Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiel bez konsekwencji

Redakcja
Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie wpływają na rozwój sinic i bakterii w jeziorach. W naszym regionie można się jeszcze kąpać.

Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie wpływają na rozwój sinic i bakterii w jeziorach. W naszym regionie można się jeszcze kąpać.

Sinice nie są jedynie problemem wczasowiczów wypoczywających nad morzem. Niedawno ze względu na zakwity sinic sanepid zamknął kąpieliska Skępe i Jawor.

W powiecie brodnickim sanepid nadzoruje dziesięć jezior. Standardowo akweny badane są przed sezonem i co dwa tygodnie w czasie lata.

Woda z Wielkich Partęczyn, Rytychbłot, jeziora Strażym, Zbiczna „Pod Sosnami”, Bachotek UMK, Dużego, Wądzynia i Górzna systematycznie jest monitorowana pod względem zanieczyszczeń biologicznych i fizykochemicznych. Pod specjalnym nadzorem Zakładu Higieny Komunalnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pozostają Niskie Brodno i Bachotek PTTK. Wspomniane akweny mają szczególny status, bo wypoczywa nad nimi najwięcej wczasowiczów.

<!** reklama>W Kujawsko-Pomorskiem jedynie na dwóch kąpieliskach z powiatu lipnowskiego nie wolno wchodzic do wody. Z pozostałych można bezpiecznie korzystać.

- Obecnie wszystkie kąpieliska są otwarte - mówi dr Mirosław Grafiński, powiatowy inspektor sanitarny w Brodnicy. - Widzimy, co się dzieje z jeziorami. Jest zmętnienie, a w wodzie jest zielono. Jednak z tego powodu nie zamierzamy utrudniać dostępu do kąpielisk. Badania wykonujemy systematycznie co dwa tygodnie i dotychczas nie było powodów, żeby zakazywać gdziekolwiek kąpieli - tłumaczy nasz rozmówca.

W powiecie nowomiejskim również nie mają problemu z zanieczyszczonymi kąpieliskami.

- Wyniki ostatnio przeprowadzonych badań nie dają powodów do niepokoju - mówi Ewa Pielak, szefowa sanepidu w Nowym Mieście Lubawskim.

Całe Warmińsko-Mazurskie ma mniej kąpielisk niż sąsiedzi w Kujawsko-Pomorskiem, ale zbiorników nieprzydatnych do kąpieli jest tam dużo więcej. W Bartoszycach na Jeziorku Mleczarskim, w Szczytnie na Domowym i w Morągu na Skiertągu zakwitły sinice. Nie warto również wchodzić do Zalewu Wiślanego w Nowej Pasłęce i w Suchaczu.

Warto wiedzieć

  • O aktualnym stanie kąpielisk można dowiedzieć się w Brodnicy przy ul. Żwirki i Wigury, tel. 56 697 49 74 i w Nowym Mieście Lub. przy ul. Grunwaldzkiej, tel. 56 474 26 92.
  • Raporty publikowane są także w Internecie pod adresami: www.pwisbydgoszcz.pl oraz www.pzh.gov.pl/page/index.php?id=734.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska