Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może zacząć ćwiczyć

Krystian Góralski
Krystian Góralski
Wśród naukowców panuje zgoda, że trening siłowy stanowi jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najtańszych sposobów utrzymania zdolności samodzielnego życia dla osób starszych.

Wśród naukowców panuje zgoda, że trening siłowy stanowi jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najtańszych sposobów utrzymania zdolności samodzielnego życia dla osób starszych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 189472" sub="62-letni Wiktor Matczyński siłownię odwiedza niemal codziennie. Jak przyznaje, wiek nie ma żadnego znaczenia. Trzeba być tylko przygotowanym. Na zdjęciu wykonuje ćwiczenia w towarzystwie Mariana Belcarskiego [Fot. Jacek Smarz]">Dlatego też wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna, w tym trening siłowy, jest zalecana ludziom w każdym wieku.

Bez przeciwwskazań

- Nie ma medycznych, ani żadnych innych przeciwwskazań, żeby po pięćdziesiątce rozpoczynać ćwiczenia siłowe, nawet gdy nigdy wcześniej nie uprawiało się sportu choćby rekreacyjnie - wyjaśnia wiceprezes kujawsko-pomorskiego Związku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Ryszard Kowalski. - Lekarze stwierdzili, że w każdym wieku aktywność ruchowa jest niezbędna dla organizmu.<!** reklama>

Zanim jednak poważnie zabierzemy się za uprawianie sportu, w szczególności w tym wieku, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

- Rozpoczynając treningi musimy się wykazać dużym rozsądkiem, popartym stosowną wiedzą na temat treningu i własnego organizmu - przestrzega lekarz internista i specjalista rehabilitacji medycznej Julian Pełka. - Wsłuchując się w sygnały wysyłane przez własne ciało możemy dobierać stopień obciążenia wysiłkiem fizycznym. Proponuję stopniowo zwiększać obciążenia treningowe, przygotowując organizm do maksymalnych obciążeń po kilku latach udziału w rywalizacji sportowej. Pośpiech jest zdecydowanie przeciwwskazany. Takie postępowanie może zminimalizować niekorzystne następstwa treningu sportowego na nasz organizm.

Codziennie w siłowni

Przykładem człowieka, który niemal codziennie spędza swój czas w siłowni, jest Wiktor Matczyński.

- Ćwiczę praktycznie od dwunastego, trzynastego roku życia, czyli niemal pół wieku - przyznał 62-latek. - Na siłowni jestem niemal codziennie. Zdecydowanie polecam trening siłowy starszym osobom, ale pod warunkiem, że są do tego przygotowane. Jeżeli nie, to przynajmniej trzy razy w tygodniu zalecam jakąś aktywność fizyczną. Wiek w tym przypadku nie ma znaczenia. Sa ludzie, którzy mają dziewięćdziesiąt pięć lat, a nawet jeden stuletni, i cały czas ćwiczą. Dla mnie jest to jeden ze sposobów na życie i doskonałą kondycję i formę - mówi.

Dla osób, które mają wątpliwości co do ćwiczeń siłowych, wyjściem może być ich połączenie z treningiem wytrzymałościowym poprzez stosowanie ćwiczeń mieszanych.


Druga młodość supermena

Pod takim tytułem pod koniec roku ma się pojawić na rynku książka kierowana do mężczyzn po czterdziestym roku życia

Będzie zawierała zestaw ćwiczeń dla mężczyzn, którzy większość czasu spędzają przed komputerem

Autorami publikacji są Arkadiusz Szyderski i dr Hubert Jóźków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska