Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już za tydzień rozpocznie się przegląd „Pola i inni”

Małgorzata Chojnicka
Beata Krause w izbie Poli Negri
Beata Krause w izbie Poli Negri Małgorzata Chojnicka
Impreza ta na trwałe wpisała się do kulturalnego kalendarza nie tylko naszego regionu.

Odbywa się pod patronatem honorowym przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, a jest dofinansowywana zarówno ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jak i województwa kujawsko-pomorskiego oraz miejskiego budżetu.
Do Lipna po raz kolejny zawitają gwiazdy znane ze srebrnego ekranu, a co najważniejsze będzie można poczuć subtelny czar lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Do Lipna po raz kolejny przyjedzie Piotr Głowacki. Zapowiada się sentymentalna podróż do czasów, kiedy kino było magią, a po bilety ustawiały się długie kolejki
- znów ktoś zagra na pianinie …

Powieje grozą

W tym roku powieje grozą, a Polę Negri zobaczymy w filmie „Safo” z 1921 roku. Jest on bardziej znany pod tytułem „Mad Love”, a wyreżyserował go Dimitri Buchowetski. To bardzo dobry obraz o nieszczęśliwej miłości. Praca nad filmem była wyjątkowo wyczerpująca, zdjęcia realizowano w Berlinie i w Heringsdorfie nad Bałtykiem.
Temat przewodni będzie dominował podczas festiwalowych propozycji. I tak panel dyskusyjny odbędzie się pod hasłem „Film sensacyjny dawniej i dziś”, a spektakl teatralny z udziałem Darii Widawskiej i Piotra Grabowskiego nosi tytuł „Śmiertelnie poważne uczucie”. Widzowie obejrzą filmy: „Rewers”, najlepszy polski film w 2009 roku oraz kandydat do Oscara, „Ostatnia misja” i „Klucz Salamandry” - będzie to solidna porcja sensacji w świetnym wydaniu.

„Politki” dla panów

- Pokażemy dzieła sztuki filmowej, które przekrojowo ukazują jej ewolucję od filmu niemego z muzyką na żywo po współczesne produkcje
- mówi Beata Krause, prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. - Klimat dramatu, grozy, napięcia, tragicznej miłości i sensacji filmu z Polą Negri będzie kontynuowany w proponowanych filmach. Dzięki temu widzowie skonfrontują stare kino i współczesne. A to jest przecież jednym z głównych zadań naszego festiwalu.
W tym roku festiwalowymi statuetkami „Politkami” uhonorowani zostaną: Peter J. Lucas, czyli Piotr Andrzejewski oraz Paweł Deląg.
- „Politki” otrzymują aktorzy, którzy grają lub grali w filmach zagranicznych, tak jak Pola Negri - kontynuuje Beata Krause. - Obaj nasi tegoroczni laureaci spełniają to kryterium. Pierwszy z nich ma na swoim koncie role w najbardziej znanych serialach amerykańskich m.in. w „Strażniku Teksasu”, „Słonecznym patrolu”, „JAG", „Nikicie” czy „Szpitalu Dobrej Nadziei”. Dostał się też na aktorskie wyżyny. Wystąpił w przejmującym filmie „Śmierć na Evereście” i w dramacie Davida Lyncha „Wewnętrzne imperium” u boku najlepszych amerykańskich aktorów. Jeśli chodzi o rodzime produkcje, to zagrał w „Kiler-ach 2-óch”, „Ostatniej misji” oraz większości współczesnych polskich seriali. Co ciekawe, prywatnie jest związany z okolicami Lipna. Z kolei Paweł Deląg robi wielką karierę w Rosji i występował w filmach francuskich. Wyjątkowo interesująco zapowiada się też spotkanie z wybitnym reżyserem Borysem Lankoszem, twórcą „Rewersu” oraz niedawnego hitu kinowego „Ziarno prawdy”. Ważną i ciekawą propozycją jest poznanie Aliny Bala, autorki książki o Helenie Makowskiej. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieję, że festiwal dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska