Karnawał w 2019 roku: sprawdź terminy. Zobacz, od kiedy i jak długo będzie trwał? Sprawdź, kiedy będzie tłusty czwartek i środa popielcowa. Kiedy śledzik? Po Nowym Roku rozpoczyna się karnawał. Jest to czas intensywnych zabaw, zimowych balów, pochodów oraz innych związanych z tym okresem tradycji. W tym roku karnawał 2019 będzie wyjątkowo długi. Tradycyjnie rozpoczyna się po Nowym Roku lub w Trzech Króli i kończy się środą popielcową. W tym roku czasu na różnego rodzaju zabawy będzie sporo, gdyż karnawał potrwa równe dwa miesiące. Środę popielcową bezpośrednio poprzedza tzw. śledzik, a także tłusty czwartek. Zobaczcie, jak długo potrwa karnawał 2019 i kiedy wypadają poszczególne święta.

Karnawał 2019. Jak zawsze po Nowym Roku rozpoczyna się karnawał. To czas intensywnych zabaw, zimowych balów, pochodów oraz innych związanych z tym okresem tradycji. W tym roku karnawał 2019 będzie wyjątkowo długi. Tradycyjnie rozpoczyna się po Nowym Roku lub w Trzech Króli i kończy się środą popielcową. W tym roku czasu na różnego rodzaju zabawy będzie sporo, gdyż karnawał potrwa równe dwa miesiące. Środę popielcową bezpośrednio poprzedza tzw. śledzik, a także tłusty czwartek. Zobaczcie, jak długo potrwa karnawał 2019 i kiedy wypadają poszczególne święta.

Karnawał 2019. Zabawa nie tylko w Polsce

Karnawał, zwany też zapustami jest czasem zabawy, który zaczynał się od nowego roku bądź Trzech Króli i trwał do środy popielcowej. Niekiedy okres ten kończył się trzy dni przed Popielcem i nazywany był wtedy ostatkami czy też mięsopustem.

Zobacz też: Jakie podwyżki czekają nas w 2019 roku

Pierwsze wzmianki o świętowaniu karnawału pochodzą już z XVI wieku. Duchowieństwo na ten czas spoglądało raczej podejrzliwie. Księża uważali go za diabelski, rozpustny i prowadzący do zguby. Z czasem na przestrzeni lat stosunek do karnawału się zmieniał. Obecnie zabaw trwających podczas karnawału nikt nie traktuje jako jakiegoś zagrożenia dla moralności. Czas karnawału, to czas zabawy nie tylko w Polsce. Te najbardziej znane odbywają się w Wenecji, Rio de Janeiro, na Teneryfie, w Nicei czy Bazylei.

Karnawał 2019 będzie dość długi Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

Zobacz także: Postanowienia noworoczne 2019

Karnawał tradycyjnie kończy się środą popielcową. Ostatni czwartek przed Popielcem to tłusty czwartek. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W tym dniu tradycyjnie spożywa się w Polsce wielkie ilości pączków. Kolejki tworzą się nie tylko przed cukierniami, ale także w supermarketach.

Karnawał 2019. Do kiedy potrwa zabawa

Tłusty czwartek to święto ruchome wypadające zawsze w ostatni czwartek karnawału i zależy od daty Wielkanocy.
Zobaczcie, kiedy w 2019 roku przypadają środa popielcowa, święta wielkanocne i inne święta:

Tłusty Czwartek 2019 już 28 lutego! Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Tłusty czwartek - 28 lutego 2019

Śledzik (ostatki) - 5 marca 2019 r. (ostatni dzień karnawału)

Popielec - 6 marca 2019 r. (pierwszy dzień Wielkiego Postu)

Niedziela Palmowa - 14 kwietnia 2019 r.

Wielki Czwartek - 18 kwietnia 2019 r.

Wielki Piątek - 19 kwietnia 2019 r.

Wielka Sobota - 20 kwietnia 2019 r.

Niedziela Wielkanocna - 21 kwietnia 2019 r.

Lany Poniedziałek (Śmigus-dyngus) - 22 kwietnia 2019 r.

Boże Ciało - czwartek 20 czerwca 2019 r.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - czwartek 15 sierpnia

Wszystkich Świętych - piątek 1 listopada

Odzyskanie Niepodległości - poniedziałek 11 listopada

Wigilia - wtorek 24 grudnia

Święta Bożego Narodzenia - środa, czwartek - 25, 26 grudnia

Zobacz też: Karnawał 2019 w Rio? Nie! To Samara!