MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Oto dni wolne od szkoły. Wiemy, ile ich jest. Sprawdź, kiedy rozpoczęcie roku szkolnego

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kalendarz roku szkolnego 2024/25 został opublikowany na stronie MEN-u. Znamy datę rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym. Zobacz, kiedy są dni wolne od nauki w nadchodzącym roku, czyli terminy bożonarodzeniowej zimowej przerwy, ferii zimowych, wiosennej przerwy, a także innych dni ustawowo wolnych w 2024 i 2025 roku. Ten rok szkolny ma być wyjątkowo długi, bo zakończy się dopiero 27 czerwca.

Spis treści

Kalendarium roku szkolnego 2024/25

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do informacji kalendarz roku szkolnego 2024/25.

uczeń
Te dni będą wolne. freepik

Sprawdź najważniejsze daty i dni wolne od nauki:

 • 2 września 2024: rozpoczęcie zajęć w nowym roku nauki;
 • 23 – 31 grudnia 2024: zimowa przerwa świąteczna;
 • 20 stycznia 2025 – 2 marca 2025: ferie zimowe (wszystkie tury);
 • 17 kwietnia – 22 kwietnia 2025: wiosenna przerwa świąteczna;
 • maj 2025: egzamin ósmoklasisty i matura (dokładny termin ustala dyrektor CKE do 20.08.24);
 • 25 kwietnia 2025: zakończenie roku nauki 2024/25 dla maturzystów;
 • 27 czerwca 2025: oficjalnie zakończenie zajęć;
 • 28 czerwca – 31 sierpnia 2025: ferie letnie (wakacje).
 • Tak przedstawia się kalendarz szkolny na kolejny rok.

Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25?

Nowy rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek, 2 września 2024. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. „w szkołach [...] zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września [...]. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września".

Dzień Nauczyciela 2024 jest wolny od szkoły?

Chociaż w kalendarium roku szkolnego 2024/25 opublikowanym przez MEN nie znajdziemy informacji, czy Dzień Nauczyciela jest wolny w szkole, wiele osób stawia sobie takie pytanie.

– W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych – czytamy w art. 74 Karty Nauczyciela.

Szkoła ma jednak obowiązek zapewnić tego dnia opiekę uczniom, a więc pełnić funkcję opiekuńczo-wychowawczą. Dzień Nauczyciela 2024 przypada w poniedziałek.

1 listopada a wolne w szkole

Kolejnym wolnym dniem od nauki, tym razem ustawowo, jest 1 listopada, a więc Uroczystość Wszystkich Świętych. W 2024 roku przypada ona w piątek, co sprawia, że uczniowie mogą liczyć na przedłużony weekend. Wolne mają również pracownicy.

11 listopada. Kiedy przypada?

Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, a także pracownicy innych sektorów będą mieli wolne także w Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. I tutaj możemy liczyć na przedłużony weekend, bo uroczystość ta w 2024 roku przypada w poniedziałek.

Zimowa przerwa bożonarodzeniowa

Termin zimowej przerwy świątecznej jest standardowy i zgodny z rozporządzeniem MEN. Uczniowie na zasłużony odpoczynek udadzą się 23 grudnia 2024 r., a więc w poniedziałek i będą mieć wolne do 1 stycznia 2025 r. (środa), w związku z tym, że Nowy Rok jest również dniem ustawowo wolnym.

Trzech Króli. 6 stycznia to dodatkowy wolny dzień

Dniem ustawowo wolnym od nauki i pracy jest także Święto Objawienia Pańskiego nazywane potocznie Świętem Trzech Króli. Obchodzimy je 6 stycznia, w 2025 roku jest to poniedziałek.

Ferie zimowe 2024/2025

Uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego nie pochodzą długo do szkoły po Bożym Narodzeniu. Już 20 stycznia rozpoczną bowiem międzysemestralny wypoczynek. Sprawdź terminy ferii zimowych 2024/2025 dla wszystkich województw:

 • 20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
 • 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
 • 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Wiosenna przerwa świąteczna

Zgodnie z przepisami MEN przerwa wielkanocna „rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach”. W 2025 roku zacznie się więc 17 kwietnia, a zakończy 22 kwietnia, w związku z tym, że Wielkanoc przypada 20 kwietnia.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2025. Termin

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty został na stałe przeniesiony z kwietnia na maj. W 2024 roku odbył się w terminie 14-16 maja. Matury również odbywają się w maju (w 2024 roku w terminie 7-25 maja). Jak będzie w 2025 roku? Zamieścimy tę informację w tekście, jak tylko pojawi się szczegółowy harmonogram od dyrektora CKE, a więc do 20 sierpnia 2024 roku.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z planem roku szkolnego 2024/25 dni, w których odbywa się egzamin klas ósmych i obowiązkowe egzaminy dojrzałości są wolnymi od nauki dla innych uczniów odpowiednio szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kiedy jest Boże Ciało 2025?

Wolnym dniem od nauki i pracy jest także Boże Ciało, a dokładnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jak zwykle wypada ono we czwartek. W 2025 roku jest to 19 czerwca. A co z piątkiem po Bożym Ciele? Czy on również jest wolny od szkoły? Może być, ale nie musi. W niektórych placówkach ustanawiane są tzw. dni dyrektorskie.

Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Uczniowie oficjalne zakończą naukę 27 czerwca (piątek), a wakacje rozpoczną dzień później. Po dwumiesięcznym wypoczynku powrócą do szkół dokładnie 1 września 2025 roku, w poniedziałek.

Kalendarz nauczyciela

Warto pamiętać, że dni wolne dla uczniów, to nie zawsze okres, w którym nie pracują nauczyciele. W czasie gdy nie odbywają się lekcje, nauczyciele sprawują funkcje opiekuńcze. Ponadto czas pracy nauczyciela jest taki sam jak w innych zawodach – nie powinien przekraczać 40 godzin tygodniowo, a do zadań nauczyciela należy m.in. przygotowanie do zajęć, dyżurowanie w czasie przerw, kontakt z rodzicami i wiele innych.

Organizacja roku szkolnego 2024/25

Oprócz dni wolnych ujętych w kalendarium dyrektor ma do dyspozycji jeszcze pulę dodatkowych dni bez zajęć dydaktyczno-wychowawczych (tzw. dni dyrektorskie) w wymiarze:

 • do 8 dni – w szkołach podstawowych;
 • do 10 dni – w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkołach policealnych i centrach kształcenia zawodowego;
 • do 4 dni – w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy.

Dni te mogą być ustanowione – jak czytamy w rozporządzeniu MEN – m.in. w czasie gdy odbywają się egzaminy (egzamin ósmoklasisty, matura, egzamin zawodowy), a także w:

 • w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
 • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami dyrektor szkoły ustala takie dni „po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana – rady pedagogicznej”. Informację o dodatkowych dniach wolnych dyrektor musi przekazać nauczycielom, uczniom i rodzicom do 30 września.

Kalendarz szkolny. Ile dni jest wolnych?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest liczba dni nauki i liczba dni wolnych w nowym roku od września 2024 do czerwca 2025. Zgodnie z naszymi wyliczeniami uczniowie będą mieli:

 • 37 dni wolnych od zajęć lekcyjnych (nie licząc weekendów, chyba że weekend wypada np. w przerwie świątecznej).
 • 146 dni, w których będą uczęszczać na zajęcia (nie licząc weekendów).

Jak to się przekłada na miesiące? Na przykładzie województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, które mają ferie w lutym, okazuje się, że uczniowie będą mieli następującą liczbę dni z lekcjami w poszczególnych miesiącach:

 • 21 – we wrześniu;
 • 22 – w październiku;
 • 19 – w listopadzie;
 • 15 – w grudniu;
 • 21 – w styczniu;
 • 10 – w lutym (dla uczniów, którzy mają wówczas ferie);
 • 21 – w marcu;
 • 18 – w kwietniu;
 • 20 – w maju (może być ich mniej z uwagi na przeprowadzane egzaminy);
 • 19 – w czerwcu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródła: rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego; Kalendarz roku szkolnego 2024/2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Oto dni wolne od szkoły. Wiemy, ile ich jest. Sprawdź, kiedy rozpoczęcie roku szkolnego - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska