Kicz i chaos wypierają dobry smak, styl i poziom

Redakcja
W dyskusji o wizerunku starówki w Toruniu otrzymaliśmy list architekta Ryszarda Kłosowskiego.

W dyskusji o wizerunku starówki w Toruniu otrzymaliśmy list architekta Ryszarda Kłosowskiego.

Dziękuję „Nowościom” za inspirację do debaty publicznej o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej toruńskiej starówki artykułem „Biedronka siada na Szerokiej”. Kolejny sklep sieci Biedronka jest normalną konsekwencją gospodarki rynkowej, gdzie panuje cały czas „ruch w interesie”. Jedne firmy „padają” a ich miejsce zajmują inne mające nadzieję na sukces.

Ale ulica Szeroka i cała toruńska Starówka to trochę szczególna przestrzeń publiczna i chociażby a może w szczególności z racji wpisania jej na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO wymaga szczególnej troski o sposób jej użytkowania i zagospodarowania.

<!** reklama>Prezydent Zaleski w odpowiedzi na krytykę braku ze strony Urzędu Miasta reakcji na lokalizację takich, a nie innych placówek handlowych lub gastronomicznych w tym rejonie miasta zasłania się prawem własności posiadaczy kamienic z lokalami użytkowymi do swobodnego z nich korzystania. Pan Prezydent przywołuje dane statystyczne dotyczące liczby lokali należących do miasta i tych prywatnych, no i w konkluzji pada wniosek o niewielkim wpływie, jaki władze mogą mieć na to, czy na Starówce będą takie czy inne placówki handlowe, usługowe lub gastronomiczne.

A jak się ma do tego lokalizacja sklepu drogeryjnego znanej sieci handlowej w reprezentacyjnym gmachu Dworu Artusa na Rynku Staromiejskim? Tam była przed II wojną światową ekskluzywna restauracja i np. mogłaby być i dziś. Restauracja o najwyższym standardzie i cenach w Toruniu, w której Prezydent Miasta lub inni wysocy urzędnicy mogliby podejmować ambasadorów, naukowców ze świata i inne ważne osobistości. Do której wejście miałby każdy elegancki Pan lub Pani z odpowiednio zasobnym portfelem.

Jak się ma do tego lokal użytkowy przy ulicy Kopernika 42 (dawnej Biuro Podróży „Turysta”) , który przez ostatnie chyba 8 lat stoi pusty ze szpetnie oklejonymi szarym papierem oknami wystawowymi?

Moim zdaniem władze samorządowe Torunia mają wystarczające instrumenty prawne, aby w sposób jednoznaczny kreować zagospodarowaniem przestrzenią publiczną Starego Miasta, a są nimi m.in: ustawa o planowaniu przestrzennym, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ustawa o samorządzie terytorialnym.

Brakuje w tak szacownym mieście jak Toruń urzędowego stanowiska plastyka miejskiego, gdyż moim zdaniem „dęta” struktura Toruńskiego Centrum Miasta jest zupełnym niewypałem.

Pan Prezydent stwierdza, że władze miasta niewiele mogąc w zakresie sposobu wykorzystywania lokali użytkowych w prywatnych kamienicach i mogą tylko „umeblować przestrzeń otaczającą”. To nie jest „tylko”, Panie Prezydencie! To jest bardzo wiele. Bo czyż pozwoli Pan na ponowne ustawienie z wiosną wątpliwych dekoracji przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki jak: aranżacje wielkogabarytowych plansz współczesnej twórczości plastycznej na placu Rapackiego, ustawienie dużej liczby stałych słupów ogłoszeniowych, które nie dodają walorów estetycznych przestrzeni publicznej, obstawienie Ratusza Staromiejskiego, fragmentu ulicy Żeglarskiej, Mostowej a nawet Szerokiej kramami z marnej jakości „pamiątkami z Torunia” - budowę olbrzymich tzw. ogródków letnich przy lokalach gastronomicznych bez zachowania proporcji między powierzchnią lokalu stałego a ustawionego przed nim ogródka.

To nie są elementy dobrego „umeblowania” starówki”. To kicz i chaos, który coraz powszechniej wypiera dobry smak, styl i poziom, na który Jej Wysokość Toruńska Starówka zasługuje.

Podzielam spostrzeżenia i uwagi Pana Jarosława Nadolskiego publikowane w artykule „Potrzebne są wizja i otwartość”. Wielu Internautów, jak też osób telefonujących do redakcji „Nowości” z troską wypowiada się o problemie dobrego zagospodarowania przestrzennego Starówki i taki charakter ma też treść mojej wypowiedzi, którą dedykuję Władzom Miasta pod hasłem: „Toruńska Starówka dziedzictwem kulturowym UNESCO i naszym centrum”.

arch. Ryszard Kłosowski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie