Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaligraf błędów nie poprawia

Anna Krzesińska
Wystawa w Kamienicy pod Gwiazdą prezentuje 60 prac kaligrafów reprezentujących 30 szkół zrzeszonych w ISCAC - stowarzyszeniu promującym japońską kaligrafię.

Wystawa w Kamienicy pod Gwiazdą prezentuje 60 prac kaligrafów reprezentujących 30 szkół zrzeszonych w ISCAC - stowarzyszeniu promującym japońską kaligrafię.

<!** Image 2 align=right alt="Image 172319" sub="Trudnej sztuki kaligrafii człowiek uczy się wiele lat Fot. Muzeum Okręgowe">Kaligrafia zaliczana jest w Japonii do sztuk pięknych na równi z malarstwem. Jest to jeden ze sposobów życia, postępowania oraz indywidualnych umiejętności.

- Istotą wschodniej kaligrafii jest nie tylko poprawny zapis, lecz także odzwierciedlenie osobowości piszącego - mówi kuratorka ekspozycji Katarzyna Paczuska. - Uważa się ją za podstawę wykształcenia, tak jak układanie wierszy czy rysowanie tuszem. Często dzieła kaligraficzne stanowią dekorację tradycyjnych pomieszczeń w domach mieszkalnych oraz pawilonach herbacianych. Kaligrafia japońska nie jest jedynie formą przekazywania treści, ale także przedmiotem delektowania się jej pięknem. Japończycy cenią pismo samo w sobie, a tradycja ta trwa od tysięcy lat. Kaligrafuje się tuszem (sumi) przy pomocy pędzla (fude). Znaki zapisuje się powoli, w stanie pełnej koncentracji, dążąc do perfekcji, kreśli się je przeważnie w sposób tradycyjny od góry do dołu. Kolejność pisania kresek czy elementów znaku, ich kierunek są istotne, zatem należy przestrzegać wzoru pisania każdego znaku. Kaligrafowanie jest jednocześnie okazją do kontemplacji piękna i nieustającego dążenia do uzyskania perfekcji. Gdy kaligraf pomyli się, nie poprawia błędów, gdyż poprawianie w kaligrafii dalekowschodniej jest niedopuszczalne

<!** reklama>Wystawa eksponowana w Kamienicy pod Gwiazdą prezentuje 60 prac kaligrafów, reprezentujących 30 szkół zrzeszonych w ISCAC - International Shodo Culture Advancement Confederation z Tokio (Kokusai Shodo Bunka Hatten Kyogikai). Jest to stowarzyszenie 150 wybitnych japońskich artystów reprezentujących wiele szkół i związków kaligrafów, które w sumie zrzeszają ponad 20 tysięcy członków. Celem tego stowarzyszenia jest promocja współczesnej japońskiej kaligrafii za granicą, głównie w formie organizacji wystaw i warsztatów kaligrafii, a także bezpłatnego przekazywania muzeom i galeriom prac oraz publikacji poświęconych tej dziedzinie sztuki.

Ekspozycję „Współczesna kaligrafia japońska” można oglądać w Kamienicy pod Gwiazdą do 31 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska