POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Józef Piłsudski - żywa legenda

Józef Piłsudski - żywa legenda

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W Toruniu, jak w rzadko którym polskim mieście, oznak pamięci o Józefie Piłsudskim nie brakuje. Pierwsze pojawiły się jeszcze za jego życia.
Józef Piłsudski - żywa legenda

W Toruniu, jak w rzadko którym polskim mieście, oznak pamięci o Józefie Piłsudskim nie brakuje. Pierwsze pojawiły się jeszcze za jego życia.


Jeden z najokazalszych polskich monumentów, odtwarzających postać Józefa Piłsudskiego, dominuje nad newralgicznym punktem komunikacyjnym miasta - placem Rapackiego. Pomnik odsłonięty został 15 sierpnia 2000 roku, podczas obchodów 80. rocznicy bitwy warszawskiej. 4-metrowej wysokości postać marszałka z brązu, podpierającego się jedną ręką szablą, spogląda na stary Toruń.


Honorowy Obywatel


Centralne usytuowanie pomnika sprawia, że kilka razy w ciągu roku odbywają się przy nim oficjalne uroczystości z okazji różnych świąt państwowych, ważnych rocznic, jak i dniach związanych z życiem samego Piłsudskiego.


Statua marszałka nie pojawiła się jednak w mieście dopiero 7 lat temu. Piłsudski miał w Toruniu swój pomnik... jeszcze za życia. Pierwszy pomnik, tymczasowy, pojawił się latem 1928 roku na Bydgoskim Przedmieściu w czasie Pomorskiej Wystawy Ogrodniczo-Przemysłowej. Przedstawiał marszałka w galowym mundurze z orderami, siedzącego w fotelu z niskim oparciem. 11 listopada tego samego roku uroczyście odsłonięto na terenie jednostki wojskowej przy placu św. Katarzyny pomnik 10-lecia Niepodległości. W jego skład wchodziło m.in. popiersie Piłsudskiego, płaskorzeźby przedstawiające pomorskiego gryfa i polskiego orła, a przed pomnikiem ustawiono dwie armaty zdobyte w powstaniu wielkopolskim. Pomnik został zburzony w pierwszych dniach II wojny światowej przez Niemców.


Bezpośrednio po śmierci marszałka w 1935 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo Torunia. Pierwszy wniosek w tej sprawie, złożony do Rady Miasta już w 1928 roku, nie zyskał akceptacji. Imię Piłsudskiego w 1935 roku otrzymał most drogowy przez Wisłę, usypano też Kopiec Piłsudskiego na Jakubskim Przedmieściu, dziś już zdewastowany i niemal zupełnie zapomniany przez mieszkańców.


Wdzięczny Podgórz


O dowody pamięci starał się również Podgórz. Na gmachu ratusza przy ul. Głównej 19 stycznia 1936 roku (dziś mieści się tam przychodnia rejonowa przy ulicy Poznańskiej) zawieszona została tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą twarz marszałka z profilu i napisem „Józefowi Piłsudskiemu Miasto Podgórz”. I ta tablica została przez hitlerowców usunięta. Jej kopia wróciła na dawne miejsce dopiero w 2006 roku.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo