Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już niemal 70 proc. Polaków deklaruje, że regularnie uprawia sport

oprac. Maja Piotrowska AIP
Tomasz Hołod
Według raportu „Sport w rodzinach” Santander Consumer Banku, uprawianie sportu deklaruje niemal 70 proc. Polaków. Prawie 40 proc. z nas zachęca do ćwiczeń także swoich bliskich.

Minimum godzinę dziennie – to właśnie tyle według Ministerstwa Zdrowia powinno ćwiczyć dziecko w wieku szkolnym. Jednak zalecenie to nie tyczy się tylko najmłodszych – regularna aktywność fizyczna jest zalecana niezależnie od wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia na ruch dorośli powinni przeznaczyć przynajmniej 150 minut tygodniowo.

– Uprawianie sportu w dużym stopniu wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale też na samopoczucie i stan zdrowia. Większość Polaków wie, że sport pomaga zadbać o kondycję i sprawność; dużo rzadziej uświadamiamy sobie zbawienny wpływ ćwiczeń na nasz układ odpornościowy i działanie organów wewnętrznych. Podczas aktywności fizycznej dotleniamy mózg, usuwamy napięcie nagromadzone podczas całego dnia, pobudzamy krążenie i wyciszamy emocje oraz negatywne odczucia – mówi Mirosława Krzyścin, kierownik Zespołu Komunikacji Marketingowej Santander Consumer Banku, koordynator Akademii Zdrowia Santandera.

Coraz więcej osób jest świadomych pozytywnego wpływu ruchu na nasz organizm i stara się ćwiczyć regularnie. Jak wynika z najnowszego raportu „Sport w rodzinach” Santander Consumer Banku to wyzwanie podejmuje aż 70 proc. Polaków, którzy deklarują uprawianie aktywności fizycznej.

Najlepiej z rodziną

Warto jednak zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o samopoczucie bliskich. Z takiego założenia wychodzi 36 proc. Polaków, którzy uprawiają sport z najbliższą rodziną. Jak pokazuje raport Santander Consumer Banku, właśnie tyle osób ćwiczy ze współmałżonkiem, dziećmi, rodzicami czy dziadkami. Wspólna aktywność fizyczna to okazja do zacieśnienia więzi oraz pretekst, by spędzić z domownikami więcej czasu. Nie można zapominać także o innych zaletach uprawiania sportu – endorfiny wydzielane podczas wysiłku ograniczają zadyszkę oraz poczucie zmęczenia, ponadto wprawiają nas w stan euforii i błogości tym samym pomagają zachować pogodny nastrój.

Spośród osób, które uprawiają aktywność fizyczną z rodziną, aż 80 proc. robi to raz w tygodniu lub częściej. Co dziesiąty z tych badanych deklaruje, że ćwiczy z najbliższymi codziennie – jednak mężczyźni podejmują się tego znacznie częściej niż kobiety. Jak podkreślają eksperci, najlepsze efekty daje właśnie taka strategia. – Regularny, nawet niewielki wysiłek służy zdrowiu lepiej niż epizodyczne zrywy, kilka razy w miesiącu lub rzadziej. Systematyczność znacznie obniża ryzyko kontuzji, sprzyja też nabywaniu dobrych nawyków – wyjaśnia Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

Na aktywność w rodzinnym gronie najczęściej decydują się młodzi ludzie w wieku 18-29 lat. Może to świadczyć o tym, że wspólne ćwiczenia chętnie wybierają rodzeństwa czy młode małżeństwa, które chcą razem dbać o dobrą formę. Wraz z upływem czasu zainteresowanie rodzinnym uprawianiem sportu spada – mimo że sam odsetek osób aktywnych fizycznie wynosi około 85 proc. zarówno w grupie wiekowej 18-29 lat, jak i 30-39 oraz 40-49 lat. Pokazuje to, że osłabieniu szybciej ulegają rodzinne więzi niż sportowy zapał.

Siedzący tryb życia potęguje ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń

Z raportu Santander Consumer Banku wynika także, że mimo wielu zalet rodzinnych aktywności, 23 proc. Polaków wybiera ćwiczenia w pojedynkę, 7 proc. – w towarzystwie przyjaciół, a jedynie 2 proc. respondentów – grupy zajęciowej czy trenera fitness. Jednocześnie aż 31 proc. badanych przyznaje, że w ogóle nie uprawia sportu. Wśród niećwiczących przeważają kobiety; można też zaobserwować, że skłonność do aktywności fizycznej maleje wraz z wiekiem.

– To niepokojący trend – zauważa Mirosława Krzyścin. – Siedzący tryb życia potęguje ryzyko otyłości, nadciśnienia, problemów z kręgosłupem i innych poważnych schorzeń. Nawet w podeszłym wieku nie powinniśmy rezygnować z ruchu. Dobrym rozwiązaniem może być pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking – dodaje. Ten ostatni sport jest szczególnie polecany przez ekspertów – i to dla osób w każdym wieku. Nordic walking jest bezpieczny i ogólnodostępny, a dodatkowo możemy go uprawiać z całą rodziną.

A co jest czynnikiem zniechęcającym Polaków do uprawiania aktywności z bliskimi? Analizując dane z raportu „Sport w rodzinach”, można wskazać wiele powodów. 25 proc. badanych tłumaczy, że brakuje im czasu na ćwiczenia w gronie najbliższych. – O podobnej motywacji można mówić w przypadku 23 proc. respondentów, którzy narzekają na brak towarzystwa. Dominują wśród nich osoby w wieku 40 lat i starsze – ta cezura zbiega się często z okresem wychowywania dzieci czy zwiększeniem liczby obowiązków w pracy – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku.
11 proc. Polaków utrzymuje, że nie ćwiczy z członkami rodziny z powodu ich złego stanu zdrowia. Z kolei taki sam odsetek badanych odpowiedział, że wpływ na to ma niechęć bliskich do aktywności fizycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już niemal 70 proc. Polaków deklaruje, że regularnie uprawia sport - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska