Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już nie tylko cena i funkcjonalność. Polacy przywiązują coraz większą wagę do estetyki budynków

Maja Piotrowska AIP
Jeszcze kilkanaście lat temu większość naszych rodaków nie zwracało uwagi na walory wizualne budynku. Najważniejsze były dla nas aspekty pragmatyczne takie jak cena czy funkcjonalność. Jednak z roku na rok to podejście ulega zmianie. Estetyka, trwałość materiałów oraz energooszczędność stają się dla Polaków coraz istotniejsze.

Z pewnością ma to związek z faktem, że jeszcze dwie dekady temu średnia miesięczna pensja Polaków wynosiła około 1000 zł brutto. Obecnie jest ona ponad czterokrotnie wyższa. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2017 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4509,57 zł. A to oznacza wzrost o 450 proc. w porównaniu do naszych zarobków sprzed dwóch dekad.

— Wyższe wynagrodzenie Polaków przekłada się na fakt, że zwracamy coraz większą uwagę na walory wizualne budynków, w których na co dzień funkcjonujemy. Liczy się estetyka wykończenia nie tylko naszego domu czy mieszkania, ale także miejsca pracy oraz lokali usługowo-handlowych, z których korzystamy — tłumaczy Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy Touax.

Estetyka wysuwa się na pierwszy plan

Jak wynika z raportu społecznego „Ytong: dom i rodzina 1995-2015” zrealizowanego przez TNS, na przestrzeni ponad dwudziestu ostatnich lat aż 63 proc. osób mieszkających w naszym kraju przy zakupie mieszkania czy podczas budowy domu kierowało się ceną. Dla ponad połowy (54 proc.) badanych istotna była funkcjonalność. Niewiele wskazań miały natomiast styl, elegancja i oryginalność.
Dzisiaj podejście Polaków do walorów wizualnych budynków powoli się zmienia.Zaczynamy inspirować się Zachodem, gdzie już od dawna zwraca się uwagę na estetykę. Jak wskazuje raport dotyczący budownictwa jednorodzinnego, „Tooba.pl Trendy 2017”, poza aspektami finansowymi przy wyborze stylistyki budynku, inwestorzy coraz bardziej cenią sobie estetykę. Świadczy o tym to, że w co trzecim domu występują duże przeszklenia (32 proc.).

Jak się okazuje przeszklenia w pomieszczeniach, w których przebywamy, mają nie tylko walory estetyczne, ale także za sprawą wpadającego przez nie naturalnego światła pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Takie wnioski płyną z badania „Barometr zdrowych domów 2016” Grupy Velux przeprowadzonego na grupie 14 tys. Europejczyków. Zdaniem ankietowanych kluczem do zachowania zdrowia jest m.in. zdrowy dom. Światło dzienne w pomieszczeniach znalazło się na czwartym miejscu wśród dziewięciu czynników mających wpływ na utrzymanie dobrego zdrowia. Ze wspomnianego raportu wynika również, że właściwa ilość światła słonecznego w domu prawie o połowę zmniejsza ryzyko niskiego poziomu energii życiowej. Dodatkowo światło słoneczne poprawia też nastrój oraz produktywność. Co ciekawe, aż 37 proc. mieszkańców Europy twierdzi, że nigdy nie odczuwa wysokiego poziomu energii z powodu braku światła dziennego w salonie. A jak przekonują naukowcy, którzy opracowali wyniki ankiet, naturalne światło ma pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie, a na dodatek zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już nie tylko cena i funkcjonalność. Polacy przywiązują coraz większą wagę do estetyki budynków - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska