniu, jak w rzadko którym polskim mieście, oznak pamięci o Józefie Piłsudskim nie brakuje. Pierwsze pojawiły się jeszcze za jego życia.

W Toruniu, jak w rzadko którym polskim mieście, oznak pamięci o Józefie Piłsudskim nie brakuje. Pierwsze pojawiły się jeszcze za jego życia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 51936" sub="Święto patrona szkoły Józefa Piłsudskiego w Gimnazjum nr 31 w Toruniu">Jeden z najokazalszych polskich monumentów, odtwarzających postać Józefa Piłsudskiego, dominuje nad newralgicznym punktem komunikacyjnym miasta - placem Rapackiego. Pomnik odsłonięty został 15 sierpnia 2000 roku, podczas obchodów 80. rocznicy bitwy warszawskiej. 4-metrowej wysokości postać marszałka z brązu, podpierającego się jedną ręką szablą, spogląda na stary Toruń.

Honorowy Obywatel

Centralne usytuowanie pomnika sprawia, że kilka razy w ciągu roku odbywają się przy nim oficjalne uroczystości z okazji różnych świąt państwowych, ważnych rocznic, jak i dniach związanych z życiem samego Piłsudskiego.

Statua marszałka nie pojawiła się jednak w mieście dopiero 7 lat temu. Piłsudski miał w Toruniu swój pomnik... jeszcze za życia. Pierwszy pomnik, tymczasowy, pojawił się latem 1928 roku na Bydgoskim Przedmieściu w czasie Pomorskiej Wystawy Ogrodniczo-Przemysłowej. Przedstawiał marszałka w galowym mundurze z orderami, siedzącego w fotelu z niskim oparciem. 11 listopada tego samego roku uroczyście odsłonięto na terenie jednostki wojskowej przy placu św. Katarzyny pomnik 10-lecia Niepodległości. W jego skład wchodziło m.in. popiersie Piłsudskiego, płaskorzeźby przedstawiające pomorskiego gryfa i polskiego orła, a przed pomnikiem ustawiono dwie armaty zdobyte w powstaniu wielkopolskim. Pomnik został zburzony w pierwszych dniach II wojny światowej przez Niemców.

<!** reklama left>Bezpośrednio po śmierci marszałka w 1935 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo Torunia. Pierwszy wniosek w tej sprawie, złożony do Rady Miasta już w 1928 roku, nie zyskał akceptacji. Imię Piłsudskiego w 1935 roku otrzymał most drogowy przez Wisłę, usypano też Kopiec Piłsudskiego na Jakubskim Przedmieściu, dziś już zdewastowany i niemal zupełnie zapomniany przez mieszkańców.

Wdzięczny Podgórz

O dowody pamięci starał się również Podgórz. Na gmachu ratusza przy ul. Głównej 19 stycznia 1936 roku (dziś mieści się tam przychodnia rejonowa przy ulicy Poznańskiej) zawieszona została tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą twarz marszałka z profilu i napisem „Józefowi Piłsudskiemu Miasto Podgórz”. I ta tablica została przez hitlerowców usunięta. Jej kopia wróciła na dawne miejsce dopiero w 2006 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska