Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanie, maślaki i inne. Co można zrobić z grzybami?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
- Ruszyło się – szepczą grzybiarze i pędzą z koszami do lasu. W Toruniu i okolicach wysypu jeszcze nie ma, ale gdzieniegdzie masowo wyrastają kanie oraz młode maślaki.

Tegoroczne lato było bezlitosne wobec grzybiarzy. W kujawsko-pomorskiem – z powodu długotrwałej suszy – grzybów po prostu nie było. Nawet w miejsca tak pewnych jak Bory Tucholskie. Jak opowiadają nam Czytelnicy, w drugiej połowie czerwca pojawiło się trochę kurek, koźlarzy i borowików, ale na tym koniec. Późniejsze upały zupełnie wysuszyły ściółkę i grzyby po prostu nie rosły.

POLECAMY: Czy potrafisz rozpoznać te grzyby? Rozwiąż test

Ostatnie deszcze, które przeszły nad regionem, w istotny sposób nie poprawiły sytuacji w lasach. Mimo to przyroda rządzi się swoimi prawami i jak nadchodzi jesień, to muszą być grzyby. W okolicach Torunia zaczęły się pojawiać kanie, kurki i maślaki. Szczególnie te pierwsze należy uznać za wyjątkowo smaczne. Najczęściej podaje się je w formie smażonej – pokrojone na części kapelusze zapanierowane w rozmąconym jajku i bułce tartej.

Sezon na grzyby już się rozpoczął. Jak rozpoznać grzyby jadalne oraz gdzie ich szukać? Zobacz zdjęcia i przeczytaj dokładne opisy grzybów jadalnych! Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien, jakiego grzyba znalazłeś - nie ryzykuj! Zjedzenie trującego grzyba może doprowadzić nawet do śmierci.Przejdź do galerii --->

Grzyby jadalne ZDJĘCIA: Jak wyglądają m.in. podgrzybki i bor...

Czytelnicy mają też inne, sprawdzone przepisy na przyrządzanie tych grzybów.

- Kiedy po raz pierwszy poczęstowałam nimi gości, to sami nie wiedzieli co jedzą. Zastanawiali się, co im podałam. Jedni twierdzili, że to ryby w occie, inni – że jakieś marynowane mięso – opowiada nam pani Joanna, Czytelniczka z okolic Lubicza.

Kobieta smaży kanie jak zawsze – w panierce, na oleju pomieszanym z masłem. Potem osącza je z tłuszczu i wkłada do wyparzonych słoików (raczej luźno). Potem przygotowuje zalewę z wody, octu, cukru, soli z liściem laurowym, pokrojoną w talarki cebulą i zielem angielskim. Sekret polega na tym, że nie może być ona zbyt intensywna, za kwaśna. Zalewa nią grzyby w słoikach i potem krótko pasteryzuje. Takie przetwory mogą stać kilka miesięcy. Ich smak jest wyborny.

Może Państwo zechcecie się pochwalić zebranymi przez siebie grzybami oraz przepisami na ich przyrządzenie? Czekamy na zdjęcia i opisy pod adresem [email protected].

Kania (po lewej na zdjęciu) ma kapelusz w kształcie parasola o średnicy 10–30 cm z lekkim wybrzuszeniem na środku, pokryty jest popękaną skórą. U młodych osobników kapelusz jest brązowy,wraz ze wzrostem staje się białawy z brązowymi łuskami i rozpostarty. Blaszki gęste, szerokie, niedochodzące do trzonu.Trzon ma długość nawet do 40 cm, zakończony jest u dołu bulwą o średnicy do 4 cm. Na trzonie występuje pierścień. Jego sobowtór to muchomor cytrynowy (na zdjęciu po prawej). Kapelusz o średnicy ok. 10 cm, bladożółty, na górze kapelusza są łatki. Pod spodem kapelusza też są blaszki, ale w kolorze żółtobiałe. Trzon, czyli popularna nóżka, zawęża się ku górze. Na trzonie występuje żółtawy pierścień, u dojrzałych okazów obwiśnięty.

Te grzyby mogą zabić. Strzeż się sobowtórów grzybów jadalnyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska