Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapusta kiszona na przekąskę

Katarzyna Słomska
Brak śniadań, picie napojów gazowanych, nadmiar jasnego pieczywa, tłuste potrawy i brak ruchu - to najczęściej popełniane błędy żywieniowe i pierwszy krok do otyłości. Jak obronić dziecko przed nadwagą?

Brak śniadań, picie napojów gazowanych, nadmiar jasnego pieczywa, tłuste potrawy i brak ruchu - to najczęściej popełniane błędy żywieniowe i pierwszy krok do otyłości. Jak obronić dziecko przed nadwagą?

<!** Image 3 align=none alt="Image 224615" >Lekarze biją na alarm - w naszym województwie otyłych dzieci jest dwa razy więcej niż wynosi średnia krajowa. Z otyłością i nadwagą walczy u nas 19,5 proc. chłopców i 14.5 proc.t dziewczynek. A to tylko odsetek dzieci zdiagnozowanych.

- Trzeba to wyraźnie podkreślić - otyłość to choroba. Nadwaga negatywnie wpływa na stan fizyczny i psychiczny dziecka - mówi dr n. med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. U otyłych dzieci wzrasta ryzyko zachorowania na poważne,

nawet śmiertelne choroby

takie jak: astma, choroby nowotworowe, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, depresja. Jak zatem zmienić menu malucha, by był zdrowy? Ważne jest to, co jemy, ale też kiedy i w jaki sposób. Do jednych z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych należy niejedzenie śniadań. Często wynika to po prostu ze złej organizacji czasu. Pędzimy do pracy i tłumaczymy sobie, że brak nam czasu, by podać dziecku ten pierwszy i bardzo ważny posiłek. Nasze pociechy często mają też bardzo długie przerwy między posiłkami - obiad jedzą w porze kolacji - po zajęciach dodatkowych.

<!** reklama>

Kolejnym grzechem żywieniowym, który wymienia dr Kurylak, jest duże spożycie tłuszczów, które są w słodyczach, fast-foodach, smażonym mięsie, tłustym mleku. Dobrze na młody organizm nie działają również bardzo słodkie i sztucznie barwione napoje gazowane oraz soki z różnego typu „ulepszaczami”. Z reguły na naszych stołach i w plecakach dzieci znajdują się kanapki przyrządzone z białego pieczywa, którego powinno się unikać, podobnie jak ziemniaków w nadmiarze, szczególnie gdy polane są tłustym sosem. Mało dzieci pije też wodę - zależnie od wieku powinny wypijać 1-1,5 litra mineralnej, niegazowanej wody.

Jak walczyć z otyłością i

co podawać dziecku do jedzenia?

- W leczeniu nadwagi u dzieci i młodzieży raczej nie stosuje się leków, ze względu na ich działania uboczne - informuje dr Kurylak. - Nie przeprowadza się również zabiegów chirurgicznych, jak np. zmniejszanie żołądka. - Podstawą zdrowego odchudzania dzieci jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Ważne jest to, aby w odchudzanie zaangażowała się cała rodzina, która musi diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zrzucanie wagi u dzieci nie może przyjmować formy głodówek. Jedzenie, zwłaszcza zdrowych potraw, to przyjemność, która, według specjalistów, ma trwać przynajmniej 15 minut. Nie powinniśmy jeść przy okazji czegoś, np. oglądania telewizji, czy w trakcie odrabiania lekcji. Wskazane jest, żeby jeść 5 posiłków dziennie, najlepiej o tej samej porze.

A co robić, gdy dziecko między posiłkami ma ochotę „coś przegryźć”? - Mamy dwa wyjścia, albo od takiego małego głodu odwrócimy uwagę, np. propozycją zabawy, albo zaproponujemy

warzywną przekąskę

- radzi doktor Kurylak. - Proponowałabym kiszoną kapustę z beczki, która zawiera dużo błonnika, witamin, poprawia trawienie i daje uczucie sytości. Może to być również pokrojona surowa marchewka lub seler naciowy.

Jak powinno wyglądać menu dziecka, które ma zrzucić zbędne kilogramy?

Po przebudzeniu dobrze jest wypić niesłodzoną ciepłą wodę z cytryną. Rozpoczynamy dzień od śniadania - najważniejszego posiłku, który

daje energię na cały dzień.

Odpowiednie produkty na śniadanie to: ciemne pieczywo, płatki zbożowe, otręby z jogurtem naturalnym lub 1,5-procentowym mlekiem, kefir albo maślanka. Zamiennie możemy podać kromkę razowego chleba z chudą szynką lub serem. Do popicia herbata bez cukru. Drugie śniadanie starsze dzieci jedzą w szkole. Powinna to być kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z szynką lub serem, z dodatkiem sałaty, pomidorów, ogórków lub innych warzyw. Na kolejnej przerwie dziecko może zjeść jabłko, mandarynkę albo pomarańczę, popić to mineralną niegazowaną wodą.

- Najlepszy czas na obiad to godzina między 13.00 a 14.30. Zamiast ziemniaków lepiej podać większą porcję gotowanych warzyw lub surówki - mówi dr Kurylak. - Do tego chude, nie smażone, lecz gotowane na parze mięso (cielęcina, kurczak, indyk) albo ryba. Jeśli podajemy zupę, to tylko warzywną z nietłustym mięsem i razowym makaronem. Unikać należy produktów mącznych: pierogów czy naleśników. Na podwieczorek dziecko może zjeść jogurt naturalny z dodatkiem musli i np. żurawiny. Kolacje jemy najpóźniej 2 godziny przed pójściem spać, najlepsza pora to godzina między 18.00 a 19.00. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny. Najlepiej w ogóle zrezygnować z pieczywa, zjeść jedynie chudą wędlinę, twaróg i np. ugotowaną cukinię. Do popicia: herbata bez cukru, może być zielona, albo woda z cytryną i miętą. Jeśli przed snem dziecko będzie miało ochotę coś zjeść, można podać mu np. grejpfruta lub surową marchewkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska