Spis treści
Początki kaset magnetofonowych
Kasety magnetofonowe to ważny element historii muzyki. Największą popularność zyskały u schyłku PRL-u, czyli latach 80. i 90. Kolekcjonerzy i miłośnicy muzyki, którzy doceniają ich wartość sentymentalną i kulturową, do dzisiaj je kultywują. Ich kolekcje kaset od dekad zajmują półki w pokojach. Są też tacy, zwłaszcza pokolenie młodych, którzy odkrywają je na nowo lub dopiero poznają.
Powrót kaset magnetofonowych wynika zarówno z chęci powrotu do estetyki retro, jak i poszukiwania oryginalnych form doświadczenia muzyki w czasach dominacji cyfrowych formatów. Te stare przedmioty na nowo zdobywają serca słuchaczy na całym świecie.
Pierwsze kasetowe taśmy magnetyczne pojawiły się w latach 60. jako alternatywa dla dużych i nieporęcznych taśm szpulowych. Jednak dopiero w latach 70. i 80. kasety zyskały na popularności, stając się powszechnym nośnikiem muzyki. Były one tanie, przenośne i dawały możliwość nagrywania własnych playlist.
Popularność kaset w latach 80. i 90.
W czasach PRL-u towarzyszyły tym osobom, które spędzały czas, słuchając ulubionych utworów na przenośnych magnetofonach, w tym walkmanach. Na magnetofonach nie dość, że można było nagrywać dźwięk, to jeszcze przewijać kasety do przodu lub do tyłu odpowiednimi przyciskami. Nierzadko zdarzało się taśmy z kaset „wcinały się” w odtwarzający sprzęt i trzeba było z powrotem nawlec jest ołówkiem lub małym palcem. To był właśnie urok kaset!
Zobacz też: Zabawki PRL z lat 70. i 80. poszukiwane przez kolekcjonerów. Tyle w 2024 roku trzeba za nie zapłacić
Lata 80. i 90. to czas powstawania wielu klasyków muzyki, które zostały wydane także na kasetach magnetowidowych. W tym czasie popularne były albumy takich wykonawców jak Michael Jackson, Madonna, Sandry, CC Catch, Prince czy U2. W latach 90. dominowała muzyka grunge (Nirvana, Pearl Jam), muzyka pop (Backstreet Boys, Spice Girls) oraz rock alternatywny (Radiohead, Smashing Pumpkins). W Polsce kwitła za to muzyka disco polo. Wartościowymi i poszukiwanymi kasetami są te zawierające takie właśnie albumy.
Moda na kasety magnetowidowe
Powrót kaset magnetofonowych można tłumaczyć jako reakcję na przesycenie muzyką cyfrową i chęć powrotu do analogowego brzmienia. Dla wielu osób kasety mają swoisty urok i charakter, którego brakuje w dzisiejszych cyfrowych formatach muzycznych. Popularność kaset magnetofonowych jest również związana z rosnącym trendem powrotu do estetyki i stylu retro, który odnajduje swoje miejsce we współczesnej kulturze.
Choć kasety magnetofonowe zostały wyparte przez płyty CD i cyfrową muzykę, obecnie przeżywają swoisty renesans. Powody tego powrotu są różnorodne:
- Nostalgia. Wiele osób, które dorastały w latach 80. i 90., łączy z kasetami sentymentalne wspomnienia i chce powrócić do tego wyjątkowego okresu.
- Unikalność i kolekcjonerstwo. Współczesne kolekcjonowanie kaset magnetofonowych stało się swoistym trendem. Dla wielu ludzi kasety są obiektem kolekcjonerskim i przedmiotem o wyjątkowej wartości.
- Cieplejszy dźwięk. Podobnie jak winyle, wiele osób uważa, że dźwięk z kaset magnetofonowych jest bardziej naturalny i ciepły niż z cyfrowych nośników.
- Moda na vintage. Współczesne pokolenie, które zazwyczaj słucha muzyki cyfrowej, odkrywa urok i oryginalność kaset, które są dla nich czymś nowym i niezwykłym, podobnie jak inne stare przedmioty.
Ile dziś kosztują stare kasety?
Współczesne odtwarzacze kaset magnetofonowych są dostępne na rynku internetowym. Można kupić przenośne magnetofony, które pozwalają na słuchanie kaset w drodze - walkmany, a także stacjonarne urządzenia, pozwalające na odtwarzanie i nagrywanie muzyki. Warto poszperać w kartonach upchniętych w piwnicach i na strychach, poszukując zakurzonych starych kaset magnetofonowych. W 2024 roku kasety kosztują około 60-80 zł. Białe kruki to debiutanckie wydania Queen, The Rolling Stones oraz Abba. Tych najbardziej szukają kolekcjonerzy.
Prywatne zbiory mogą zawierać ciekawe kolekcje. Na popularnych portalach sprzedażowych niektórzy żądają sobie za nie nawet 6 000 zł. Z drugiej strony, obecnie nierzadko odbywają się giełdy i aukcje stacjonarne, na których za darmo można oddać bądź nabyć prawdziwe perełki.
Zobacz w galerii popularne w latach 80. i 90. kasety magnetofonowe. Tyle kosztują na OLX
Czytaj również:
- Poszukiwana biżuteria PRL. Tyle są dziś warte stare kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki
- Antyki i meble PRL z lat 70. i 80. przeżywają w 2024 roku renesans. Tyle dziś trzeba za nie zapłacić
- Kryształy PRL z lat 70. i 80.poszukiwane przez kolekcjonerów. Tyle w 2024 roku trzeba za nie zapłacić
- Porcelana PRL z lat 70. i 80.poszukiwana przez kolekcjonerów - ceny unikatów. Tyle w 2024 roku trzeba za nią zapłacić
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?