Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy będzie mógł usiąść na ławce obok słynnego astronoma

Tomasz Bielicki
Toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer podczas montażu pomnika na grudziądzkim rynku
Toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer podczas montażu pomnika na grudziądzkim rynku www.facebook.com/kochamgrudziadz
Maciej i Aneta Jagodzińscy-Jagenmeerowie wykonali rzeźbę Mikołaja Kopernika, która zostanie odsłonięta w Grudziądzu. Astronom w jednym ręku trzyma traktat o monecie, a w drugim sakiewkę. Pomysłodawcy przekonują, że jej dotknięcie wystarczy, aby mieć szczęście do pieniędzy.

[break]
- Od początku wiedzieliśmy, że to nie będzie rzeźba, przy której będziemy mogli sobie poszaleć. Już na wstępie konkursu wymagania były ściśle określone. Kopernik miał siedzieć na ławeczce i posiadać charakterystyczne atrybuty, które nawiązywałyby do jego życia jako ekonomisty - opowiada „Nowościom” toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer. - Nasza praca polegała przede wszystkim na przybraniu tego pomysłu w przyjemną rzeźbiarską formę, która będzie sprawiała frajdę zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Starówka na dotyk

Tego typu rozwiązania stosowane są w całej Polsce. W Tarnowie można się przysiąść na ławeczce do Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima i Agnieszki Osieckiej. Swoją ławeczkę ma również Marek Grechuta w Opolu, Czesław Niemen w Świebodzinie, Nikifor w Krynicy, Wisława Szymborska w Kórniku... Można tak wymienić długo. Od środy na głównym rynku w Grudziądzu będzie można sobie przycupnąć tuż obok Mikołaja Kopernika. Rzeźba jest naturalnej wielkości i została odlana z brązu. Ławka jest stalowa. Całość waży 300 kg.

Już podczas montażu rzeźby, spotkaliśmy się z pozytywnym odbiorem naszej pracy. - Maciej Jagodziński-Jagenmeer

Projekt nowej grudziądzkiej atrakcji powstał w toruńskim Studiu Rzeźby Jagenmeer, które na koncie ma kilka popularnych wśród turystów realizacji. Prowadzące ją małżeństwo Maciej i Aneta Jagodzińscy-Jagenmeerowie stworzyli m.in. dotykową makietę toruńskiej starówki, którą można podziwiać od maja 2013 roku na placu dominikańskim, a także rzeźbę średniowiecznej przekupki z gęsią i jajami, która od czerwca 2011 roku gości na Rynku Nowomiejskim. Są także autorami drugiego pomnika bydgoskiej Łuczniczki, który dwa lata temu stanął przed Operą Novą.

Coś z twarzy, coś z obrazu

Oboje skończyli rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Własne studio prowadzą już od ponad 15 lat. Poza projektami w przestrzeni publicznej zajmują się również medalierstwem. Przy okazji praca nad rzeźbą siedzącego na ławce Kopernika inspirowali się nie tylko słynnym obrazem autorstwa Jana Matejki, ale także komputerową rekonstrukcją jego twarzy, która kilka lat temu powstała po odnalezieniu czaszki słynnego astronoma.

- To wszystko było dla nas wstępem do własnych artystycznych poszukiwań - mówi Maciej Jagodziński-Jagenmeer. - Termin - jak na taką realizację - był dość krótki. Praca musiała powstać w trzy miesiące. Cieszy mnie, że już podczas montażu rzeźby na rynku w Grudziądzu, spotkaliśmy się z pozytywnym odbiorem naszej pracy. Nie chcieliśmy szokować. To nie miała być żadna nowatorska sztuka współczesna.

Rzeźba zostanie odsłonięta 11 listopada. Powstała w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego.

- Pomysł narodził się już ponad 5 lat temu na zebraniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział w Grudziądzu. Od tego czasu czyniliśmy starania, aby przypomnieć światu, że Kopernik 21 marca 1522 roku ogłosił w Grudziądzu swój słynny traktat o monecie „De aestimatione monetae”, który stanowił podstawę światowej ekonomii - opowiada Sebastian Soberski, dyrektor grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Do dziś nie ma pewności czy traktat został wygłoszony w nieistniejącym już dziś ratuszu na Rynku Głównym czy w obecnej bazylice mniejszej. I właśnie dlatego Kopernik będzie siedział sobie na ławce dokładnie pomiędzy nimi. Liczymy na to, że dotknięcie sakiewki Kopernika każdemu będzie zapewniało szczęście do monety.

Warto wiedzieć: Pomniki i popiersia

Poza Toruniem pomnikiem lub rzeźbą przedstawiającą postać Kopernika mogą pochwalić się też inne miasta.

Frombork (1973), Grudziądz (do tej pory miał skromne popiersie z 1972 roku na cokole), Kraków (1820 i 1900, 1823 - popiersie, 1872 - posąg), Krosno (1973), Olsztyn (1945, 2003), Warszawa (1830), Wieliczka (1973), Wrocław (1974), Chorzów (1964), Łódź (2002-popiersie) oraz Piotrków Trybunalski (1973). Postać słynnego astronoma upamiętniono również poza Polską, m.in. w Brazylii, Bułgarii, Francji, Kostaryce, Meksyku, Niemczech, USA i we Włoszech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska