Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat jest jeden. Na razie [WYBORY NA UMK]

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Uważany za pewniaka w poprzednich wyborach rektor prof. Radzimiński (z prawej) przegrał 9 głosami
Uważany za pewniaka w poprzednich wyborach rektor prof. Radzimiński (z prawej) przegrał 9 głosami Jacek Smarz
Zmiany w najwyższych władzach dziekańskich aż ośmiu wydziałów to pewnik w nadchodzących wyborach na toruńskim uniwersytecie. Wciąż zagadką pozostaje, czy rektor będzie miał rywala.

[break]
W nadchodzących wyborach na UMK pewne są zmiany na stanowiskach dziekanów w ośmiu z 17 wydziałów UMK. Na politologii (prof. Roman Bäcker), historii (prof. Jacek Gzella), ekonomii (prof. Józef Stawicki), biologii (prof. Wiesław Kozak), filologii (prof. Adam Bednarek), humanistyce (prof. Andrzej Szahaj), fizyce (prof. Stanisław Chwirot) dziekani pełnili funkcje przez dwie kolejne kadencję, w tej sytuacji prawo przewiduje zmianę na stanowisku.

Na toruńskim prawie ewentualną reelekcję wyklucza zawieszenie obecnego dziekana prof. Tomasza Justyńskiego w prawach pracownika naukowego na pół roku w związku z formułowanymi zarzutami prokuratury w Gdańsku naruszenia praw autorskich. Profesor nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Największe zainteresowanie budzą na uczelni wybory rektora. W tej kadencji kandydować nie zamierza znany z takich ambicji, bliski współpracownik prof. Tretyna, prorektor prof. Andrzej Sokala. Cztery lata temu, gdy ujawnił publicznie, że rozważa taką możliwość, błyskawicznie otrzymał od ówczesnego rektora (i kandydata) prof. Andrzeja Radzimińskiego obietnicę stanowiska prorektora. Ofertę przyjął, a potem wszedł do drużyny zwycięskiego prof. Tretyna. Obecnie bez przeszkód może drugi raz zająć fotel prorektora, tym bardziej że sprawdził się na tym stanowisku.

Listę kandydatów na rektorski fotel poznamy oficjalnie 26 lutego, gdy ogłosi ją Komisja Wyborcza UMK. Niecałe dwa tygodnie później, 10 marca, wyboru rektora dokona Kolegium Elektorów, w sumie 240 reprezentantów pracowników oraz studentów i doktorantów. Głosowanie poprzedzi prezentacja kandydatów oraz seria pytań, które będzie mógł zadać każdy uczestnik zebrania w auli UMK.

Kilkakrotnie w historii wyborów na UMK zdarzało się, że kandydaci na rektora mieli mandat elektorski, mogli więc oddać głos na siebie. Tak było w 2008 roku. Walczący o reelekcję prof. Andrzej Jamiołkowski przyjął mandat, a po tym, jak sprawę opisały „Nowości”, oświadczył, że nie odda głosu w wyborach. Rzecznik UMK, Marcin Czyżniewski, próbował wtedy tłumaczyć, że już wcześniej kandydaci głosowali - podając przykład rektora prof. Jana Kopcewicza. Obecny rektor nie wszedł w skład Kolegium.

23 marca elektorzy UMK wybiorą prorektorów. Do 2o kwietnia nowe Rady Wydziałów wskażą władze wydziałów. Wyborczą wiosnę na UMK zakończą wybory prodziekanów oraz członków Senatu UMK na nową kadencję 2016-2020, które odbędą się do końca maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska