Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał początkowy. Jak uzupełnić dokumentację?

red
Bożena Wankiewicz z oddziału ZUS w Toruniu
Bożena Wankiewicz z oddziału ZUS w Toruniu Sławomir Kowalski
W tym odcinku poradnika Bożena Wankiewicz wyjaśnia między innymi, czy szkołę przyzakładową i służbę wojskową wlicza się do kapitału początkowego oraz jak uzupełnić niezbędną dokumentację.

Czy osoba, której w przeszłości policzono kapitał początkowy, musi raz jeszcze składać wszystkie dokumenty, jeśli będzie chciała otrzymać rekompensatę za utratę prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze?

Zakład rozpatrując wniosek o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego weryfikuje wszystkie dokumenty, które są w jego posiadaniu (złożone zarówno do kapitału początkowego, jak i do emerytury), również pod kątem sprawdzenia warunków niezbędnych do ustalenia prawa do rekompensaty. Warto jednak pamiętać, że do ustalenia rekompensaty przyjmuje się okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przypadające przed 1 stycznia 2009 r. Dokumenty złożone do kapitału początkowego dotyczą okresów przebytych przed 1 stycznia 1999 r., a ponadto do obliczenia kapitału początkowego nie był wymagany dokument potwierdzający okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zatem ubezpieczeni, którzy pracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i mają co najmniej 15-letni okres tej pracy przebyty przed 1 stycznia 2009 r., powinni do wniosku o emeryturę dołączyć dokumenty potwierdzające okresy takiej pracy.

Czytaj też: Uważajmy na karty płatnicze. Złodzieje czekają na okazję

Czy szkołę przyzakładową i służbę wojskową wlicza się do kapitału początkowego?

Szkoła przyzakładowa jest okresem składkowym i jest liczona do kapitału początkowego pod warunkiem, że zakład pracy zawarł indywidualną umowę o praktyczną naukę zawodu. Służba wojskowa też jest okresem składkowym. Dokumentem potwierdzającym, który należy przedłożyć, jest książeczka wojskowa lub zaświadczenie z WKU.

W latach 1996-1998 pracowałam w firmie, która już nie istnieje. Przed odejściem z pracy (zostałam zwolniona za porozumieniem stron) księgowa wpisała mi do książeczki zarobki. Przy naliczaniu kapitału początkowego ZUS nie uznał ich jednak, bo przy zarobkach nie było imiennej pieczątki księgowej, tylko ogólna pieczątka firmy. Przyjął, że zarabiałam w tym czasie najniższą krajową. Co zrobić w takiej sytuacji?
Zgodnie z przepisami potrzebna jest firmowa pieczątka pracodawcy oraz imienna pieczątka wraz podpisem pracownika. Od każdej decyzji ZUS przysługuje prawo odwołania się do sądu w ciągu 30 dni od wydania decyzji. Mogła Pani z tego prawa skorzystać. Ponieważ Pani tego nie zrobiła, decyzja jest prawomocna. W celu ponownego ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego za sporne lata może Pani dostarczyć dokumentację źródłową, tj. kserokopie kart wynagrodzeń, umowy o pracę , angaże (dokumenty te mogą znajdować się w archiwum zlikwidowanych przedsiębiorstw).

Zobacz też:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska