Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy można ubiegać się o refundację kosztów leczenia?

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
W ZUS można starać się o zwrot kosztów leczenia
W ZUS można starać się o zwrot kosztów leczenia Sławomir Kowalski
Jak starać się o zwrot kosztów leczenia w razie wypadku przy pracy - pyta dwoje Czytelników. Okazuje się, że jest to możliwe, ale wymaga trochę „papierkowej roboty”.

- Jestem osobą prowadząca działalność, miałam wypadek, który został uznany przez ZUS za wypadek przy pracy. W wyniku wypadku uszkodziłam dwa zęby. Koszty leczenia nie zostały pokryte przez NFZ. Czy można starać się o zwrot kosztów leczenia stomatologicznego z ZUS
[break]
- pyta Czytelniczka z Torunia.
O odpowiedź poprosiliśmy rzecznika prasowego toruńskiego oddziału ZUS, Bożenę Marię Wankiewicz: - Istnieje możliwość refundacji kosztów leczenia stomatologicznego przy spełnieniu pewnych warunków, po pierwsze leczenie musi być skutkiem wypadku przy pracy, po drugie usługa stomatologiczna musi być wykonana w placówce medycznej, z którą dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ zawarł umowę na świadczenie opieki zdrowotnej i usługa ta nie została refundowana na podstawie odrębnych przepisów. W celu uzyskania refundacji leczenia należy złożyć wniosek o pokrycie świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii z funduszu wypadkowego w ramach funduszu ubezpieczeń społecznych, wypełniony przez lekarza prowadzącego, do którego należy dołączyć kartę wypadku lub protokół powypadkowy, fakturę VAT albo rachunek.
Z podobnym problemem zadzwonił Czytelnik, który doznał urazu nogi. - Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Lekarz zalecił leczenie, które związane było z zakupem ortezy. Okazało się, że tylko w pewnej części jest ona refundowana przez NFZ, a pozostałą część musiałem zapłacić. Czy jest możliwość odzyskania kosztów? - W związku z tym, że zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, przysługuje zwrot kosztów w wysokości udziału własnego - mówi Bożena Maria Wankiewicz. - Czytelnik powinien złożyć wniosek o pokrycie kosztów wyrobów medycznych z funduszu wypadkowego w ramach FUS, dołączyć kartę wypadku lub protokół powypadkowy, fakturę VAT lub rachunek, na którym określona jest wysokość udziału własnego, jaki musiał pokryć zakupując ortezę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska