Katarzyna Zillmann popłynie na igrzyskach w Tokio!

Jacek Smarz
Zgodnie z oczekiwaniami Katarzyna Zillmann, wioślarka AZS-u UMK Toruń, wywalczyła w czwartek kwalifikację olimpijską do przyszłorocznych igrzysk. Jej czwórka podwójna wygrała półfinał. W piątek może zdobyć kwalifikację olimpijską kolega klubowy Zillmannówny, Mirosław Ziętarski w dwójce podwójnej.

Aby nie czekać do ostatniej chwili w nerwach torunianka wraz z koleżankami z kadrowej czwórki podwójnej musiała w półfinale mistrzostw świata w Linzu zająć jedno z pierwszych dwóch miejsc i awansować do finału A (awans dawały też dwa pierwsze miejsca w finale B, ale nasze zawodniczki to obrończynie tytułu mistrzyń i chciały załatwić sprawę już w czwartek).

Polki (oprócz Katarzyny Zillmann w osadzie pływają też: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Maria Springwald) prowadziły od początku wyścigu. Szybko wywalczyły przewagę długości łódki nad ścigającymi je osadami z Wielkiej Brytanii i USA. Po 1000. metrze zaatakowały Brytyjki i minimalnie zniwelowały straty, ale biało-czerwone odparły ten atak. Z kolei w samej końcówce przyspieszyły Amerykanki i byliśmy świadkami ciekawej rywalizacji o drugie miejsce. Ostatecznie Polki z czasem 6.12,10 min wyprzedziły Brytyjki (1,72 s. straty) i Amerykanki (1,90). Nie liczyły się Rumunki (11,96) i Australijki (17,63).

Finał Polki popłyną w sobotę o godzinie 15.14. Przypomnijmy, że rok temu zdobyły złoty medal.

W piątek przed szansą na wywalczenie kwalifikacji do Tokio stanie kolega klubowy Zillmannówny, Mirosław Ziętarski. Popłynie w półfinale dwójek podwójnych w parze z Mateuszem Biskupem. Tegorocznym mistrzom Europy wystarczy nie tylko sam awans do finału A, ale i nawet... przedostatnie miejsce w finale B, bo w tej konkurencji kwalifikację zdobędzie 11 najlepszych osad.

Transmisja z piątkowych wyścigów - od 10.50 w TVP Sport (w sobotę od 13.15, w niedzielę od 13.30).

Wioślarze AZS-u UMK Toruń kontynuują wspaniałą passę - na igrzyskach startują nieprzerwanie od 1992 roku (Barcelona, Piotr Bujnarowski).

Przypomnijmy, że wcześniej klasyfikację zdobyła żeglarka Wikinga Toruń, Jolanta Ogar. Teraz sportowcy mają już dwie kwalifikacje, liczymy, że już w piątek będzie ich trzy.